İnstagram SEO Nasıl Yapılır?

İnstagram SEO Nasıl Yapılır?

Instagram SEO, dijital pazarlama alanında kullanılan güçlü platformlardandır. Bu nedenle instagram hesabınızın görünürlüğünün artırılması, dijital pazarlama alanında kullanıldığında daha etkili sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Instagramdaki profilinizin görünürlüğünün artırılması için yapılan çalışmaların tümüne Instagram SEO çalışması denmektedir. Bu çalışmalar profil fotoğrafı değiştirmekten, etkili etiket kullanımına ve paylaştığınız postların açıklamarına kadar değişkenlik gösteren bir sürü zorlu aşamayı kapsamaktadır.

Instagram SEO Nasıl Yapılır?

Instagramda arama motoru optimizasyonu (SEO) yapılması için uygulanması gereken birkaç farklı iyileştirme bulunmaktadır. Bu iyileştirmelerden en yaygın olarak kullanılanları aşağıdakilerdir;

Instagram SEO Çalışması

1- Profilinizi düzenleyin: Instagram profilinizde üç farklı değer önemlidir. Bunlar kullanıcı adınız, adınız soyadınız, profil açıkalamanız. Uygun bir SEO çalışması için anahtar kelimelerinizi bu üç kısımda da kullanmanız etkili bir metottur. Örneğin, patates cipsi satan bir firmaya sahipsiniz. Kullanıcı adı seçiminizde patates cipsi anahtar kelimesini geçirmeniz önemlidir. Aynı şekilde ad soyad kısmınızın ve açıklamanızın da patates cipsi kelimelerini içermesi SEO açısından etkilidir. Tüm bu işlemlerin sonucunda instagram arama motorunda yapılan sonuçlarda öne çıkmanız mümkündür. Ayrıca hesabınızın herkese açık olması önemlidir. Hesabınızı kapatmak kullanıcı etkileşiminizi azaltacağı için instagram sıralamanızı olmusuz yönde etikleyecektir.

2- Paylaşımlarınızdaki açıklamaları düzenleyin: Google, Twitter, Instagram gibi araçlar profilinizi aramalarda ya da keşfette öne çıkarırken birçok etkeni göz önünde bulundurmaktadır. Fakat bu etkenlerden bir tanesi de kullanıcıların profilinizde ne kadar süre geçirdiğidir. Bir kullanıcı arama sonucunda profilinize gelip, burada uzun süre geçirmesi profilinizin popülerliğini ve arama sonuçlarındaki sırasını artırmaktadır. Bu yüzden bir paylaşım yaparken açıklama kısmına uzun ve orijinal(kopya yazı olmamalı) bir bilgi vermeniz arama sıralamanızı artıracaktır. Etkili bir açıklama yazmanız için şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir;

  • Açıklamalarınızı 200 kelimeden uzun tutun.
  • Özgün metinler kullanın, kullanıcıların çoğu kopyala yapıştır yöntemine güvenmektedir. Fakat Instagram sizin gerek görsel açısından gerekse açıklamalar açısından özgün olmanızı istemektedir.
  • Anahtar Kelime kullanımınızı sınırlandırın. İdeal olarak 100 kelimelik bir metin içinde 2 veya 3 defa anahtar kelime kullanmanız, spam olarak algılanmanızı engelleyecektir.
  • Yaptığınız paylaşım açıklamarında 7-8 etiketten fazla kullanmayın. Ayrıca kullanılan etiketlerin post ile ilgili olması da önemlidir. Alakasız post kullanımı spama düşmenize sebep olabilir.
  • Postlarınızın altında aynı etiketleri kullanmayın. Her açıklamaya farklı etiket kombini kullanmanız spama düşmenizi engelleyecektir.

3- İç linkleme çalışması yapın: Site içi linkleme yapmanız sıralamanızı olumlu etkileyebilmektedir. Yüksek takipçili bir kullanıcıdan sizi etiketlemesini(@kullanıcıadı şeklinde) istemeniz ve bu şekilde bir postta etiketlenmeniz iç link çalışmasına örnek olarak gösterilebilir. Instagram arama motoruna birkaç harf yazdığınızda çıkan hesapların, farklı kullanıcı hesapları tarafından sıklıkla etiketlendiğini görürsünüz. Etiketleme işlemi sadece postlarla sınırlı değildir. Yorum kısımlarında veya kullanıcı hikayelerinde etiketlenmeniz görünürlüğünüzü artıran etkenlerdendir. Aynı sektörden farklı insanlarla anlaşarak birbirinize iç link vermeniz işine yarayacaktır.

4- Dış linkleme çalışması yapın: Dış linkleme çalışması instagram dışındaki kaynaklarda profil linkinizin veya post linkinizin kullanılması ile kullanıcı çekmenizi sağlayan çalışmalardır. Bu işlem, Türkçe veya yabancı sitelerden, haber sitelerinden, farklı platformlardan (twitter, Facebook) sözlüklerde uygulayabileceğiniz bir işlemdir. Örnek olarak, özel tasarım bardak üretimi yaptığınız varsayalım. Üye olduğunuz bir forumda bardaklarınızdan birinin instagram postunu paylaşarak ücretsiz bir şekilde profilinize gelen kullanıcı sayısını artırabilirsiniz. Bu sayede hem instagram hem de Google arama motoru sıralamanızı da artırabilirsiniz. Instagramın profilinizi öne çıkarmasının sebebi esasında sizin kendi reklamınızın yanında bu işlemi yaparken instagram platformunun da reklamını yapmanıza dayanmaktadır. Fakat bu konuda yine her zaman olduğu gibi spama düşmemeye gayret edin. Spama düşmemek için dış linkleme çalışması yaparken bir anda yüzlerce siteye link almak yerine yavaş yavaş ve düzenli aralıklarla linkleme yapmanız gerekmektedir. Yaptığınız linkleme işlemlerinin etkisini gösterme süresi değişim göstermekle birlikte,  haftalar hatta aylar sürebilir.

5- Biyografinizi özelleştirin: Biyografinizin anahtar kelimeler ile zenginleştirilmesi gerekmektedir. Instagram biyografisindeki meta açıklamalar 150 karakter sınırına sahiptir. Bu açıklamalara etiket kullanarak anahtar kelime eklemeniz daha fazla kişiye ulaşmanız konusunda etkilidir. Biyografilerin, html olarak göründüğü için arama motorları tarafından da taranmaktadır. Bu yüzden tamamen etiketlerden oluşmaması gerekir. SEO uyumlu bir biyografinin içermesi gerekenler şunlardır;

  • Tıklanabilir etiketlerle uyumlu anahtar kelimeler içermelidir.
  • Etiket haricinde birkaç kelimenin bulunması gerekmektedir.
  • Profilinizde ne hakkında paylaşım yaptığınızın net bir şekilde ifade edilmesi gereklidir.
  • Sitenizin URL’sinin biyografinize ekli olması gerekmektedir.

6- Alt metinlerden yararlanın: Instagram alt metin özelliği, kullanıcıların fotoğrafları için başlık yazmalarına olanak sağlayan yeni bir özelliktir. Bu özellik SEO açısından etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Alt metin girmeyi unuttuğunuz takdirde instagram fotoğraflarınız için otomatik alt metinler girecektir. Bu durumda SEO’nuzu olumsuz yönde etkileyecektir. Alternatif metin seçeneklerine, fotoğrafınızı paylaşmadan önceki sayfada gelişmiş ayarlar sekmesine tıklayarak erişebilirsiniz. Alt metinlerde kullandığınız metinler, arama algoritmalarında anahtar kelime olarak değerlendirileceği için arama sıralamalarında üst sıralara çıkmanızı sağlayabilmektedir.

7- Analiz programları kullanın: Sen tekniklerinizi geliştirmek istiyorsanız, yaptığınız paylaşımların profil görünürlüğünüzü ve takipçi sayınızı nasıl etkilediğinizi görmeniz gerekmektedir. Bunun için instagram platform içi analiz özelliğini kullanabilirsiniz. Fakat bu özellik yalnızca belirli tarihler arası verilerin kullanımına izin vermektedir. Daha uzun dönemli verileri kullanmak isterseniz Hootsuite, Sprinklr gibi sosyal medya araçları kullanmanız gerekecektir. Bu araçlar, uzun dönemli veri analizi izleme, otomatik raporlama gibi hizmetler sunmaktadır. Elde ettiğiniz analizler ve raporlamalar sayenizde hesabınızın durumunu iyi bir şekilde analiz edip neler yapmanız gerektiği konusunda fikir edinebilirsiniz. Yeni stratejiler oluşturmada ve mevcut stratejilerinizin analizinde etkili bir yöntemdir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *