Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama nedir? haberleşme için kullanılan elektronik cihazlar aracılığıyla, çeşitli markaların, kurumların ve kuruluşların potansiyel müşterilerine ulaşmalarına olanak sağlayan bir yöntemdir. Dijital pazarlama günümüzde her boyutta işletme tarafından tercih edilebilmektedir. Bu noktada ayrılan bütçe, marka hacmi ve potansiyel müşteri katsayıları oluşturularak yapılan çalışma yöntemleri kısa, orta ve uzun vadede başarı sağlayacak şekilde planlama yapılarak çalışmalar yürütülmektedir.

Türkiye’de 18-65 yaş arası bireylerin evlerinde en az 1 tane elektronik haberleşme cihazı bulunmaktadır. Doğru pazarlama yöntemiyle her işletme potansiyel müşterilerine ulaşmayı başarabilmektedir. Günümüzde Dijital Pazarlamanın büyük bir bölümü sosyal medyadan karşılanmaktadır. Facebook, İnstagram başta olmak üzere Google reklamlarının da önemi büyüktür.

Basit Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama çalışmaları, dijital bir kimlik oluşturma adımıyla başlamaktadır. Bu sayede dijital alanda markanızı temsil eden yapı, kurumsal bir şekilde gözükecektir. Kurumsallaşma adımları, markanızın potansiyel müşterilerine ulaşma noktasında en önemli adımdır. Kurumsallaşma adımları doğrultusunda:

 • Marka logosu dizayn edilmeli.
 • Marka sloganı oluşturulmalı.
 • Web sitesi hazırlanmalı.
 • Sosyal medya hesapları açılmalı.
 • Markanın güçlü yönü vurgulanmalı.
 • Sosyal medya paylaşımları hazırlanmalı.
 • Potansiyel müşterilere tanıtım amacıyla kampanyalar düzenlenmeli.

Kurumsallaşma adımları, dijital pazarlamanın sadece ilk adımıdır. Bu adım, dijital bir ortamda varlığını göstermek isteyen bütün işletmelerin yapması gerekenlerden oluşur.

Web siteniz hazır olduğunda, dijital pazarlama ile ilgili asıl pazarlama çalışmaları başlayacaktır. Bu noktada her işletme ulusal boyutta kampanyalar yürütmek zorunda değildir. Opsiyonel olarak küçük işletmeler daha küçük kampanyalar yürütebilirken, büyük ölçekli firmalar ulusal sahnede daha çok tanınmak için reklam için daha büyük bütçeler ayırmak durumunda olabilir. Reklam çalışmalarında doğru opsiyonları belirlemek ve potansiyel müşterileri belirleyerek sadece onlara yönelik reklam çalışmaları yürütebiliyor olmak oldukça önemlidir. Yanlış kampanya yürütmek, işletmeyi maddi olarak zarara uğrattığı gibi hedeflenen müşteri geri dönüşünün de alınamamasıyla sonuçlanabilir.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

Dijital pazarlama çalışmaları, dijital ortamda kullanıcıların zaman geçirdiği arama motorları, sosyal medya siteleri, çeşitli mobil uygulamalar ve mail adresleri üzerinden uygulanabilmektedir. En çok tercih edilen dijital pazarlama alanları:

 • İnternet sitesi üzerinden dijital pazarlama.
 • Sosyal medya hesabı üzerinden dijital pazarlama.
 • Sektörüne bağlı olarak alternatif web ve blog siteleri üzerinden dijital pazarlama.
 • Dijital dergi ve yayım kanalları üzerinden dijital pazarlama.
 • Arama motoru optimizasyonu.
 • Google Adwords.
 • Google Maps.
 • Mail pazarlama.

Bu alanlar arasında alternatif kampanyalar yürütebildiği gibi, bütün alanlarda kampanya birlikte de yürütebilmektedir. Belirlediğiniz kampanya yönteminin işletmeniz için en doğru kampanya yöntemi olup olmaması, işletmenizin ne kadar geri dönüş alacağını doğrudan etkileyecektir. Bu noktada profesyonel bir yardım almak, işletmenizin maddi olarak zarara uğramasına engel olacaktır.

Örneğin Samsun’da bir restoran işletmecisisiniz ve işletmenize daha çok müşteri çekmek istiyorsunuz. Bu noktada Google Maps ve Google Adwords üzerinden uygulayacağınız reklam kampanyaları daha fazla müşteriden geri dönüş almanıza olanak sağlayacaktır. Çünkü Google üzerinden vereceğiniz reklamlarda potansiyel müşteri portföyünü Samsun’da belirlediğiniz ilçe ile sınırlandırabilir, yaş ortalamasını seçebilir ve reklam saatlerini istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz.

Yeniden Pazarlama Nedir?

Yeniden pazarlama, Dijital pazarlamanın bilinen en temel yapı taşlarından bir tanesidir. Yeniden pazarlama yaparak markanızın adını daha bilinir hale getirebilirsiniz. Kısacası yeniden pazarlama olayı, web sitenizi ziyaret eden kullanıcıların arkasından reklamınızı yollamanız anlamına geliyor.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Dijital pazarlama uzmanı olmak için, yukarıda yer alan dijital pazarlama kullanım alanlarından en azından birinde uzman olmak gerekmektedir. Böylece dijital alanda kimliğini oluşturmak isteyen işletmelere hizmetinizi satabilirsiniz. Örneğin Arama motoru optimizasyonu yapmak isteyen kullanıcılara, blog yazıları oluşturarak, Google aramalarında sitelerin daha üst sıralara gelmesine olanak sağlayabilirsiniz. Bu noktada alternatif bol olsa da, asıl gereken yapının özellikle dijital pazarlama alanlarından birinde uzmanlık gerektirdiğinin altını çizmekte fayda olacaktır.

Dijital pazarlama nedir? öğrendik. Dijital pazarlama konusunda yetersiz olduğunuzu düşünüyorsanız bize ulaşabilir ve sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *