Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Search Console Nedir? Ne İşe Yarar?

Google Search Console nedir? intenet sitesi yöneticileri ve webmasterlar için web sitelerinin performansını görmeye olanak sağlayan bir hizmet olarak nitelendirilir. Türkçe karşılığı konsol olan console, Fransız kökenli “destek olan” consolateur kelimesi üzerinden türemiştir.

Google Search Console Nedir?

Google Search Console, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların istatiktiki verilerine ulaşabileceğiniz bir hizmettir. Sitenizin periyot bazında kaç ziyaretçi tarafından etkileşimde olduğu, sitenize hangi kaynaklar üzerinden ulaşıldığı gibi SEO çalışmalarında önemli bir faktör olan bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede sitenizin güçlü ve zayıf yönlerini rahat bir şekilde açığa çıkarabilir, stratejilerinizi buna yönelik geliştirebilirsiniz.

Google Search Console Ne İşe Yarar?

Google webmaster aracı olarak bilinen Google Search Console ne işe yarar? Google tarafından sunulan bir hizmet olup, web masterlar için kullanım hedefleri şunlardır:

 • Google Search Console bir web sitesinin arama sonuçlarındaki performansını analiz eder ve rapor şeklinde sunmaktadır.
 • Ücretsiz bir hizmet olan Search Console, sitenin teknik hatalarını ortaya koyup tekrar düzenlenmesi için yardımcı olmaktadır. Google Search Console, arama sonuçlarındaki sıralamanıza ve kullanıcı tecrübelerinize zararı olabilecek sorunları görmenizi sağlar.
 • Bir web sitesi yöneticisine SEO stratejisi belirlemesi adına yardımcı olur. Bu sayede sitenin mevcut durumunu iyileştirmeye destek olmaktadır.

Web Sitemi Google Search Console’a Nasıl Eklerim?


Google Search adresi hizmetlerinden yaralanabilmek için yapılması gereken şey, ilk önce Google Search Console’u aratıp sayfaya tıklamak ve giriş yapmak olacaktır.

Bundan sonraki izleyeceğiniz adımlar şu şekildedir:

 1. Özellik Ekleme:

Özellik ekle butonu sayesinde yönetmek isteğiniz mülk yani web sayfasının URL’sini kopyalayıp yapıştırabilir ya da manuel bir şekilde boşluğa girebilirsiniz. URL bağlantısını girildikten sonra Ekle butonuna basarak işleme devam edebilirsiniz.

 1. Search Console Doğrulama ve Onaylama Süreci:

Mülk ekle bölümüne sitenizi ekledikten sonra Google tarafından sitenin size ait olup olmadığını belirlemek için bir güvenlik onayı gönderilecektir. Bu işlem sayesinde başkaları tarafından web siteniz hakkında detay sızdırılmaz ve web siteniz güvende tutulur.

Web sitenizi onaylatmak için kullanabileceğiniz iki farklı alternatif vardır. Bunlardan bir tanesi kod ekleme alternatifidir. Bu yöntemde web sitenizin HTML kodları içerinde bulunan bir kod Google tarafından size verilecektir. Kodu, <head> etiketi arasına yerleştirdikten sonra, Google sitenin size aitliğini doğrulayacaktır.

İkinci bir alternatif ise WordPress kullanıcısı olduğunuz takdirde onaylanabilmektir. Eğer WordPress kullanıcısıysanız izlemeniz gereken işlem adımları şu şekildedir:

 • Görünüm
 • Düzenleyici
 • Tema Üstbilgisi (Üst Kısım)

Kopyalanılan kodu bahsedilen  <head> etiketi arasında bir yere ekleyip “Güncelle” butonuna basmanız yeterlidir.

 1. Tercih Edilen Etki Alanı Seçimi

Search Console ve Google Analytics hizmetlerinin entegre edilmesi gerekmektedir. Bu noktada arama sonuçlarında sitenizin nasıl görünmesini istediğinize bağlı Google, domain adresinizi tercih etmenizi ister (www.sitem.com ya da sitem.com). Bu link halindeki sitenin farklı bir görünümünün tercih edilmesi durumunda Google tarafından eksik algılanabilir.

Ayarı düzeltmek için uygulamanız gereken işlem adımları şu şekildedir:

 • Google Search Console menü
 • Site Ayarları
 • İstenilen görünümü seçerek belirleme
 1. Site Haritası Ekleme

Site haritaları, arama botlarına ve tarayıcılarına sitenizin güncelleme sıklığı, sitede bulunan içeriklerin düzeni ve türü hakkında ayrıntılı bilgiler veren dosyalar olarak tanımlanmaktadır. Search Console üzerinden site haritası bilgilerini göndererek, algoritmaların ihtiyaç duyduğu verileri iletebilirsiniz. Bu işlemi yapmak durumunda değilsiniz tamamen opsiyoneldir. Site haritası eklemediğiniz için siteniz cezalandırılmayacaktır. Search Console’a site haritası eklemek için uygulamanız gereken işlem adımları şu şekildedir:

 • Google Search Console menü
 • Tarama
 • Site Haritaları
 • Site Haritası Ekle/Test Et

Google Search Console’u kullanarak sitenize dair pek çok bilgiyi sitenizi geliştirmek adına kullanabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *