backlink

Backlink Nedir?

Backlink nedir? Seo yapmaya başladıysanız sürekli olarak duyacağınız başlıklar arasında Backlink ilk sıralarda yer alıyor. Backlink web sitelerin Google’da markalaşması için olmazsa olmazlar arasında. Google’da aslında uzun yıllardan bu yana Backlink terimi var oldu. Bundan 4 yıl önce Google taraflı yapılan açıklamada sıralama faktörlerinin en başında backlink geliyor denildi. Dolayısıyla son yıllarda oldukça fazla değer kazanan backlink, web sitelerinde trafik kazanmak için vazgeçilemeyen çalışmalardan birisi oldu.

backlink nedir

Backlink Nedir?

Backlink bir web sitenin başka bir web sitesine referans olma olayıdır. Biraz daha açmak gerekirse, A sitesinin B sitesine belirli bir kelimede link vermesi olayıdır. Google tarafından taranan bu linkler, sitenize verilen linkin kalitesi kadar değer katacak ve anahtar kelimenizde yükselmenizi sağlayacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink almak oldukça basittir. Seo sektöründe forumlarda veya çeşitli mecralarda Backlink olayı ücretli olarak yapılıyor. Backlink alırken muhakkak kalıcı olmasına ve alacağınız sitenin Google gözünde değerini çok iyi araştırmalısınız. Değeri yüksek olan web sitelerinden alınan backlinkler oldukça fazla işinize yarayacaktır. Backlink kendi içerisinde Dofollow ve Nofollow olarak ikiye ayrılmıştır.

  • Dofollow rel=”dofollow” olarak verilen backlinkler Google tarafından daha çok sevilir. Bir nevi ben A sitesini Google öneriyorum, referans oluyorum anlamına gelmektedir. Dofollow bu yüzden Google ve diğer arama motorları tarafından sürekli olarak takip edilmektedir.
  • Nofollow rel=”nofollow” etiketi ise arama motorları tarafından takip edilmeyen, Dofollow linklere göre etkisi az link türleridir. Yine A sitesiyim ama bu verdiğim linke kefil değilim anlamı çıkartabiliriz. Nofollow olarak sizde link alabilir veya verebilirsiniz. Siteniz Google’da referans olduğunuz siteden sorumlu olmayacaktır

Nerelerden Nasıl Backlink Almalıyım?

Backlink alırken öncelikle kalıcı olmasına dikkat edin. Backlink almak çok kolayken herhangi bir olumsuz durumda çok büyük zararları olabilmektedir. Özellikle bir anda kalkacak olan olan backlinkler sitenize büyük zarar verecektir. Kendi kategorinizle eşleşen sitelerden backlink almaya özen gösterin. Backlink alırken zamanlama yapın. Yine bir anda kalkan backlinkler sitenize zarar verirken, bir anda gelen onlarca linklerde sitenize zarar verebilir. Bu yüzden periyodik olarak backlink inşası yapmanız sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Son olarak alınacak backlinklerin doğal görünmesi son derece önemli.

Özet

Backlink nedir? Backlink almak için almayın. Periyodik olarak, sitenizle mümkün olduğunca aynı kategoride yer alan sitelerden, sürekli olarak aynı anahtar kelimelere backlink almaktan kaçın. Zamana yayarak aldığınız backlinkler çok daha fazla işinize yarayacaktır.