Index Nedir, Index Nasıl Alınır?

Index Nedir, Index Nasıl Alınır?

Index nedir? arama motorlarının sayfayı optimize ederek, kullanıcıların arama sonuçlarında (SERP’lerde) ilgili sayfayı sıralamaya eklemesidir. Index, özellikle web sitesi tasarımı ile ilgilenen ve kişisel veya kurumsal web sitesine sahip kişiler tarafından araştırılan kavramlardan biridir. Bir web sitesinin arama motorlarında görünür olması için index kavramı önemlidir. Index alma sayesinde web siteniz belirli kriterlere göre yapılan aramalarda görünür kılınmaktadır. Bu sayede web siteniz internet ortamında ziyarete açık hale gelerek, trafik almaya başlarsınız. Hangi arama motoru ya da sayfanın hangi amaçla kullanıldığı fark etmeksizin, arama motoru sıralamalarında görünmek için index almaya ihtiyaç vardır.

Index Nedir?

Arama motorları, burada arama yapan ziyaretçilere doğru sonuçları gösterebilmek için web sitelerinde tarama yapar. Bu taramalar sonucunda web sitesi içerisindeki sayfalar, belirli arama kriterlerine göre sıralanır. Bu sayede kullanıcı deneyimini iyileştirmek adına, en SERP’lerde en optimum koşulların sağlanması amaçlanmaktadır. Web sitesinin ilgili ziyaretçilere görünür kılınması için index alma işleminin gerçekleşmesi gerekmektedir.

Arama motorlarının web sitelerinde aradığı bazı kriterler ve belirli algoritmalar bulunmaktadır. Index, arama motorlarının web sitelerini otomatik olarak tarayarak gerçekleştirdiği bir sistem şeklinde ilerlemektedir. Bu nedenle web sitesi sahipleri ve yöneticilerinin index için ayrıca bir girişimde bulunmasına gerek kalmaz. Index alma işlemi her ne kadar otomatik olarak gerçekleşse de bazı web siteleri henüz içerikleri girilmeden index alırken, bazıları ise belirli bir süre alamaz.

Bu durumda arama motorları algoritmalarını iyi bir şekilde tanıyarak ve profesyonel müdahaleler yapılarak bu işlemi hızlandırmak mümkündür. Otomatik olarak gerçekleştiren index işlemini hızlandırmak, siteyi doğru bir şekilde yönetip tasarlayarak mümkün hale gelmektedir. Arama motoru optimizasyonu yani SEO’ya yönelik profesyonel ipuçları ile Index alma süresini kısaltmak mümkündür.

Index Alma Neden Önemlidir?

Günümüzde bireyler, her türlü ihtiyaçlarında akıllarına ilk olarak arama motorlarını getirir. Dijital çağda, güçlü bir web sitesiyle piyasada güçlü bir şekilde yer almak birbirine çok yakın kavramlardır. Bu nedenle kurulumunu yaptığınız web siteniz için index alarak arama motorlarında görünür hale gelebilirsiniz. Böylece bireyler sunduğunuz hizmetleri ya da bireysel olarak yönettiğiniz sitenizi daha fazla ziyaret etmektedir. Potansiyel müşterilerine çok daha rahat bir şekilde ulaşmak için pek çok işletme, dijital platformlarda etkin bir şekilde yer almayı tercih etmektedir.

Bir web sitesinin etkin bir şekilde arama motorlarında yer almasının da ilk koşulu index almaktır. Index almak arama motorlarının kendi algoritmaları ve belirli kriterlerine göre yaptığı otomatik bir işlemdir. Ancak index alma hızının sabit olduğu anlamına gelmez. Bireyler web sitelerine yapacakları küçük ama etkili dokunuşlar sayesinde web sitelerini daha görünür ve güçlü kılabilir. Bunun için SEO odaklı çözümlere yaklaşılmalı ve arama motorlarının nasıl çalıştığı iyi bir şekilde araştırılmalıdır.

Hızlı Index Almak İçin İpuçları

Google, Yandex ve daha pek çok arama motoru gün içinde milyonlarca kez kullanılır. Bu nedenle yapılan ilgili aramalarda web sitenizin görünür olması önemlidir. Arama motorlarının gerçekleştirdiği index süreleri siteden siteye farklılık gösterir. Web sitenizin hızlı bir şekilde index almasını sağlayacak bazı ipuçları;

 • Web sitenizin içerisinde diğer sayfalara direkt geçişi sağlayan site içi link verebilirsiniz.
 • Backlink yani bir başka internet sitesinden sizin web sitenize yönlendirici linkler ekleyebilirsiniz.
 • Backlink almak için kaliteli web sitelerini tercih edebilirsiniz.
 • Web sitenize düzenli aralıklarla içerikler ekleyebilirsiniz.
 • Web sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.
 • Web sitenizin yüklenme hızını iyileştirebilirsiniz.
 • Anahtar kelime kullanımlarınızı profesyonelleştirebilirsiniz.
 • Daha düşük rekabete sahip anahtar kelimeleri kullanmayı tercih edebilirsiniz.
 • Sayfanızın kısa bir özeti niteliğinde olan meta açıklaması ekleyebilirsiniz.
 • Sosyal medyada güçlü bir şekilde var olmak adına çalışma yürütebilirsiniz.
 • SEO ipuçlarına önem verip arama motorlarının algoritmalarını inceleyebilirsiniz.
 • Rakiplerinizin dijital alanda gerçekleştirdiği girişimleri takip edebilirsiniz.

Google Index Alma

Google index alma durumu, diğer arama motorlarıyla benzerlikler gösterse de bazı farklı ayrıntıları bulunur. SEO çalışmalarında da fark yaratan bu noktalara dikkat edilerek yapılan web sitesi kurulumu ve yönetimiyle index alma işlemi de hızlanır. Google algoritması, kullanıcılara belirli ipuçları sunar. Site içi link verme, backlink, doğru anahtar kelime seçimi, düzenli ve özgün içerikler gibi çeşitli noktalara özen göstererek yapılan SEO çalışmalarıyla index alma işleminizi hızlandırabilirsiniz. Bu sayede en çok tercih edilen arama motoru Google’da hızlı bir şekilde index alabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *