Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Webmaster Tools Nasıl Kullanılır? Site sahipleri, web sitelerini başta Google olmak üzere diğer arama motorlarına eklemek isterler. Google amcaya eklenmeyen web siteleri arama motorları tarafından oldukça geç fark edilir. Webmaster Tools aracı ile web sitenizi Google ekleyebilir, hatalı olan sayfalarınızı, anahtar kelimenizi, günlük aylık ziyaretçi karşılaştırmaları ve sayamadığımız birçok işlemi içerisinde barındırıyor. Webmaster Tools nedir? ne işe yarar ? ve nasıl kullanılır sorusunu bu gün bu içeriğimiz ile sonlandırıyoruz.

Google Webmaster Tools Nasıl Kullanılır?

Web siteniz aktif ve Google eklemek istiyorsanız öncellikle Webmaster Tools Aracına giriş yapın. Karşınıza aşağıda yer alan görsel gelecektir.

Önünüze gelen ekrandan ” URL Ön Eki ” kısmını web sitenizin adresini yapıştırın. Daha sonra devam butonuna bastıktan sonra aşağıdaki ekran gelecektir. Burada HTML Etiketine tıklayın. Sitenizin sahibi olduğunuzu doğrulamak için sizlere bir kod yapısı verecektir. Bu kodu temanızın özelliğinde var ise Search Console alanına yapıştırabilir, isterseniz de <head> </head> alanına yapıştırabilirsiniz. Head arasına yerleştirme en çok kullanılan yöntem arasında geliyor. Yerleştirdikten sonra Doğrula butonuna basıp sitenizin sahipliğini doğrulayabilirsiniz. Web siteniz yeni ise Google amcaya sitenizin verilerini toplamak için bir gün verin. Bir günün sonunda aşağıda görselde yer alan kısımlar dolacaktır.

Webmaster Tools aracı SEO’nun olmazsa olmazları arasında geliyor. Ücretsiz olarak sunulması ve günlük olarak güncellenmesi sitenizde olan anlık olayları eş zamanlı olarak yansıtması anlamına geliyor. Google Webmaster Tools aracının içerisinde bazı bölümler bulunmaktadır. Bunların ne işe yaradığını sırasıyla aşağıda maddelendirdik.

  • Ön İzleme

Sitenizi Webmaster Tools aracına eklediğiniz günden bu yana toplam tıklamanızın ne kadar olduğunu bu alandan görebilirsiniz. Hemen altında yer alan Kapsam bölümünde ise sitenizde problem olan sayfaları da görmeniz mümkün.

  • Performans 

Webmaster Tools aracının en çok tercih edilen bölümü olabilir. Web sitenizi büyütürken hedef kitlenin önemi oldukça büyüktür. Dolayısıyla hangi içerikleriniz ne kadar hit çekiyor, ne kadar tıklanma almış bu bölümden görebiliyorsunuz. Böylelikle hangi içeriklere ve anahtar kelimelere odaklanmanız gerektiğine Google ile hem fikir olabilirsiniz. Ülkeler ve cihazlar olarak sınıflandırmanız mümkün. Tarih olarak son bir hafta veya son 28 günün karşılaştırmasını da yapabilirsiniz.

  • URL Denetimi

Google, Webmaster Tools aracını 2019 yılında güncelledi. URL Denetimi olarak şuan da bilinen araç, geçmiş yıllarda “Google Gibi Getir” olarak biliniyordu. Halen Seo sektöründe bazı gruplarda bu şekilde bilinmektedir. Bu aracı örneklendirerek anlatalım. Google hemen index, sıralama almasını istediğiniz içeriği sitenize girdiniz. Hemen dizine eklemek için URL alanına yapıştırdığınız bağlantınızı Google hemen ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 5-15 dakika içerisinde içeriğiniz Google yerini alıyor.

  • Kapsam 

Az önce yukarıda ön izleme kısmında Kapsam alanına biraz değindik. Kapsam sitenizin en son taranma tarihinde yaşanan bir hata var ise onları size bildirmek için kullanılıyor. Hata türü, mobil ve masaüstü olarak hatanız var ise bu alandan yararlanarak el atabilirsiniz.

  • Site Haritaları

Site haritaları Google amcanın istediği top maddeler arasında geliyor. Sürekli içerik giriyor iseniz muhakkak  ” Sitemap.xml ” şeklinde haritanız olmalıdır. Site haritası Google botlarına sitenizin neresinde ne var? hangi kısımlar index alacak? hangi kısımlarda h1, h2 kullanışmış vs. gibi birçok Seo düzenini Google aktarıyor. XML site haritası WordPress alt yapılı sistemlerde birçok araçla çok kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz.

  • Url Kaldırma 

Sitenizin içerisinde trafik almayan veya benzer başlıklarda olan içerikleri URL kaldırma aracı ile kaldırabilirsiniz. Sitenizin sağlığı için hayati önem taşıyan bir araçtır.

  • Önemli Web Verileri

Web sitenizde var olan URL’nin hangilerinin iyi, hangilerinin geliştirmeye açık olduğunu ve hangi URL’niz yetersiz gibi sorguları gösteren bölümdür. Yine aynı şekilde mobil ve masaüstü olarak ayırabilirsiniz.

  • Bağlantılar

Web sitenize geri gelen bağlantıları görebilirsiniz. Diğer adı ile hangi site sizlere Backlink vermiş görme imkanınız var. Bu araç oldukça yavaş işleyen bir süreçten geçiyor. O Yüzden size geri dönen bağlantıları anında göremeyebilirsiniz.

Webmaster Tools Özet

Webmaster Tools Nasıl Kullanılır? sorusuna yanıt verdiğimizi düşünüyorum. SEO yapmak isteyenler muhakkak Webmaster tools aracına sitelerini eklemeli ve aracı kullanmayı öğrenmelidirler. Sitenize uygulayacağınız stratejilerde Webmaster Tools aracı olmazsa olmazlar arasında geliyor.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *