Yeni Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi

Yeni Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi

Geçtiğimiz günlerde Adobe’un dünyanın en çok kullanılan tasarım uygulamalarından biri olan Photoshop’a yapay zeka güncellemesi geldi. Uygulamanın kullanıcılarını oldukça sevindiren yeni Photoshop yapay zeka güncellemesi ile artık yapılan görsel tasarımlarda yapay zeka etkisi desteği çok kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilecek.

Adobe’nin Firefly güncellemesinde yer alan bu yeni özelliki Generate Fill adlı yeni tasarım aracı ile kullanılabiliyor. Generate Fill aracı görüntüleri yapay zeka aracılığıyla istenildiği gibi ve gerçeğe yakın bir şekilde değiştirebiliyor. Peki, yeni gelen bu güncellemenin sunduğu avantajlar nedir? Nasıl kullanılır? Yazımızda konu ile ilgili detaylar verdik.

Adobe Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi Nasıl İndirilir?

Adobe firması tarafından yeni yayınlanan Photoshop yapay zeka eklentisinin nasıl indirileceği birçok kullanıcı tarafından merak konusu olmuştu. Güncellemenin indirilmesi oldukça kolaydır.

Yapay zeka eklentisi henüz test aşamasındadır ve şuan yalnızca Beta sürümü içerisinde kullanılmaktadır. Diğer sürümlere henüz eklenmemiştir. Kullanıcılar sahip oldukları beta sürümün içinde dahil olan lisanslı programları üzerinden yeni güncellemeyi Adobe’un web sitesinden indirip bu desteği ilk kullanan grubun içinde yer alabilir.

Adobe Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi Nasıl Kullanılır?

Uygulamanın sunmuş olduğu yeni özellik sayesinde tüm görsel düzenleme araçlarında yapay zeka desteği kullanılabilir. Yeni eklenti görsellerde yapılabilecek şeyler şunlardır:

 • Düzenlenen fotoğraflar içerisine yeni nesneler eklenebilir.
 • Görüntü sınırları istenildiği gibi genişletilebilir.
 • Fotoğrafa gerçekçi yansımalar eklenebilir.

Tüm bunlar Generative Fill yani üretken tamamlama özelliği ile yapılmaktadır. Bu araç sayesinde kullanıcılar belirledikleri görüntüde istedikleri bir bölümü seçip sadece bu bölüm üzerinde çalışma yapabilir. Ayrıca görüntü üzerindeki bölüme açıklama kısmı oluşturulup buraya istenilen şey eklenebilir. Yani yeni güncellemede yapay zeka özelliği tamamen kullanan kişinin isteklerine göre potansiyel tamamlamalar yapmaktadır.

Generative Fill ile Gelen Yenilikler

Adobe’nin Dijital Medya Başkan Yardımcısı Ashley Still Generative Fill eklentisi ile ilgili yenilikler hakkında üretken yapay zekanın kolaylığı ve çabukluğunu Photoshop ile birleştirip, müşterilerin aklındaki tasarımları hayal gücü hızında hayata geçireceklerini belirtmiştir.

Genel bir Photoshop yardımcısı olarak çalışan Generate Fill özelliği ile uygulamada yapılan görsel tasarımlarda gerçekçi düzenlemeler yapılabilir. Yüklenen fotoğrafa fotoğrafın temasına uygun ögeler eklenebilir. Örneğin yeni yapay zeka eklentisi portre modu ile çekilmiş tek bir çiçeğin yanına aynı çiçeklerden ekleyebilir. Bu kullanıcı tarafından değil, sadece yapay zeka ile yapılmaktadır.

Yeni güncelleme yalnızca fotoğraf üzerine nesne ekleme konusunda değil var olan nesnelerin kaldırılmasında da geliştirmelere sahiptir. Bu özellikten yararlanmak için Photoshop’un kaldırma aracı kullanılabilir. Araç kaldır komutunu kullanıcının isteğine yönelik yapay zeka desteği ile yapabilir.

Schema Markup Nedir? sorusunu cevaplamış olduğumuz içerimizi de ziyaret edebilirsiniz.

Adobe Photoshop Yapay Zeka Güncellemesi Avantajları

Dünya genelinde önde gelen görsel düzenleme yazılımının son Firefly güncellemesinin yapay zeka ile entegre edilmiştir. Bu eklentinin birçok avantajı vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Güncellemedeki Generative Fill özelliği fotoğraflara eklenen nesnelere gerçeklik katar.
 • Görsel sınırları genişletilebilir.
 • Fotoğraflara gerçekçi yansımalar eklenerek görüntü zenginleştirilebilir.
 • Yapay zeka kullanıcının girdiği algoritmaları kendi sisteminde analiz ederek görsel kompozisyonlar oluşturur.
 • Görsel düzenlemelerde kullanıcılara akıllı öneriler sunar.
 • Düzenlenen görüntüdeki ince ayarları yapar.
 • Zamandan tasarruf sağlar.
 • Hata oranını düşürür.

Adobe şirketi tarafından “Büyülü bir çalışma yöntemi” sloganıyla tüm dünyaya tanıtılan yeni güncelleme ile yapılması uzun saatler sürecek tasarımlar saniyeler içinde yapılacaktır. Henüz beta sürümünde kullanılan ve test aşamasında olan bu eklenti, 2023 yılının sonlarına doğru tüm sürümlerde kullanılabilecektir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *