Backlink Nedir?

Backlink Nedir?

Backlink, başka bir web sitesinden web sitenize geri dönen herhangi bir köprüdür. Herhangi bir sitede sizin sitenize ait bir link paylaşılıyorsa, buna backlink denilir. Backlink, bir sayfanın değerini ölçmek için Google tarafından kullanılan birçok ölçümden biridir. Bağlantı metni okunurluğu kolay hale getirmek için altı çizili ve farklı renkte gösterilir. Bağlantılı bir metin parçasına tıklarsanız metnin atıfta bulunduğu sayfaya yönlendirilirsiniz. Peki kelimenin tam anlamıyla backlink nedir? Nasıl alınır?

Backlink Neden Önemlidir?

Backlink birkaç nedenden dolayı önemlidir. Google gibi arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamanızı belirlemek için sitenize bağlanan sayfaların kalitesi ve miktarı kullanılır. Bir sonuç sayfasında ne kadar yüksek sıralanırsanız, işletmeniz için o kadar iyidir. İnsanlar Google, Bing veya başka bir arama motorunun ilk birkaç sonucuna tıklama eğilimindedir. Arama motorları neden backlinke önem veriyor? 

İnternetin ilk zamanlarında arama motorları çok basitti ve sadece anahtar kelime eşlemesine güveniyor ve buna dayanıyordu. Bir web sitesindeki içeriğin ne kadar iyi ve popüler olduğu önemsizdi. Web sitesi sahipleri, çok sayıda anahtar kelimeyle doldurulmuş banner reklamları içeren web siteleri oluşturmaya yöneldi. Bu, arama motorlarının işlevselliğini azalttı ve internetin kullanımını zayıflattı. Backlinkler hem kullanıcılar hem arama motorları için bu sorunu çözmek için kullanılmaktadır.

Backlink Tarihçesi

Google, Backlinklerin değerini ölçme fikrinden doğdu. Her şey 90’larda, Stanford’daki Larry Page ve Sergey Brin adlı iki öğrenci sayesinde gerçekleşti. Bu ikisi anahtar kelime doldurmaya aldanmayan bir arama motorunu nasıl yapabileceklerini düşünmeye başladılar. İnternetteki tüm web sitelerinin popülaritesi ölçülebildiğinde, çok daha kullanışlı bir arama motoru oluşturulabileceğini fark ettiler. 1998’de “PageRank” adında bir makale yayınladılar.

Bu makalede sayfaların gereksiz anahtar kelimelerle dolu olduğunu ortaya koydular. Bu durum bir kullanıcının ilgilendiği sonuçları ortadan kaldırmaya neden oluyordu. Bugün spam içerikli sayfalarla karşılaştığımızda sık sık şikâyet etsek de sorun o zamanlar çok daha kötüydü. 90’ların sonlarında, internet bir kırılma noktasına ulaşmıştı. Ancak PageRank her şeyi değiştirdi. PageRank iki varsayımın ürünüydü:

 • Çok sayıda web sitesinin tümü tek bir web sitesine bağlantı veriyorsa, o web sitesi muhtemelen çok iyidir.
 • Tüm web siteleri eşit değildir. 14 yaşındaki bir kişinin kişisel blogundan mı yoksa CNN veya Fox News’in ön sayfasından bir bağlantı mı almayı tercih edersiniz? Güçlü web siteleri muhtemelen düşük kaliteli web sitelerine bağlantı vermez. Bu nedenle, güçlü web sitelerinden alınan backlinkler, bağlantı verilen sitenin oldukça iyi olduğu gösterir.

PageRank sisteminde internetteki her bir web sitesine, kendisine bağlanan web sitelerinin sayısına bağlı olarak bir değer atanmıştır. Kendisine bağlanan binlerce web sitesine sahip bir web sitesi çok büyük bir puana sahip olacaktır. Çok az backlinke sahip bir web sitesinin küçük bir puanı olacaktır.

Backlink Nasıl Alınır?

Backlink nasıl alınır? Google algoritmalarını giderek daha iyi hale getirir. Doğal, kaliteli bağlantılara değer vermeyi ve doğal olmayan veya spam içerikli bağlantıların değerini düşürmeyi amaçlar. Bir arama motoru olarak, ayakta kalabilmek için, sonuçlarının mümkün olduğunca dürüst ve kaliteli olmasını sağlamaları gerekir. Ve web yöneticilerinin bu sonuçları kendi çıkarları için değiştiremeyeceğinden emin olmaları gerekir. Bu nedenle, bir bağlantı kurarken kendinize sorun, bunu müşterim için mi yoksa bir pazarlama işlevi olarak mı yapıyorum? İkincisi ise Google davranışınız için sizi cezalandırabilir. Bu, arama sıralamasında bir düşüş yaratabilir hatta sizi tamamen ortadan kaldırabilir.

Bildiğiniz gibi arama motorları, bir internet sitesinin önemini belirlemek için backlink sayısına ve bu bunların kalitesine bakar. SEO uzmanları müşterileri için backlink elde etmek için çok çaba sarf eder. Bu gerçekleştirmenin iyi ve kötü yöntemleri bulunmakta. Kaliteli backlinkler oluşturmak çok fazla çaba ve zaman gerektirir. Bu bir kerelik bir operasyon değil, sürekli özveri ve çaba anlamına gelir. İşte backlinkler almanın 9 yolunu sizin için derledik:

 1. Misafir Yazarlar

Konuk makaleleri kabul eden kaliteli web sitesi oluşturmak bunun bir yolu olabilir. Web sitenize backlink içermesi karşılığında ücretsiz makale teklif eden yazarlarla anlaşabilirsiniz. Bu sayede çok sayıda kaliteli backlink almanın mümkün olur.

 1. Haber Makaleleri

Gazeteciler ve yazarlar her zaman makaleleri için alıntılar yapacak uzmanları ararlar. Medya kuruluşlarından fiyat teklifi almak, yalnızca backlinkler sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda sektörünüzde güvenilirlik oluşturmanın da harika bir yoludur. Bunun için Twitter’da aktif olmak bile, sektörünüzü ilgilendiren konular üzerinde çalışan yazarlarla bağlantı kurma fırsatları sağlayabilir.

 1. Yerel Atıflar

Google, Yelp, Linkedin, Facebook, Sarı Sayfalar ve başka yerlerdeki işletme adresi listeleri backlink olarak sayılır. Aynı zamanda müşterilerin işletmenizi bulmasına yardımcı olurlar. Bu sayede sitenizin popülerliğini oldukça arttırabilirsiniz.

 1. Basın Bülteni

Basın bültenleri, işinizle ilgili heyecan verici yeni gelişmelerin habercisi olan haber biçimindeki reklamlardır. Basın bültenleri kurumsal reklamlar olsa bile, sitenizin backlinkler ile öne çıkmasına yardımcı olur. Basın bültenlerine ödeme yaparak sponsor olmanız halinde hem sizin reklamınızı yaparlar hem de arama motorlarında üst sıralara yerleşmenizi sağlarlar.

 1. Bağışlar

Zamanınızı ve paranızı yerel hayır kurumlarına, kuruluşlara ve okullara bağışlamak aslında backlink elde etmenin harika bir yoludur. Bu tür kuruluşlar genellikle sponsorları ve bağışçıları tanıttıkları sayfalara sahiptir ve size güvenilir bir kuruluştan backlink alma fırsatı verir.

 1. Ücretli Reklamlar

Reklam derken, Google reklamlarından veya Facebook sosyal medya reklamlarından bahsetmiyoruz. Ücretli verilmiş bir reklam olduğu belli olmayan fakat ödeme karşılığı sağlanan reklamlar size doğrudan backlink sağlar. Örneğin popüler bir youtubera ödeme yaparak sizi tanıtmasını isteyebilirsiniz. Video açıklamasına sitenizin linkini koyması ile organik bir backlink almış olursunuz. Google’ın bunun gibi suistimalleri dikkate aldığını bilmelisiniz. Eğer bir youtuber çok fazla sayıda backlink veriyorsa bu durumda puanı düşecektir. Böyle bir durumda reklamınız işe yaramak yerine zararlı olabilir.

 1. Sosyal Medya

Backlink söz konusu olduğunda sosyal medya karışık bir konudur. Sosyal medya siteleri, profilinizden web sitenize bağlantı vermenize izin verdiği için bir miktar fayda sağlayabilir. Ancak bu günlerde Facebook, Twitter ve diğer sosyal medya siteleri bağlantıları ‘nofollow’ olarak işaretliyor. Yani bağlantı verilen siteye SEO değerini iletmiyorlar. Bu bağlantılar, sitenizin arama sonuçlarındaki performansını artırmak için işe yaramayabilir.

 1. Karşılıklı Bağlantılar

Bunlar ‘kısasa kısas’ bağlantılarıdır. Örneğin, bir işletme web sitesine sahip olan arkadaşınızla, web sitenize bir bağlantı yerleştirmesini sağlamak için bir anlaşma yaparsınız. Bunun karşılığında web siteniz onunkine geri döner. SEO’nun karanlık çağlarında, bu biraz etkiliydi. Ancak bu günlerde Google, bu tür ‘bağlantı değişimlerini’ algılıyor ve bunu abartmanız durumunda web sitenizi cezalandırıyor. Kararında uygulanan karşılıklı bağlantı yöntemi işinize yarayabilir.

 1. Blog/Forum Yorumları ve Profiller

Eskiden bazı SEO firmaları, müşteriler için backlinkler oluşturmanın bir yolu olarak blogların, forumların ve haber sitelerinin yorum bölümlerini kötüye kullanırdı. Birçok saygın site, bu tür kötüye kullanılan tüm bağlantılara ‘nofollow’ yaparak yanıt verdiğinden, bu yaklaşım bugünlerde oldukça etkisizdir. Ancak kullanıcılarınızı veya takipçilerinizi bunu yapmaya teşvik edebilirseniz, bir miktar fayda sağlayabilir.

Backlinklerin ne demek olduğunu ve nasıl oluştuğunu öğrendiniz. Aynı zamanda backlink almanın püf noktalarını biliyorsunuz. Artık backlink konusunda bir uzman sayılırsınız. Daha fazlası için blog yazılarımızı takipte kalın. Sitenizin SEO çalışmaları, web tasarımı ve Google reklamları hakkında danışmanlık hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *