EverGreen (Ölümsüz İçerik) Nedir?

EverGreen (Ölümsüz İçerik) Nedir?

EverGreen (ölümsüz içerik) oluşturmak, en güçlü içerik pazarlama stratejilerinden birisidir. Hedef kitlenizle kişisel bir bağlantı kurmak ve kendinizi rakiplerinizden farklı kılmak için yüksek kaliteli, tutarlı bir şekilde yayınlanan içerikten yararlanan uzun vadeli bir içerik stratejisidir. Peki EverGreen (ölümsüz içerik) nedir?

EverGreen içerik, yayınlandıktan çok sonra okuyucuları için faydalı olmaya devam eden zamansız, uzun ömürlü çevrim içi içeriktir. Web sitenize trafik getirir ve arama motoru sıralamalarında aylar hatta yıllar boyunca iyi bir konum elde etmenizi sağlar.

EverGreen Neden Önemlidir?

Her gün yaklaşık üç milyon blog yazısı yayınlanmaktadır. Ancak bu gönderilerin çoğu teknik açıdan tamamen yetersiz durumdadır. Zaman içinde değişebilen konularda, sıradan insanlar tarafından yetkin olmayacak şekilde yazılmış birçok kısa makale bulunmaktadır. Bu, arama motoru sıralamalarında bu tarz içeriklerin önüne geçmeyi kolaylaştırır. Çevrim içi içeriklerin çoğu, yayınlandıktan hemen sonra en fazla görüntülemeyi alır. Sonrasında okunma sayıları giderek düşmeye başlar.

İçerik pazarlamasının amacı uzun vadeli bir stratejidir. EverGreen içerik, ortalama bir içerikten daha uzun süre konu ile alakalı kaldığı için her gün daha fazla trafik oluşturmaktadır. Okurlarınız için olduğu kadar işiniz için de faydalıdır. Yaratım sürecinde yalnızca bir kez kaynak oluşturmanız yeterlidir. Buna rağmen yine de gelecek yıllarda bir yatırım getirisi görmenizi mümkün kılar. İçerik pazarlamanızı her daim EverGreen olacak şekilde optimize etmek, sizi bilgi için başvurulacak kaynak haline getirecektir. Bu durum da işletmenizi olumlu etkileyebilir ve size rekabet alanında avantaj sağlayabilir.

SEO Bağlamında EverGreen’in (Ölümsüz İçerik) Önemi

Ürünler ve alıcılar olduğu sürece sağlam temel bilgilere ihtiyaç vardır. Okuyucular her zaman belirli bir ürün veya hizmetle ilgili ipuçlarını, püf noktalarını, tanımları ve genel bilgileri arayacaklardır. Bu, içeriğinizi her zaman hedef kitlenize sunma fırsatına sahip olacağınız anlamına gelir. EverGreen içerik, sitenizin sayfa sıralaması ve SEO için oldukça efektif bir stratejidir. Arama motoru optimizasyonunu iyileştirmek için ihtiyacınız olan anahtar kelime yoğunluğunu elde etmenin, görseller ve bilgi grafikleri eklemenin ve kullanıcı etkileşimi istatistiklerini almanın birçok yolunu sunar. Bununla birlikte, içerik pazarlamasında SEO stratejiniz için EverGreen içeriği kullanmak, içeriğinizin aslında zamansız olmasını ve olumlu bir sayfa sıralaması için tüm önemli işlevlerle donatılmış olmasını gerektirir.

EverGreen İçerik Nasıl Oluşturulur?

İçerik zaman faktörüne uyumlu olmak zorundadır. İçeriğiniz güncel olmayan bilgiler içerdiği için örneğin altı ay sonra okuyucuya değer katmıyorsa bu durum, uzun vadeli içerik pazarlaması için uygun değildir. EverGreen içerik de SEO sonuçları elde etmelidir. Aksi takdirde, markanız için yararlı olmayacaktır.

Zamansız bir içerik pazarlama stratejisinin tüm koşullarını sağlayan bir EverGreen içerik oluşturmak önemli noktalardan bazıları şunlardır:

  • Zamansız içerik genellikle son dakika haberlerini içermez. Bunun yerine, gelecek aylar veya yıllar boyunca geçerliliğini koruyan evrensel olarak değerli bilgiler sağlayan anlamlı metinlerdir.
  • Tıklama tuzağı veya anahtar kelime yamyamlığından kaçınan metinler oluşturmak SEO bağlamında daha mantıklıdır. EverGreen içerik en yüksek kalitede ve hedef kitle ile alakalı olmalıdır.
  • EverGreen içerik, sitenizdeki en kaliteli metinler arasında olmalıdır. Bu içeriklerde bilgi, olgusal ve saygın kaynaklara bağlantılar ile verilmelidir.
  • EverGreen içerik SEO’ya uygun olmalıdır. Anahtar kelimelerini içeren başlık etiketleri, backlinkler ve başlıklar ekleme gibi teknikler kullanılabilir. Çok sayıda paragraf, madde işareti ve alt başlık ile içeriğin okunmasını kolaylaştırılabilir.
  • Metinler daima kontrol edilmelidir. EverGreen içeriğin çalışıp çalışmadığından emin olunmadığında, makalelerin nasıl sıralandığını görmek için sitenin SEO’su kontrol edilmelidir. Daha iyi bir konum için içeriği veya diğer site özelliklerini optimize etmek için sonuçlar kullanılabilir.

EverGreen içerik, sizi bir endüstri uzmanı haline getirebilir, görüntülemeleri artırabilir ve yayınlandıktan çok sonra okuyucu katılımını sağlayabilir. Anında trafik artışları sağlayabilir ve bu alandaki uzun vadeli uzmanlığınızı güçlendirebilir.

EverGreen için Uygun İçerikler

Herhangi bir içerik, zamansız ve yüksek kalitede olduğu sürece işe yarar, ancak aşağıdaki temalar en başarılı olanlardır:

  • Kılavuzlar/Öğreticiler
  • Tarihsel katkılar ve köken hikayeleri
  • Ansiklopedik makaleler ve bilgilendirici yazılar
  • Uzmanlardan/önemli ipuçlarından kaynak listeleri
  • Cevapları olan SSS

Bu ve bu gibi zamansız bilgiler içeren metinler EverGreen içerik oluşturmak için en uygun olanlardır.

EverGreen İçerik Yazmanın İpuçları

Yeni başlayanlar için EverGreen içerik oluşturmanın püf noktalarından bazıları şunlardır:

Anahtar Kelime Optimizasyonu Yapmak

İnsanlar o konuyu veya içerdiği anahtar kelimeleri arama motorlarında aramıyorlarsa, zamansız bir metin bile çok değerli olmayacaktır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin en iyisi olduğu doğru anahtar kelimeleri seçin. Resimlere alternatif metin ekleyin, ana anahtar kelimeyi başlığa, URL’ye ve gövdeye yerleştirin, ancak anahtar kelime yamyamlığından kaçının. Ayrıca SEO sıralamalarını yükseltmek için EverGreen makalelere köprü oluşturabilirsiniz.

Ortalama Bilgi Düzeyinde Yazmak

Uzmanlık bilgisini anlaşılması kolay bir şekilde hazırlayın. Uzmanların genel konular araması pek olası değildir ve siz büyük ve tekrar eden bir kitle için içerik oluşturmak istiyorsunuz. Aşırı spesifik terminolojiden kaçının, yeni başlayanlar genellikle aşırı teknik dili anlayamaz.

İçeriği Yeniden Kullanmak

Harika bir içerik oluşturduktan sonra, onu farklı biçimlerde yeniden kullanmanın birçok yolu bulunmaktadır.

EverGreen İçeriği Korumak

EverGreen içeriğin hiçbir zaman tam bir revizyona ihtiyacı olmamasına rağmen, amaçlarınıza ve mevcut içerik pazarlama ihtiyaçlarınıza daha iyi uyması için haftalar ve aylar boyunca rötuşlara ihtiyacı olabilir. Zamansız içeriğin faydalarından biri, aylar veya yıllar sonra yeniden yayınlamak için yalnızca biraz ince ayar yapmanız gerektiğidir. Zamanı geldiğinde gönderilerinizi gözden geçirin ve içerdiği bağlantıları, anahtar kelimeleri, ürün özelliklerini ve istatistikleri güncelleyin.

Sonuç

EverGreen içerik, size uzun bir süre boyunca sürekli trafik sağlar. Bir kez oluşturulduktan sonra, sabit bir trafik sağlamak için çok az bakım gerektirir. Ancak içeriğin EverGreen içerik olabilmesi için, yaratım için yeterli kapasiteyi planlamalısınız. Aynı zamanda, yalnızca kalıcı içeriğe güvenmemelisiniz. Uzun vadeli alakalı içerik ve haberler veya mevsimsel trend konularının başarılı bir karışımıyla, güncel olduğunuzu ve hedef kitlenizin farklı ihtiyaçlarına cevap verebildiğinizi gösterirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *