Google Harita SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Google Harita SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

Google Harita SEO Nedir? Aradığınız sorulara yanıt bulmanın yanı sıra Google ürün satışından adres bulmaya kadar her noktada kapsamlı bir destek sunmaktadır. Nitekim Google harita SEO çalışmalarıyla birlikte ele alındığında işletmenizin potansiyel müşterilerine ulaşması için en ideal yollardan biridir. Kullanıcıların fiziksel mağazanızın lokasyonunu görebilmesinin dışında Google harita odaklı SEO çalışmalarının dijtal reklamcılık açısından önemli bir fırsat sağladığını vurgulamak gerekir.

Özellikle yerel SEO stratejileri açısından baktığımızda Google Maps pek çok avantajı beraberinde getirmektedir. Yerel SEO’yu belli konumlardaki arama sonuçlarında üst sıralamalar elde etmek için uyguladığımız optimizasyon çalışmaları şeklinde özetleyebiliriz. Bu açıdan işletmenizin Google Harita uygulamasında kayıtlı olması arama motoru botları için önemli bir ipucudur. Google botları sitenizi tararken hizmet verdiği lokasyonu göz önüne alarak dizinine ekler.

Özellikle ürün ya da hizmet odaklı aramalarda Google kullanıcılarına öncelikle yakınlarda yer alan mağaza ya da işletmeleri gösterir. Bu da işletmelere daha büyük çaptaki dev markalarla rekabete girmeksizin öne çıkma fırsatı verir. Bu avantajdan yararlanmanın en etkili adımlarından biri de Google Harita uygulamasında işletmenizin lokasyonunu kayıtlı olmasıdır. Böylelikle sektörünüzle ilgili aramalarda Google, kullanıcıların işletmenizin konumunu görmesini sağlar.

Google Harita Kaydının SEO Açısından Faydaları

Günümüzde marka güvenilirliğinin en önemli ölçülerinden biri dijital kimliğidir. Tüketicilerin büyük çoğunluğu internet üzerinden alışveriş yapmasa bile alışveriş yapacakları yerlere internet üzerinden karar vermektedir. Bu noktada da işletmeler yerel harita SEO stratejilerine ağırlık vererek hedef kitlelerine ulaşmaya çalışmaktadır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi Google Harita kaydı işletmenizin SEO hedeflerini gerçekleştirmek için en önemli adımlardan biridir. Peki Google Harita kaydının SEO’ya ne gibi katkılarından söz etmek mümkündür. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle Google Harita kaydı işletmenizin potansiyel müşterilerine ulaşması için iyi bir fırsattır. Sunduğunuz hizmetlerle ilgili bölgenize yakın lokasyondan gelen aramalarda Google kullanıcılara işletmenizi önerir. Böylelikle hem internet sitenize hem de mağazanıza daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.
 • Daha önce de söylediğimiz gibi günümüzde dijital görünürlük güvenilirliğin önemli bir parçasıdır. Google Harita kaydında yer almanız gerek sitenizin gerekse de işletmenizin imajına katkı sağlar. Bu sayede daha fazla anlamlı etkileşim fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • İnternet sitenizin arama motorunda öne çıkması için hedefinize yönelik tüm bilgileri arama motoru botlarına sağlamalısınız. Eğer fiziksel bir mağazanız varsa Google bunu siz belirtmeden bilemez. Ancak fiziksel mağazanızı belirttiğinizde bölgesel arama sonuçlarında sıralamanız ciddi oranda yükselir.
 • Buna ek olarak Google Harita kaydının kolay ulaşılabilirlik anlamına geldiğini de vurgulamak gerekir. Eğer fiziksel bir mağazanız varsa dijital dünyadaki trafiğinizin bir kısmını buraya yönlendirebilirsiniz. Bunun en kolay yolu da ziyaretçilerinize adres ve iletişim bilgilerinizi sunmaktır.
 • Son olarak ülkemizde Google Harita kaydının SEO’ya katkılarının işletmeler tarafından çoğu zaman ıskalandığını söyleyebiliriz. Bu anlamda Google Harita kaydıyla birlikte yerel SEO çalışmalarına odaklanmanız rakiplerinizin bir adım önüne geçmenize yardımcı olabilir.

Google Harita Kaydıyla Hangi Bilgileriniz Görünür?

İşletmenizin ulaşılabilirliğini artırmak için Google Harita uygulamasına kaydınızı yapmanız önemlidir. Google My Business üzerinden gerçekleştirebileceğiniz harita kaydı sonrasında şu bilgilere görünür hale gelir:

 • Adres: Google aramalarında işletmenizin açık adresi görünür. Ayrıca kullanıcılar “Yol Tarifi” seçeneğine tıklayarak konumlarından işletmenize nasıl ulaşabileceklerini öğrenebilir.
 • Çalışma Saatleri: Müşterilerinizin hizmetlerinizden yararlanabileceği gün ve saat aralıkları Google aramalarında gözükür.
 • İletişim Bilgileri ve Web Sitesi: Potansiyel müşterilerinizin size ulaşması için Google Harita kaydı önemli bir avantaj sağlar. Buna ek olarak sitenizin Google Harita uygulamasında yer almasının önemli bir backlink olduğunu da vurgulamak gerekir.
 • Fotoğraflar: Dilediğiniz takdirde işletmenizin fotoğraflarını uygulamaya yükleyerek ziyaretçilerin önceden fikir sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yorumlar: Daha önce hizmetlerinizden yararlanan müşterileriniz Google Harita uygulaması üzerinden değerlendirmeler de bulunabilir. Böylelikle yeni müşterileriniz için organik referanslar kazanabilirsiniz.

Google Harita Optimizasyonu

Potansiyel müşterileriniz tarafından fark edilmek için Google Harita arama sonuçlarında üst sıralarda yer almanız önemlidir. Google Harita SEO çalışmalarının standart SEO çalışmalarıyla benzer bir biçimde ilerlediğini söyleyebiliriz. Yine de işletmenizin Google Harita uygulamasındaki sıralamasını iyileştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • Öncelikle Google My Business üzerinden uygulamaya kayıt olurken tüm bilgilerinizi doğru bir biçimde vermeye özen göstermelisiniz. Ayrıca sonrasında da Google’ın gerekli doğrulamaları yapmasına izin vermelisiniz.
 • Google Harita uygulamasında üst sıralarda yer almanın en önemli yollarından biri olumlu yorumlardır. Mevcut müşterilerinizi Harita uygulamasından yorum girmeye teşvik edebilecek çeşitli stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • Buna ek olarak işletmenizin ve internet sitenizin backlink alması da son derece önemlidir. Kaliteli sayfalardan ve sosyal medyadan gelen backlinler Google’ın popüler bir işletme olduğunuzu düşünmesini sağlar. Bu da Harita aramalarındaki sıralamanızı son derece etkileyecektir.
 • Yerel SEO çalışmalarıyla Google Harita kaydınızı desteklemelisiniz. Sitenizde yer alan adres bilgileri, lokalize ettiğiniz anahtar kelimeler ve buna benzer uygulamalar oldukça pozitif bir etki yaratır.
 • İşletmenizin sosyal medya bağlantılarını eklemeniz etkileşim sayınızı ve buna bağlı olarak sıralamanızı iyileştirir. Facebook, Twitter ve Instagram gibi sosyal medya bağlantılarınızı My Business sayfanıza eklemelisiniz.

Google’da Yerel SEO Nasıl Yapılır? bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *