Google Bağlantılarını Reddetme Aracı (Disavow Tool) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google Bağlantılarını Reddetme Aracı (Disavow Tool) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Günümüzde anti SEO çalışmalarının artmasından dolayı birçok web site sahibi, sıkıntılar yaşar. Bu yüzden Google ekibi, Google bağlantıları reddetme aracını geliştirdi. Uygulama sayesinde web sitenize gelen spam bildirimlerini reddedebiliyorsunuz. İstemediğiniz backlink kaynaklarından araç sayesinde kurtulabilirsiniz. Peki, Google bağlantıları reddetme aracı (Disavow Tool) nedir? Nasıl kullanılır? Konuyla ilgili bilgi sahibi olmak için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool) Nedir?

SEO’da bir bağlantıyı reddetmek, Google’dan sitenizle alakalı belirli bağlantıları reddetmesini istediğiniz anlamına gelir. Bahsi geçen bağlantılar, ileride site sıralamalarınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı durumlar, geri bağlantının reddedilmesi için önemlidir. Ayrıca Google’dan sitenizi kötü yönde etkileyecek çok fazla zararlı bağlantı gelebilir. Bu bağlantılar, Google bağlantıları reddetme aracıyla tespit edilir.

Günümüzde web site kullanıcıları, backlink konusunda çok hassas davranmaktadır. Profillerinde gördükleri bazı spam bağlantılarını hemen reddetmek ister. Ancak backlink profilinizde birkaç spam bağlantısı almanız oldukça olağandır. Google ekibi tarafından üretilen Google bağlantıları reddetme aracı ile hangi bağlantıların spam, hangilerinin güvenilir olduğunu anlayabilirsiniz. Böylece bağlantının görmezden gelinmesini sağlarsınız.

Disavow Tool, Google arama yerinde sunulan ve Google’dan sayfanıza gelen bağlantıları görmezden gelmenize yarayan araçtır. Bu sayede Google sitenizi sıralarken bu bağlantıyı dikkate almaması gerektiğini beyan edersiniz. Ancak bu durum Google için sadece bir tavsiyedir. Google sitenizi sıralarken yine bahsi geçen bağlantıları kullanabilir.

Google Bağlantılarını Hangi Durumlarda Reddetmelisiniz?

Google bağlantıları reddetme aracını, kullanırken dikkatli davranmanız gerekir. Site sahibi, bu aracı cezalandırılacağından şüpheliyse veya ceza aldıysa kullanmalıdır. Reddedilen bağlantılar, Google tarafından yine kullanılabildiği için reddetme aracı kullanılmadan önce sitede kaldırılan bağlantıyı deneyebilirsiniz. Böylece bağlantıyı tekrar kaldırabilirsiniz. Google’a göre reddetme aracını manuel bir işlem uyguladıysanız ya da işlemi yapmayı düşünüyorsanız kullanmalısınız.

Belirtmemiz gerekir ki, bağlantıları kaldırmak, sitenize zarar verebilir. Bu yüzden reddetmeden önce bağlantının sitenize zarar verdiğinden emin olmalısınız. Zararlı bağlantıları tespit etmenin birçok yöntemi vardır. Ancak ilk olarak bağlantıyı hangi durumlarda reddetmeniz gerektiğine sırasıyla bakalım.

  • Bağlantılarınızı tespit ettikten sonra bağlantılarınızın sayısı yüzün altındaysa reddetmenize gerek yoktur. Ancak bu büyük siteler için geçerlidir. Eğer normal düzeyde bir siteniz varsa kendiniz oranı tespit edebilirsiniz.
  • Daha önce kaliteli backlink çalışmasında bulunmadıysanız ve kaliteli bağlantınız yoksa reddetmeyi düşüneceğiniz bağlantılar olabilir.
  • Sayfa sıralamanızı sürekli takip edemiyorsanız ve ret dosyası sitenize zarar veriyorsa bu arada kayıp yaşayabilirsiniz.

Zararlı Backlinkler Nasıl Tespit Edilir?

Geri bağlantının siteniz için iyi veya kötü olduğunu anlamak için kesin bir formül yok. Ancak URL’lerin kalitesini görüntülemek için Ahrefs, Semrush gibi yardımcı olabilecek araçlar vardır. Fakat burada, kalite puanlarının sitenin kendisine işaret eden bağlantıların sayısına göre olduğunu unutmamalısınız. Özellikle yeni olan web siteniz, çok fazla geri bağlantı olmadığı için iyi bağlantılarınız olabilir.

Düşük kalite puanı almak, bağlantının doğal veya değersiz olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden ücretsiz olarak kullanabileceğiniz Google Bağlantıları Reddetme Aracı (Disavow Tool) size yardımcı olur. Araç sayesinde bağlantılarınızı kapsamlı olarak analiz edebilirsiniz. Böylece reddedilmesi gereken bağlantılara karar verebilirsiniz. Sitenize zarar veren bağlantıları reddedebilirsiniz. Bu sayede sitenizden zararlı bağlantıların Google tarafından görmezden gelinmesini sağlarsınız.

Google Bağlantılarını Reddetme Aracı (Disavow Tool) Nasıl Kullanılır?

Daha önce Google bağlantıları reddetme aracını kullanmadıysanız bu size biraz karmaşık gelebilir. Ancak web sitenizin Google sıralamalarında iyi bir yere gelmesi için bunu yapmanız gerekebilir. Bu yüzden Google Bağlantıları Reddetme Aracını kullanmak için yapmanız gereken bazı aşamalar vardır. Böylece aracı daha rahat şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Dilerseniz bu aşamaları sırasıyla yazalım:

  • Disavow için doğru bağlantıları belirleyin. Backlink profilinizi tam olarak anlamanız için bağlantılarınızın net şekilde analizini yapmalısınız. Ayrıca bu aşamada URL olarak mı yoksa Domain olarak mı reddetmek istiyorsunuz, belirlemelisiniz. Bu bağlantıları, Google Search Console kullanarak da kontrol edebilirsiniz. Ancak bundan daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu yüzden ücretsiz baclink kontrolü yapan bazı araçları kullanabilirsiniz. Söylemeliyiz ki, backlink kontrolü reddetme sürecindeki en zor kısımdır.
  • Disavow dosyanızı oluşturmalısınız. Dosyanızı “txt” şeklinde oluşturmanız gerekir. Backlink kontrollerini, ayrıntılı bir şekilde yaptıktan sonra Disavow işlemini başlatabilirsiniz.
  • Disavow dosyanızı yüklemelisiniz. İlk olarak Disavow bağlantıları reddetme sayfasından işlemin yapılmasını istediğiniz web sitenizi seçin. Buradan bağlantıları reddetme butonuna tıklayın.
  • Açılan pencerede “Dosya Seç” kısmından oluşturduğunuz “txt” dosyasını seçin. Ardından gönder butonuna sonra da “Bitti” kısmına tıklayın.
  • Google, bu bağlantıları düşünüldüğü gibi hemen taramaya başlamaz. Disavow, Google’ın daha sonraki taramalarla ilgili bazı bağlantıları önemsememesine dair bir uyarıdır. Google’ın tarama zamanlaması, kendi önceliğine dayanır. Bu yüzden her yeni dosya aldığında bir şey değişmez. Ayrıca Google botları, alan adınız için yeni dosyayı fark etmesi, 2 gün 2 hafta veya 2 ay sürebilir.
  • Disavow Tool kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken, bağlantının gerçekten kalitesiz olup olmadığıdır. Eğer ki, kaliteli bir linki kalitesiz zannederseniz sıralama kaybı yaşamanız muhtemeldir.

Google Reddetme Aracı (Disavow Tool) Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Disavow Tool, yani Gogle Bağlantıları Reddetme Aracı kullanımı SEO alanında yetkin kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Aynı zamanda engellenecek bağlantıların hangisinin spam, yapay veya düşük kaliteye sahip olduğuna iyi karar verilmelidir. Eğer ki, yanlışlıkla kaliteli bir bağlantıyı engellerseniz Google sıralamanız düşebilir. Bu durumda da görünürlüğünüz azalır ve sitenizin kitlelere ulaşmasında sorun yaşayabilirsiniz.

Google Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Web sitenizin Google’daki sıralamanız için birçok farklı faktör vardır. Ancak bunlardan en önemlisi backlink profilinizdir. Google, arama sonuçlarını, web sitelerinin kalitesine göre sıralar. Aynı zamanda sitenizin popülaritesi de sıralama da etkilidir. Sahip olduğunuz sitenizdeki içerikler, ne kadar çok paylaşılırsa Google sitenizin değerlendirmesini o kadar yüksek tutar. Böylece arama motorunda sıralamanız, üstlerde yer almaya başlar.

Kötü içeriklere ve bağlantılara sahipseniz Google, sitenizi kötü olarak değerlendirebilir. Böylece sitenizi spam olarak algılayabilir. Bu yüzden bağlantılarınızı iyi şekilde analiz etmeniz gerekir. Aynı zamanda onları kaldırarak veya reddederek kötü linklerden kurtulabilirsiniz. Bu işlem için Google Bağlantıları Reddetme Aracı’nı kullanmanız önerilir. Böylece sitenizi, daha kaliteli bir hale getirebilirsiniz. Bu durum Google sıralamalarınıza yansır. İçeriklerinizde yapılacak SEO çalışmalarıyla birlikte siteniz, üst sıralarda yer alır.

Dilerseniz bağlantıdan Backlink Nedir? adlı içeriğimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Kaliteli Backlink ve SEO ile İlişkisi

Backlinkler, SEO için çok önemlidir. Web sitesinin içeriklerine ve güncelliğine bakıldığında backlinklere bakılmadığına dair düşünceler tamamen yanlıştır. Çünkü sitenin arka planında bu bağlantılar sıralamayı etkileyen faktörlerdendir. Toksit, spam ve konu dışı bağlantılar olduğunda Google arama motorunda yükselmek pek de mümkün değildir. Sıralamada düşüş yaşamamak için kalitesiz baclink sorunun çözülmesi lazımdır.

Google Bağlantıları Reddetme aracı ile kalitesiz bağlantılardan kurtulmak mümkündür. Böylece sıralamalarda çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. SEO çalışmaları ile web sitenizi daha görünür kılabilirsiniz. Bunun için Google Console ve Google Analytics ile tıklanma oranlarınızı takip edebilirsiniz. Bu, backlinkleri de düzenlemeniz için size bir ipucu verebilir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *