Google News Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Google News Nedir? Nasıl Kayıt Olunur?

Google News nedir? temelinde kişiselleştirilebilir niteliğe sahip, haber makalesi akışı sunan bir Google hizmetidir. Lokal konumunuzu ve dil ayarlarınızı baz alarak, haberleri 7-8 farklı kategoride okuyucunun beğenisine sunmaktadır. Bu sayede aynı konu üzerinden farklı kaynakların haber makalelerine, bilgi tekrarı olmaksızın erişim sağlayabilmek mümkün olacaktır. Google News’in misyonu belirtildiği üzere “insanların yüksek kalite standartlarındaki haber ağlarına çeşitli kaynaklar üzerinden ulaşmasını sağlamak, bu sayede herkesin dünyayı anlamasına yardımcı olmaktır.”

Google News Nedir?

Google News’in beta sürümü ilk olarak 2002’de kullanıcıların beğenisine sunuldu. Akabinde 2006 yılında resmi olarak piyasaya sürüldü ve herkes tarafından kullanılmaya başlandı. Bünyesinde barındırdığı haber kaynakları hakkında kesin bir veri olmamakla birlikte 2013’te The Guardian’da yayınlanan bir makalede, “Google News’in global ölçekte 50.000 farklı kaynaktan yararlandığından” bahsedilmiştir.

Google News Nasıl Kayıt Olunur?

Google News içerisinde barındırdığı çeşitli özellikler sayesinde kullanıcıların sizi tanımasına ve etkileşim kurmasına olanak tanımaktadır. Google News kayıt olmak için opsiyonel olarak tercih edeceğiniz iki farklı yol vardır;

Google News’e kayıt olmanız halinde, Yayıncı Merkezi ile yayın oluşturmasanız dahi Google algoritmaları normal web taraması üzerinden sitenizde yer alan içeriği bulabilmektedir.

Sitenizi Google News’e gönderdiğiniz noktada, manuel olarak 1-3 hafta arasında bir inceleme sürecine tabi tutulmaktadır. Bu sürenin sonucunda gönderiminiz onaylanabilir ya da reddedilebilir. Gönderinizin reddedilmesi halinde Google News tarafınıza herhangi bir neden bildirmez, 60 gün sonra yeniden göndermenize imkan tanıyan forumlar sağlamaktadır.

Google News Yayıncı Merkezi

Yayıncı Merkezi, sitenizde Google News’te yer almasını istediğiniz içeriklerinizi göndermenize olanak sağlayan bir araç olarak bilinmektedir. Yayıncı Merkezinden yararlanmak normal web tarayıcısına göre daha avantajlıdır;

 • Web sitenizin keşfedilme süresini minimalize eder.
 • İçeriğinizi kategorizasyonunu iyileştirir.
 • Tarama işleminin verimlilik oranını arttırmaktadır.

Google News Yayıncı Merkezine Gönderim Süreci

Sitenizdeki içerikleri Google News’te Yayıncı Merkezi’ne gönderebilmek için aşağıdaki işlem adımlarını takip edebilirsiniz;

 • Google Search Console üzerinden sitenin sahibi olduğunuzu doğrulayın.
 • İçeriğiniz Google News teknik yönergelerine uyup uymadığını kontrol ediniz.
 • https://publishercenter.google.com/publications bağlantısı üzerinden haber dizinine ekleme talebinde bulunun.
 • Yayın detaylarınızı sırası ile aşağıdaki detayları doldurun;
  • Sitenizin kısa açıklaması
  • Sitenin adı ve URL bağlantısı
  • Konum (Ülke, şehir, ilçe)
  • Yayınıza etiketler oluşturun. Bu etiketler içeriğinizin tanımlanmasını ve sınıflandırılmasına yardımcı olmaktadır. Etiketler algoritmik olarak uygulanmaktadır. Fikir, blog, hiciv bunlara örnektir.
  • Sitenizin bölümlerini ekleyin. Bölümlerin URL bağlantıları sitenizinki ile aynı alanda olmalıdır. Bu noktada istediğiniz kadar bölüm ekleyebilirsiniz. Bölümün etiketleri standart haber kategorilerine ayrılmaktadır. (Ekonomi, siyaset, bilim, sağlık, magazin, spor vb.)

Bu işlemler sonucunda Google News kayıt işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *