Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Trends nedir? ziyaretçilerin Google hizmetleri içerisindeki temel arama davranışlarını ve eğilimlerini grafikler aracılığı ile görselleştiren ve çeşitlik istatistiki verileri paylaşan bir hizmettir. Google Trends’te herhangi bir kelimeyi arattığınız noktada, kelimenin arama sıklığı ve arama hacmi gibi bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak farklı anahtar kelimelerin kıyaslamasını da yapabilmeniz mümkün. Google Trends’in sunduğu gerçek zamanlı verilerle rekabet edebileceğiniz anahtar kelimeleri analiz ederek, rakiplerinizin önüne geçebilmek için isabetli hamleler yapabilirsiniz.

Google Trends Nedir?

Google Trends hizmeti, Google arama motorları ve YouTube için arama terimlerinin popüleritesini tespit etmenize yardımcı olan ücretsiz bir araçtır. Arama motoru sonuçları sayfasında yüksek sıralamalarda yer almak ve etkili dijital pazarlama stratejileri oluşturmak için Google Trends’in verilerinden yararlanabilirsiniz. Bu noktada kendiniz kısıtlandırmayın çünkü Google Trends ile yapabilecekleriniz çok fazladır.

  • Son zamanların trendlerini öğrenme
  • Belli bir sektör ya da kategori üzerinden trend olan konu ve alt konuları keşfetme
  • Anahtar kelimeleri karşılaştırma
  • Lokal trendleri belirleme
  • Zamansal bazda trendleri belirleme

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kolay bir kullanıma sahiptir. İçeriklerinize uygun, rekabet edebileceğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeleri, efektif arama motoru sayesinde pratik bir şekilde belirleyebilirsiniz. Google Trends Nasıl Kullanılır? aşağıdaki işlem adımlarını ile öğrenebilirsiniz.

Hurda tesisiniz için web sitesi açtığınızı varsayalım. Sitenizin blog kısmına ekleyeceğiniz içerikler için trend kelimeler arayışında olduğunuzu düşünelim. Karşılaştırma yöntemini kullanmak sizin için avantajlı olacaktır. Yapmanız gerekenler şunlardır;

  1. Google Trends üzerinde Hurdacılık kelimesini arama motoruna yazarak atın.
  2. Ardından +Karşılaştırma ekleyin seçeneğine tıklayarak Geri dönüşüm kelimesini yazınız.
  3. Filtreleme alanlarından lokasyon, zaman, kategori ve Google arama motorlarını istediğiniz şekilde tercih ediniz.
  4. Karşınıza gelen grafikte, iki kelimenin aranma sıklığını ve coğrafi bölgelere göre arama trendini öğrenebilirsiniz.

Menü üzerinden Trend Olan Aramalar kısmından günlük ve gerçek zamanlı arama trendlerini inceleyerek, rekabet edeceğiniz anahtar kelimelerini belirleyebilirsiniz.

SEO için Google Trends Kullanımı

SEO, işletme sahiplerinin dijital alanda varlığını kanıtlamak ve geri dönüşüm oranlarını arttırmak için arama motoru bünyesinde gerçekleştirdiği optimizasyon çalışmalarının tümünü kapsamaktadır. Google Trends’in ücretsiz olarak sunduğu gerçek zamanlı verileri kullanarak ciddi başarıları elde etmeniz zor değildir.

1. Anahtar Kelime Analizi

Webmasterlar Google Trends’i SEO için en fazla kullandığı alan hiç kuşkusuz ki, anahtar kelime araştırmalarıdır. Google ve YouTube arama trendleri üzerinden en popüler ve arama hacmi yüksek olan anahtar kelimeleri keşfedebilirsiniz. Lokal ve zamansal bazda anahtar kelime araştırması yapma imkanınız ile firmanızın ihtiyaç duyduğu popüler alanlara hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

2. Alakalı Anahtar Kelime Tespiti

Google Trends’i diğer anahtar kelime araçlarından farklı kılan özelliği, sorgulanan anahtar kelimeye alternatif kelimeler önermesidir. Önerilen kelimelerin aratılma oranının artışı ve aranma hacmi gibi sayısal veriler sayesinde SERP’lerde üst sıralarda yer alabilirsiniz. Böylece en doğru hedeflemeleri içerikleriniz için gerçekleştirebilirsiniz.

3. Alakalı Konuları Keşfetme

Sektörünüz için belirlediğiniz konu başlıklarına alternatif konuları içeren içerikler oluşturmak istediğiniz noktada Google Trends’ten yararlanabilirsiniz. Bu doğrultuda kullanıcıların ilgi duyabilme ihtimali olan konulara ve alt başlıklara erişim sağlayabilirsiniz. İçerik kapsamınızı genişletirken, hedef kitlenizi de arttırabilirsiniz.

4. Arama Motoruna Endeksli Keşif

Anahtar kelime fikirlerinizi Google bünyesindeki arama motorları içerisinden rahat bir şekilde üretebilirsiniz. Bu noktada Google web aramasına ek olarak, Google Görseller, Google Haberler, Google Alışveriş ve YouTube arama motorundan faydalanabilirsiniz. Böylece sektörünüze endeksli açılabileceğiniz potansiyel pazarları keşfedebilirsiniz.

5. Lokal Hedefleme

Yerel bir işletme iseniz, Google Trends’i kullanarak lokal SEO çalışmalarınız için popüler anahtar kelimelere erişim sağlayabilirsiniz. İşletmenizin bulunduğu bölgedeki arama hacimlerini araştırarak, içerik çalışmalarınıza buna göre yön verebilirsiniz.

Ücretsiz, pratik ve gerçek zamanlı güncel verileri kullanıcıya sunması nedeniyle Google Trends, dijital pazarlamacılar için vazgeçilmez bir araç haline gelmiştir. SEO çalışmalarının en kritik eşiğini bu araç ile aşabilirsiniz. Siz de Google Trends’ten yararlanarak içerik planınızı çeşitli faktörlere göre iyileştirebilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *