Görsel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Görsel SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Görseller, kelimelerden çok daha etkilidir. Bu durumun bir sonucu olarak görsel SEO yükselmeye devam ediyor. Yazılı içerikler, anahtar kelimeler ve bağlantılar pek çok büyük markanın SEO stratejileri arasında yer alır. Ancak, bu stratejiler içerisinde yeteri kadar görsel ya da video stratejilerine ağırlık verilmez. Buna rağmen, Google, arka planda videoları görme ve anlama konusunda pek çok geliştirmeler yapıyor ve web sitelerinden de bu geliştirmeleri bekliyor. Bunun sonucunda ise pek çok kullanıcı “Görsel SEO nedir?” sorusunu soruyor.

Google tarafından açıklanan haberlerde son dönemde Google arama algoritmasında birçok güncelleme bulunuyor. Bu güncellemelerin sayısı o kadar çok ki, pek çok kullanıcı bu güncellemelerin SEO performansını nasıl etkilediğini anlayamıyor. Bu yazıda, görsel SEO hakkındaki tüm bilgilere sahip olacaksınız.

Görsel SEO Neden Bu Kadar Önemli?

Görüntüler ve videolar, hikaye anlatma sürecinin önemli bir parçası olmaktadır. Müşterilerle hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurmanın önemli yolları arasında yer alırlar. Görseller, infografikler, gifler ve benzer görseller, ziyaretçilerin içeriğin tartıştığı temel bilgileri bilmelerini sağlamak için önemli faktörler arasında yer alıyor. Çünkü, bir makalenin tamamını okumak istemeyen ancak yine de materyalle ilgilenen kişiler bu resimlere göz atıyor ve içeriğin değerinin bir kısmını zaman kaybetmeden özümseyebiliyor. Bu, markaların, aksi takdirde yanlarından geçebilecek ziyaretçilerle etkileşim kurmasına yardımcı olmakta.

Backlinkler ve Paylaşımlar

Videolar ve infografikler gibi ilgi çekici görselleriniz olduğunda, ziyaretçiler bunları paylaşmak ister. Bu, içeriğinize daha fazla etkileşim almasını sağlar ve Google gibi arama motorlarının sevdiği doğal, kaliteli geri bağlantılara sahip olmanız ile sonuçlanır. Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarında viral hale gelen ve büyük bir trafik artışı sağlayan bir grafiğiniz bile olabilir. İnsanlar görsel içerik paylaşmayı severler.

Kullanıcılarınızı Etkileşim İçerisinde Tutun

Arama motorlarının sevdiği bir başka şey de ziyaretçilerin web sitenizde daha uzun süre kalmasıdır. Bu, popülerliği hak eden ilgi çekici içeriğe sahip olduğunuzu gösterir. Görsel içerik, yazılı içeriği ayırmaya yardımcı olur ve ziyaretçilerin daha uzun süre sitenizde vakit geçirmesini sağlar. Görsel içerikli içeriğin salt metin içerikten %90 daha fazla görüntülendiği araştırmalar ile desteklenmektedir.

Görsel içerik arama motorları için önemlidir. Ancak burada unutulmaması gereken şey, Google gibi arama motorları, yazılı içeriğinizi okuyabildiği gibi resim ve görselleri okuyamaz. Bu yüzden görsellerinizi optimize ederek arama motorlarınıza görsellerinizi anlatmanız gerekiyor.

Kullanıcıların Niyeti

SEO odaklı içerikleri oluştururken en önemli nokta arama amacıdır. Bu sayede kullanıcıların ne aradıklarını tahmin edebilir ve onlara videolarınız ve görselleriniz ile yol gösterebilirsiniz. Bu değerlendirmeyi yaparak hem kullanıcıların işini kolaylaştıracak hem de web sitenizi üst sıralara çekebileceksiniz.

Arama yapan kullanıcıların amacını anlamak için öncelikle anahtar kelimelerinize bakmanız gerekmektedir. Bununu için öncelikle kendinize sormanız gereken soru kullanıcıların eğitici bir içerik mi aradığı yoksa inceleme içeriği mi aradığını tespit etmektir. Kısacası, ilk olarak kullanıcıların hangi içerik türünü aradığını keşfetmelisiniz. Çünkü her bir farklı içerik türü farklı şekillerde görseller ve videolar üretecektir.

Görsel Optimizasyonu

Tüm iyi web sayfaları kaliteli görsellere sahiptir. Kaliteli görseller, kullanıcıların web sitelerinde aradıklarını daha kolay bir şekilde bulmalarına yardım eder. Bununla birlikte, görseller yalnızca bir web sayfasında etkileşim ve iletişim sağlayan önemli bir araç değil, aynı zamanda aramada artan görünürlük için temel bir unsurdur.

Görsel İşaretleme

Resimlerinizi işaretlemek, Googlebot ile iletişim kurmanın en basit yollarından biridir, ancak genellikle bir web sitesini optimize etmenin unutulan bir bileşeni olarak da bilinir. Resim dosyası adlarının, resim alt metninin, resim başlıklarının ve resim başlıklarının açıklayıcı olduğundan ve anahtar kelime optimize edildiğinden emin olmak, web sitenizin Google’a alaka düzeyi vermesini sağlamanın ve SERP‘de sıralama şansını artırmanın en önemli yollarından biridir. Ayrıca, bunlar yalnızca Googlebot için önemli olmakla kalmaz, aynı zamanda görüntü optimizasyonu da kullanıcı deneyimini geliştirir.

Alternatif metin ve resim başlıkları kullanmak, görme engelli kullanıcılar için erişilebilirliği iyileştirmenin bir yoludur. Bunun da ötesinde, resim altyazıları, gerçek gövde metninden ortalama 300 kat daha fazla okunur, yani bunlar olmadan, kullanıcılarınız aynı bilgileri daha kolay sindirilebilir bir biçimde sunan başka bir benzer web sitesine geri dönebilir.

Google’ın resimlerinizi okumasına ve taramasına yardımcı olmak için yapmanız gereken bir sonraki adım bir resim site haritasına sahip olduğunuzdan emin olmaktır.

Yapılandırılmış Veriler

Yapılandırılmış veriler, Googlebot ile iletişimi iyileştirdiği ve sonuç olarak aramada görünürlüğü artırdığı kanıtlanmış başka bir faktördür. Görselinizi görsel içeriği, başlık, resim yazısı ve bir ürüne mi yoksa markaya mı bağlı olduğu gibi yapılandırılmış verilerle işaretleyerek, organik aramadan daha fazla trafik kazanma şansınızı arttırabilirsiniz.

Görsel Boyutu ve Dosya Türü

Doğru boyutta ve dosya türünde görsel yüklemek de görsel SEO stratejinizin bir parçası olmalıdır. Bunun nedeni, sayfa hızının ve temel web hayati değerlerinin önemli sıralama faktörleri olması ve görüntü boyutunun her ikisini de doğrudan etkilemesidir. Yüklenmesi oldukça uzun süren görseller kullanmak, olumsuz bir kullanıcı deneyimi yaratır ve sayfa hızını önemli ölçüde yavaşlatır. Kullanıcılar genellikle bir sayfanın 2 saniyeden daha kısa sürede yüklenmesini beklemektedir. Bu nedenle, sayfa hızınızdaki her 1 saniyelik artışla dönüşüm oranları %20 düşebileceğinden, resim boyutunu düşük tutmak hem kullanıcı hem de işletme hedeflerinize ulaşmak için önemlidir.

WEBP formatının kullanılması, Google tarafından oluşturulan resimler için en iyi sıkıştırma formatı kendisini kolay bir fırsat olarak sunmaktadır. Ancak, tarayıcı desteğinin henüz evrensel olmaması nedeniyle çoğu kişi hala bunu kullanmamakta. Ama yine de JPEG ile elde edebileceğiniz çok avantaj bulunuyor.

Site Haritanızı Ekleyin

Site haritası, arama motorlarının sitenizi tarayabilmesini ve neyle ilgili olduğunu bilmesini sağlamak için en önemli sayfalarınızı listeleyen bir SEO aracıdır. Genel bir site haritası eklemek oldukça yaygındır ancak pek çok kullanıcı video ve görsel site haritaları eklemeyi ihmal eder.

Etiketlerinizi ve Açıklamalarınızı Düzenleyin

İçeriğiniz için uygun anahtar kelimeleri araştırdıktan sonra aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz:

  • Anahtar kelimeyi resimlerinizden birine dosya adı olarak ekleyin.
  • Anahtar kelimeyi alt metne ekleyin. Bunu, resmi göremeyen birine anlatıyormuş gibi açıklayıcı yapın.
  • Anahtar kelimeyi resim başlığına ekleyin.
  • Anahtar kelimeyi başlığa ekleyin.
  • Resminizi meta verilerde tanımlayın.

Görsel İçeriklerinizi Sosyal Medyanız İçin Optimize Edin

Bir adım daha ileri gitmek için, ana sosyal medya platformlarının her biri için optimize edilmiş görsel içerik ekleyebilirsiniz. Pinterest, Facebook ve Twitter gibi sitelerin tümü, grafiklerinizi platform için optimize etmek için farklı boyut önerilerine sahiptir. Pinterest, görsel içerik için bir arama motoru görevi gördüğü için özellikle dikkat edilmesi gereken bir platformdur.

Pinlerinizi, yazılı içeriğiniz için kullandığınız anahtar kelime araştırmasıyla ve ayrıca Pinterest’in arama çubuğu aracılığıyla optimize edin. Başlıklarınızı ve açıklamalarınızı, tıpkı web sitenizdeki içerik için yaptığınız gibi, anahtar kelimenizle tüm pinleriniz için optimize edin.

Grafiğin kendisinin açık ve alakalı olduğundan emin olun. Öne çıkabilecek, görüntülenmesi kolay görseller ve basit yazı tipleri kullanın.

Bu nedenle, bir dahaki sefere yazılı içerik oluşturduğunuzda, çeşitli görsel öğeler eklediğinizden ve bunları SEO için optimize ettiğinizden emin olun. Böylelikle ziyaretçi trafiğinizin arttığını göreceksiniz.

Video Optimizasyonu

Görsellerin aramalarda daha görünür hale gelmesine benzer bir şekilde videolar da aynı öneme sahiptir. Videolar, ilgi çekici yapıları, yüksek düzeyde paylaşılabilirlikleri ve en önemlisi, dönüşüm sağlama yetenekleri nedeniyle zaten pazarlama stratejilerinin güçlü bir odak noktasıdır.

Bu büyük faydaların yanı sıra, videolarınızı arama motorları için optimize etmek, videolarınızın web sitenize organik trafik çekme olasılığını artıracaktır. Çünkü, videolar genellikle Google’da daha üst sıralarda yer alır.

Video İşaretleme

Video işaretlemede videolarınızın anahtar kelimeleriniz için optimize edildiğinden, emin olmalısınız. Ayrıca, YouTube videoları kullanıyorsanız, bunlar için etiketler ya da hashtagler eklemeniz de gerekmektedir.

Optimize edilmiş ve kullanışlı bir anahtar kelime açıklaması oluşturmak da önemlidir ve kullanıcı deneyimini iyileştiriyorsa video metnini de eklemek iyi bir fikir olabilir.

Kendi videolarınızı barındırıyorsanız, sonraki adım, videolarınızın dizine eklenebilmesi için öğelerin her birinin Googlebot tarafından erişilebilir olduğundan emin olmaktır.

Videoların İşlenmiş Verileri

Yapılandırılmış veriler ile birçok video özelliği kullanabilirsiniz. Bu, izleyicilerin aradıkları yanıtı almak için videonuzun belirli bölümlerine atlayabilecekleri bölümleri veya arayan için kısa, hareketli video ön izlemelerini içerir. Bu özellik, yalnızca kendi videolarınızı barındırıyorsanız geçerli olacaktır. Çünkü, Youtube videolarınızı otomatik olarak işaretler.

Yapılandırılmış veriler ayrıca Google’ın videonuzu daha iyi anlamasına ve ilgili arama sorguları için almasına olanak tanır. Sonuç olarak başlık, video kodlaması, küçük resimler ve daha fazlası dahil olmak üzere mümkün olan en fazla bilgi ile işaretleme yapmak Google’da etkili bir sıralamaya girmeyi sağlayabilir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *