Kullanıcı Deneyimi ve SEO ile İlişkisi

Kullanıcı Deneyimi ve SEO ile İlişkisi

İnsanlar internette zaman geçirirken, bu deneyimin sıkıcı ve yorucu bir hal almasını istemezler. Bu nedenle, daha çok sade ve anlaşılır içeriklere sahip olan web sitelerini tercih ederler. Kullanıcılar için uygun bir web sitesi oluşturmanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollardaki her adım kullanıcı deneyimi ile oluşturulur. SEO’nun asıl amacı ise, tam anlamıyla kullanıcı deneyimini hesaba katarak web sitelerini optimize etmesidir. Kullanıcı deneyimi ile SEO arasındaki ilişkiyi daha iyi anlamak için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi, kişilerin bir web sitesini ziyaret ederken hissettikleri duygular ile aldıkları aksiyonu ifade eder. Bu terim dünya genelinde, User Experience anlamına gelen UX kısaltması şeklinde de kullanılmaktadır. Kısaca açıklamak gerekirse, bir kullanıcının web sitesinde gerçekleştirdiği tüm aktiviteler, kullanıcı deneyimi olarak adlandırılır. Site tasarımı, içerik, reklamların sayısı ve biçimi gibi pek çok anahtar faktörün kullanıcı deneyimini etkilediği görülmektedir.

Bir web sitesini optimize ederken yapmanız gerekenden çok yapmamanız gereken şeyleri de bilmelisiniz. Sitenizi ziyaret eden kullanıcıya iyi bir deneyim sunmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bir web sitesi oluştururken kaçınmanız gereken faktörler aşağıdaki gibidir:

  • İçerikte gereğinden fazla anahtar kelime kullanmayın.
  • Kullanıcıların karşısına otomatik olarak çıkan sesli reklamlara sitenizde yer vermeyin.
  • İçeriğin görünümünü engelleyen büyük boyuttaki reklamlardan kaçının.
  • Okunması güç olan içeriklere yer vermeyin.
  • Sayfa yükleme hızının yavaş olmadığından emin olun.
  • Sayfa tasarımının göz yorucu olmamasına dikkat edin.
  • Sıkıcı bir içerik tasarımı oluşturmaktan kaçının.

Yukarıda bahsi geçen eylemlerden uzak durarak, kullanıcı deneyimi odaklı bir web sitesi oluşturmanız mümkün. Böylece sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, aradıkları bilgiye ve içeriğe kolaylıkla ulaşabilir. Kullanıcı deneyimini gözeterek verimli bir web sitesi oluşturmak da SEO’nun doğru uygulanması ile gerçekleşmektedir.

SEO’nun Kullanıcı Deneyimine Etkisi

Konu hakkında bilgi sahibi olmayanlar, SEO ile kullanıcı deneyimi arasındaki ilişkiyi net bir şekilde anlayamaz. Öyle ki bu kişiler, SEO’nun kullanıcı deneyimi üzerinde negatif etkisi olduğunu bile iddia edebilir. Hatta SEO’nun yeni yeni çıktığı zamanlarda, bazı insanlar tarafından bu terim, “Anahtar Kelime Doldurma” olarak ifade edilmişti.

Bir içeriğin arama motorları tarafından fark edilmesi için, çok fazla anahtar kelime kullanma fikri artık eskide kaldı. Google’ın sıralama algoritması, anahtar kelime sayısı gibi etkenlerle doğrudan ilişkili olduğu için bu ilk zamanlarda çok önemli bir faktör olarak görülmekteydi. O dönemde, anahtar kelime sayısının en çok ilgilenilen konulardan biri olması sebebiyle SEO ile kullanıcı deneyimi arasındaki ilişki yetersiz kabul ediliyordu. Ancak SEO ile birlikte Google’ın algoritması da zamanla büyük gelişimler ve değişimler gösterdi.

Google’ın en büyük amacı, kullanıcıları iyi bir web sitesi deneyimi sunmaktır. Bu doğrultuda, black SEO taktikleri gibi arama sonuçlarını manipüle edebilecek etkinlikleri önlemek için de gerekli çalışmayı sürdürüyor. Bunu göz önünde bulundurarak, Google’ın kullanıcı deneyimine oldukça önem verdiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılarının en yararlı bilgiye ulaşması için algoritmasını belirli faktörler doğrultusunda oluşturmaktadır. Her saat kullanıcılar tarafından yapılan milyonlarca arama işlemi sayesinde, insanların web sitesi deneyiminde neleri sevip neleri sevmediği arama motorları tarafından anlaşılabiliyor.

Kullanıcı Deneyimi SEO ile Nasıl Dengelenir?

İyi bir web sitesi, bir yandan kullanıcılarını memnun ederken diğer yandan da rakipleri arasında öne çıkmalıdır. Google gibi popüler arama motorlarında öne çıkarak en üst sıralarda yer almak için yapılması gereken, SEO’dan doğru bir şekilde yararlanmaktır. Ancak, web siteleri söz konusu olduğunda hem kullanıcı deneyimini hem de SEO uygulamasını dikkate almak gerekir. Bu şekilde, rakip web siteleri arasından sıyrılarak başarı şansı yakalamak mümkün olacaktır.

SEO ile kullanıcı deneyimini bağdaştırmak aslında oldukça basittir. Asıl bilmeniz gereken ise olumsuz bir kullanıcı deneyiminin, SEO sıralamanızı da kötü yönde etkileyeceğidir.

Kullanıcı Deneyimi ve SEO İlişkisi Nasıl Güçlenir?

Günümüz web dünyasında, sağduyu kullanmak her zaman yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Rakip siteler arasında kendi işinizi ön plana çıkarırken, olumlu kullanıcı deneyimini de garanti eden bir yol izlemelisiniz. Yazımızın devamında bunu nasıl başaracağınızı öğrenebilirsiniz.

Sayfanın Yüklenme Süresini Hızlandırmak

Bir web sitesinden beklenen en önemli şey hızlı olmasıdır. Kullanıcılar, web sitenize eriştiğinde üç saniye içinde sayfanın yüklenmiş olması gerekmektedir. İstatistiklerden elde edilen sonuca göre, mobil kullanıcıların %53’ü, üç saniye sonunda ulaşamadığı web sayfasında geri tuşuna tıklıyor. Ziyaretçileri kaybetmek hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından kötü bir sonuç doğurabilir.

Web sitenizin hızını test etmek istiyorsanız, Google’ın PageSpeed Insights aracına web sitenizin URL’sini girerek sonucu öğrenebilirsiniz. Yapacağınız işlem sonucunda bir sayfa hızı puanı görüntüleyeceksiniz. Puanınızı öğrendikten sonra, sayfa hızı optimizasyonu hakkında web sitenize özel belirlenen ipuçlarını da görebilirsiniz.

SSL Sertifikasıyla Siteyi Güvenli Hale Getirmek

Bir web sitesinin her zaman güvenilir olması beklenir. Siz de bu güveni ancak SSL sertifikası alarak garantileyebilirsiniz. Kullanıcılar, SSL sertifikasına sahip olduğunuzu direkt olmasa da dolaylı olarak öğrenecek. Çünkü arama motorları tarafından kullanıcıya bu uyarı verilir. Bunun yanında kullanıcılar, güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etmenin ne kadar tehlikeli olduğunun bilincindedir. İstatistikler sonucu, kullanıcıların %82’sinin güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etmediği bilinmektedir.

Web sitenizde kullanıcıların bilgilerini girebileceği bir alan bulunuyorsa, SLL sertifikası ile güven sağlamış olmanız gerekir. Böylece sitenizin ziyaretçileri, şüphe etmeden bu alanı rahatlıkla doldurabilecektir.

Web Sitesini Mobil Cihazlarla Uyumlu Hale Getirmek

Çağımızda, internet ile ilgili işlemlerin birçoğunun mobil cihazlardan gerçekleştirildiği göz ardı edilemez. Bu nedenle web sitenizi, olumlu bir kullanıcı deneyimi ve SEO için mobil cihazlarla optimize etmeniz gerekir. Mobil cihazlarla uyumlu hale getirilen web siteniz, kullanıcıları daha çok memnun edecektir.

Artık mobil web sitesi trafiğinin, en az masaüstü web sitesi trafiği kadar iyi performans gösterdiği bilinmektedir. Bunun yanında, gelecek yıllarda mobil cihazlar tarafından gerçekleştirilen aramaların artacağı bekleniyor.

Kullanıcı Dostu Tasarım

Web sitesi tasarımları, kullanıcıların gözüne hitap edecek şekilde oluşturulmalıdır. Bunun, arama motoru sonuçlarındaki sıralamanızı da etkileyeceğini bilmeniz gerekir. İstatistiklere göre kullanıcıların %64’ü ziyaret ettikleri sitede iletişim bilgilerini görüntülemeyi talep ediyor. Herhangi bir iletişim bilgisine ulaşılmadığında ise ziyaretçilerin %44’ü bulundukları web sitesini terk etme eğilimi gösteriyor.

İletişim bilgilerinizi şema ile etiketleyin ve sitenizin ana sayfasında, ekranın üst kısmında yer aldığından emin olun.

Başlık Kullanımı

Web sitelerinde bulunan sayfaların hepsinde başlıklar olması gerekir. Çoğunlukla kullanıcılar, hıza önem verdiği için bir sayfadaki yazıları uzun uzun okumayı tercih etmez. İçerikleri başlıklara bölerek hedef kitlenize pratik bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz.

Reklamların Etkisi

Hiçbir kullanıcı, ziyaret ettiği web sitesinde içeriği kaplayan reklamlarla karşılaşmak istemez. Bu hem kullanıcı deneyimi hem de SEO açısından rahatsız edici bir durumdur. Sitenizde bunun gibi göz yorucu ve kullanıcı erişimini kısıtlayan reklamlara yer vermemeniz gerekir. Ayrıca bu konu ile ilgili Google Arama Kalitesini Değerlendirme Yönergelerinde detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Videolarda Ses Sorunu

Bir web sitesi tasarımında video barındırmak hem kullanıcı deneyimi hem de SEO açısından oldukça gereklidir. Video içeren bir web sitesinin arama sonuçlarında sıralanma ihtimali, metin içeren sitelere göre elli kat daha fazladır. Bunun yanında kullanıcılar, video içeren sayfalarda video içermeyen sayfalara kıyasla daha fazla vakit geçirmektedir. Ancak, otomatik olarak web sitelerinde oynatılan video reklamlar, arama motorları tarafından fark edilecektir. Bu tür siteler, arama sonuçlarında kötü reklam deneyimi kategorisinde yer alır.

Yapılan araştırmaya göre kullanıcıların %82’si, otomatik oynatılan video reklam içeren web sitelerini kapattıklarını belirtiyor. Yine kullanıcıların %51’i, otomatik çevrim içi videolara sitelerinde yer veren markaları daha az tercih ettiklerini dile getiriyor.

Kullanıcı Deneyimi için SEO’nun Önemi

Günümüzün pazarlama dünyasında en öne çıkan araçlardan biri hiç şüphesiz SEO’dur. Pazarlamanın ana elementi olan bu işlemin başarısı da kullanıcı deneyimi ile mümkündür. Bu nedenle, bir web sitesi açısından kullanıcı memnuniyeti sağlamak oldukça önem arz eder.

Yapılan istatistiklerin sonucuna göre:

  • Kullanıcıların web sitesinde karşılaştığı kötü bir deneyim, o siteyi tekrar ziyaret etme ihtimalini %88 oranında düşürüyor.
  • İyi tasarlanmış bir kullanıcı ara yüzüne sahip web sitelerinin trafik oranı %200 ila %400 arasında artış gösterebilir.
  • Kullanıcıların %48’i, bir şirketin güvenilir olup olamamasındaki en önemli faktörün web sitesi tasarımı olduğunu söylüyor.

Kısaca açıklamak gerekirse, web sitenizin geleceği için onun görünüşü ve çalışma şekli oldukça önemli detaylardır. SEO ve kullanıcı deneyimi de web sitenizin geleceğini etkileyen faktörler arasındadır. Bu faktörlerin doğru ve uygun şekilde kullanılması, web sitenizin kalitesini belirleyerek istikrarlı bir başarı elde etmesini sağlayacaktır.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *