SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

SEO Ajansı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Arama motorlarında üst sıralarda yer almak, bir web sitesinin aldığı trafiği direkt olarak etkileyen önemli bir unsurdur. Bu nedenle bireysel ya da kurumsal olarak web sitesi kurulumu ihtiyacı duyan bireyler, profesyonel arama motoru optimizasyonu ajansları ile çalışmaktadır. Bu sayede SEO ajansı çalışmaları profesyonel ve başarılı bir şekilde gerçekleştirilerek web sitesinin istenen trafiği alması sağlanmaktadır. Bir web sitesinin inşa edilmesinden içerisine yerleştirilen her türlü içeriğe kadar her detay, SEO çalışmalarının kapsamındadır. Bu nedenle bir web sitesinin ne kadar trafik alacağı gibi en önemli faktörler de SEO ajanslarının ve uzmanlarının yaptığı profesyonel çalışmalara göre şekillenir. Yazımızın ilerleyen başlıklarında SEO ajansı seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusuna da değineceğiz.

SEO Ajansı Nedir?

Arama motoru optimizasyonu yani SEO, bir arama motorunun organik sıralamalarında, web sitesinin yer aldığı sırayı belirleyen faktördür. Bu da direkt olarak hedeflenen trafiğin alınmasını etkilemektedir. SEO ile ilişkili en yaygın çalışmalar arasında yüksek kaliteli ve özgün içerik oluşturma, belirli anahtar kelimeler etrafında içeriği optimize etme ve backlink yer almaktadır. Basit bir ifadeyle SEO, arama motorlarında yapılan aramalar için web sitelerindeki içeriklerden en iyi sonuçları üst sıralara koyarak sıralamasıdır. Bu noktadaki temel amaç, tüm arama motorlarının kullanıcılarının aradıkları en faydalı ve en alakalı sonuçları göstermektir.

Web sitenizi öne çıkarmak için nasıl bir SEO çalışması yürütüleceği, optimize ettiğiniz arama motoruna bağlı olarak değişmektedir. Web siteniz için daha fazla organik trafik istiyorsanız, Google gibi arama motorlarının algoritmasını iyi bir şekilde anlamanız ve buna uygun çalışmalar yürütmeniz gerekmektedir. Her arama motorunun farklı bir sıralama algoritması olduğundan, hepsini iyi bir şekilde analiz etmek her zaman için mümkün olmaz. Bunun noktada da devreye SEO ajansları girer.

SEO Ajansları

Web sitesi kurma fikriniz varsa ve bu sitenin kaliteli bir şekilde internet ortamında yer almasını istiyorsanız SEO çalışmalarına gereken önemi vermeniz gerekir. SEO çalışmaları, profesyonel hizmet alınabilen bir alan olduğundan bu alanda çalışan pek çok ajans ve uzman bulunmaktadır. Web sitenizde istediğiniz trafiği almanızı sağlayan SEO şirketi bulmak zor olabilir. Ancak, bir web siteniz varsa ve müşterilerinizin işletmenizi internet ortamında da rahat bir şekilde bulmasını istiyorsanız SEO’ya yatırım yapmak ve dolayısıyla bir SEO ajansı ile iş birliği içerisinde olmak yararlıdır. SEO için verilen hizmetler, genellikle bir SEO ajansı tarafından sunulmaktadır. Bu hizmetlerin amacı web sitenizin arama motoru optimizasyonunda başarılı olmasına yardımcı olmaktır. Profesyonel SEO ile web siteniz, Google ve Yandex gibi sıklıkla tercih edilen arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında görünürlüğünü arttırmaktadır. Özellikle şirketiniz, ürünleriniz, hizmetleriniz veya bireysel olarak yer aldığınız sektörle ilgili aramalarda, web siteniz en üst sıralarda yer alır. Bu durum da aldığınız trafiği direkt olarak etkilemektedir.

SEO Ajanslarının Çalışmaları Nelerdir?

Bir web sitesinin arama motoru algoritmalarına yönelik olarak tasarlanması ve yönetilmesi önemlidir. Bu nedenle iyi bir SEO ajansı, arama motorunun algoritmasını en iyi şekilde tanır ve analiz eder. Yapılan tüm çalışmalar da bu odak çerçevesinde ele alınmaktadır. SEO süreklilik gerektiren bir iştir. Bu nedenle sadece web sitesinin kurulum aşamasında değil, yönetim aşamalarında da profesyonel kişilerden ve ajanslardan destek almak gerekmektedir. Profesyonel olarak yürütülen işlemlerin sonuçlarını kısa süre içerisinde görmeye başlayabilirsiniz. Ancak tam anlamıyla SEO veriminin alınması için belirli bir süre çalışma yürütmek gerekir. SEO ajansları ve uzmanları tarafından en çok odaklanılan çalışmalardan bazıları şunlardır:

  • SEO analizi ve denetimi,
  • Sektörde güçlü bir şekilde yer alan rakip web sitelerinin analizi,
  • Markaya özel strateji geliştirme,
  • Site dışı SEO stratejileri ile siteyi dışarıdaki aramalarda ulaşılabilir kılma,
  • Site içi optimizasyon çalışmaları ile kaliteyi arttırma,
  • Haftalık ve aylık raporların oluşturulması,
  • Sürekli olarak çalışmaları sürdürmek ve güncellemek olarak sayılabilir.

Profesyonel SEO Çalışması

İyi bir SEO çalışması yürütmek için en avantajlı ve basit yol, bir SEO ajansıyla iş birliği yapmaktır. Bu sayede hem bu alan için profesyonel bir kaynak edinilir hem de çalışmalar düzenli bir şekilde yürütülmüş olur. Günümüzde pek çok farklı sektörden işletmenin öne çıkmasını sağlayan en önemli detaylardan biri internette güçlü bir şekilde yer almasıdır. Bu da sosyal medyanın ve arama motorlarının etkili bir şekilde kullanılmasıyla mümkün olmaktadır.

 Sosyal medya ve arama motorları, bireylerin her türlü ihtiyaçlarında göz gezdirdikleri ve araştırmalar yaptıkları platformlardır. Bu platformlarda güçlü bir şekilde yer almak, ürün ve hizmetlerin çok daha kolay bir şekilde potansiyel müşterilerin ilgisini çekmesini sağlar. Bu da direkt olarak yaptığınız işlerin bilinirliğini ve tercih edilme sıklığını etkilmektedir. Bu nedenle SEO çalışmalarını önemsememek, günümüz dünyasında hiçbir şirketin yararına olmaz. Bu işlemler için alanında uzman kişilerden ve sektörde yer alan kaliteli ajanslardan destek almak ve sürekli olarak bu çalışmalara bütçe ve zaman ayırmak gereklidir.

SEO Ajanslarıyla Çalışmak Neden Önemlidir?

SEO ajansları, dijital alanda uzmanlaşan pek çok kişiyle çalışmaktadır. SEO’da uzmanlık isteyen bir ekip işi olduğundan, profesyonel çalışmalar yürütmek için güvenilir bir şirketle iş birliği yapmak önemlidir. SEO çalışmalarından beklenen verimin alınabilmesi için belirli bir zaman ve emek gerekir. Süreklilik taşıyan çalışmalar sayesinde web siteniz dilediğiniz konuma yükselebilirsiniz. Ancak bu alan için düzenli olarak çalışmalar yapmak ilk ve en önemli şarttır. Çünkü web siteniz ancak bu sayede sıralamalarda üste çıkar ve daha çok ziyaretçi çeker.

 SEO ajanslarının yapacağı süreklilik taşıyan ve profesyonel çalışmalarla sitenizin aldığı trafiği büyük ölçüde arttırmanız mümkündür. Aynı zamanda çok fazla bütçe ayırmanıza gerek kalmadan dijital alanlarda en iyi şekilde yer almanız da bu ajanslarla birlikte çalıştığınız sürece elde ettiğiniz avantajlar arasındadır. İyi bir SEO ajansı seçmek, web sitenizin aldığı trafiği büyük ölçüde arttırmak için atmanız gereken ilk adımdır. Bu ajanslar, arama motorları sonuçlarında güçlü bir şekilde yer almanız için gereken tüm çalışmaları gerçekleştirir.

SEO Analizi Yapan Ajanslar

Bir SEO ajansı ile anlaştığınız takdirde, bu ajansın yapacağı ilk iş mevcut stratejinizi ve durumunuzu analiz etmek olacaktır. Bu sayede henüz başladığınız bir SEO stratejiniz olmasa bile, ajans web sitenizi SEO açısından değerlendirir. Web sitenizin SEO açısından olumlu konumda olduğu yerleri ve ayrıca iyileştirme yapılması gereken yerleri belirlemektedir. Bu işlemler için ücretsiz SEO analizi ve denetim araçlarından yararlanabilmek de mümkündür.

 Ancak bu araçlardan alınan verimle SEO uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından sağlanan hizmetten alınan verim aynı olmaz. Bu nedenle SEO analizi de dahil tüm hizmetler, profesyonel bir ekip tarafından yönetilmelidir. Eksik bir SEO analizi, web siteniz için özel bir strateji oluşturmayı planlama noktasında da eksiklik yaşamanıza neden olur. Oluşturulacak en iyi stratejiler sektörünüze, markanıza ve hedef kitlenize yönelik olarak geliştirilmektedir. Bu nedenle de analiz noktasında hassas olmak önemlidir. Çalışmaların her aşamasında hassas bir şekilde çalışma yürüten bir ajansla çalışmanız, kısa süre içerisinde hedef kitlenize daha iyi bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır.

SEO Ajanslarının Arama Motorlarında Öne Çıkmaya Katkısı

Bir web sayfasının Tittle Tag olarak bilinen başlık etiketi ve meta açıklaması, sayfa sıralaması için kritik öneme sahiptir. Profesyonel bir SEO ajansı, arama motoru arama sonuçlarının doğru bir şekilde sıralanmasına ve organik trafiği iyileştirmesine yardımcı olmak için başlık etiketlerini ve meta açıklamaları en iyi şekilde optimize eder. Sayfa başlıklarının ve meta açıklamaları sitenizin hem arama motorlarına hem de ziyaretçilere yönelik olarak gösterdiğiniz ilk bilgilerdir. Bu nedenle de doğru ve ilgi çekici sayfa başlıkları ve açıklamaları, tıklama oranını artırmaya ve ziyaretçilerin web sitesine hemen girip çıkma oranını da düşürmeye yardımcı olmaktadır.

 SEO odaklı olarak çalışan firmalar;

  • Sitede geçirilen süreyi arttırma,
  • Web sayfasına girip hemen çıkma oranını düşürme,
  • Tıklama oranını arttırma,

gibi sonuçlar alabildiğiniz, arama motoru algoritmalarına uygun çalışmaları yapmaktadır. Profesyonel çalışma yürütüldüğünde ve bunun sonucunda ziyaretçiler web sitenizi daha uzun bir süre görüntülediğinde, arama motorları bunu tespit ederek sıralamaları iyileştirir. Bu sayede web siteniz daha üst sıralarda görülmektedir.

SEO Çalışmalarında Backlink

Google ve diğer arama motorlarının sıralama algoritmasının merkezinde, backlinkler yani sayfalar arasındaki bağlantılar yer alır. Örneğin; Google’a göre, bir web sitesinden diğerine yapılan linkler, bir güven unsuru olarak nitelendirilmektedir. Bir web sitesi ne kadar çok backlink alırsa, Google web sitesini arama sonucuna o kadar alakalı görür. Bu sebeple de faktör, SEO çalışmaları için bir temel oluşturmaktadır. Bu çalışmalar sırasında spam konusunda dikkatli olmak gerekmektedir.

Backlink Kalitesi

Bir SEO ajansı, backlink almak için en iyi SEO uygulamalarını kullanmalı ve yalnızca backlink sayısına odaklanmamalıdır. Sıralamayı iyileştirmek için daha önemli olan, backlink alınan sitelerin ve bağlantıların kalitesidir. Güvenilir, sektörde güçlü bir şekilde yer alan bir web sitesinden gelen kaliteli bir geri bağlantının SEO açısından önemi yüksektir. 

Daha yüksek kalitede backlink elde etmenin en temel yolu, web sitenizde başkalarının referans gösterebileceği ve kendi ziyaretçileriyle paylaşmak isteyebileceği değerli içerikler üretmektir. Web sayfanızda ne kadar kaliteli ve alakalı içerik olursa, iyi bir şekilde site dışı bağlantılar almanız da kolaylaşır. Bunun için SEO ajanslarının ilgili sektörü ve rakipleri iyi bir şekilde analiz ederek çalışmalara başlaması gerekir.

Profesyonel SEO Çalışmaları ile Güçlü Web Site

Web sitesinin ilgili arama sonuçlarında en üst sıralarda yer alması önemlidir. Google gibi arama motorlarında ilk birkaç sonuç, ücretli reklamlardan oluşur. Daha sonraki sıralama ölçütlerinin tamamı SEO çalışmalarının kapsam alanındadır. 

Bu nedenle güçlü bir web site için yapılması planlanan çalışmaların, alanında uzman kişiler ve ajanslar tarafından sürdürülmesi gerekmektedir. Web sitesinin dijital platformlarda itibar kazanması, direkt olarak müşterilerin ilgisini arttırmaktadır. Bu nedenle de günümüz dijital çağında SEO çalışmalarını önemsememek ve bu alana bütçe ayırmamak yanlıştır. Farklı alanlarda çalışmalar yürüten bireysel ya da kurumsal web sitelerinin arama motorlarında hangi sıralarda yer alacağı, içeriklerin doğru bir şekilde web sayfasına yerleştirilmesi ile mümkündür. 

Bireyler arama sonuçları arasından web sitelerine tıklarken, büyük oranda ilk sayfada yer alan linkleri tercih eder. Diğer sayfalardaki sonuçlara geçmenin oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle bir web sitesinin amacı ilk olarak ilgili arama sonuçlarında ilk sayfada yer almaktır. Daha sonra ise alandaki rakipleri geride bırakarak reklamlardan hemen sonra ilk sırada görünmek amaçlanmalıdır. Trafiği arttırmaya yönelik olarak atılması gereken ilk adım, iyi bir SEO ajansı ile anlaşmaktır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *