Htaccess Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Htaccess Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Htaccess nedir? Htaccess dosyaları web sitelerinde SEO uygulamaları adına önemli etkiye sahiptir. Bu etki standart bir kullanıcı tarafından fark edilemeyecek düzeydedir fakat, iyi oluşturulmuş bir Htaccess dosyası siteyi rahat bir şekilde indekslenebilir ve taranabilir konuma getirmektedir. Bunlara ek olarak sayfaların yüklenme hızını arttırma konusunda da etkili olduğunu söylemekte fayda var. Yazımızın alt başlıklarında Htaccess dosyasını hangi alanlarda nasıl kullanmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Htaccess Nedir?

Htaccess dağıtılmış web sunucularının yapılandırılmasını ve bu anlamda ayarlamalar yapmayı sağlayan dosyalardır. Genel anlamda web sitenizin performansını arttırıcı etkiye sahip uygulamalar yapabilmeniz mümkündür.
  • Tarama ve dizin ekleme,
  • Sayfa hızı,
  • Yönlendirmeler,
  • Şifreli koruma,
  • Özel hata sayfaları oluşturma konularında Htaccess dosyalarından faydalanabilirsiniz.
Htaccess dosyaları Apache, LiteSpeed gibi birçok web sunucusunda kullanılabilmektedir fakat yazımızın kullanım bölümlerini Apache üzerinden anlatacağız.

Htaccess Nasıl Oluşturulur?

Htaccess nasıl oluşturulur?, bir web sunucusunun kök dizinine yerleştirilerek yaygın bir şekilde kullanılmaktadır (Örneğin; /public_html). Kullanım alanları konusuna geçiş yapmadan önce özellikle belirtmek isteriz ki, Htaccess dosyaları eksiksiz ve yazım hatası olmadan yapılmalıdır. Aksi taktirde siteniz yanlış bir şekilde yapılandırılabilir, bunun sonucunda da doğru çalışmayabilir. Konu hakkında uzmanlığa sahip değilseniz bir webmasterdan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Htaccess Dosyası Nerede Bulunur?

Htaccess dosyalarını kullanabilmek için ilk yapmanız gereken yönetim paneli içerisinde klasöre erişim sağlamak olacaktır. Htaccess dosyaları public_html klasörü içerisinde yer almaktadır. Dosyayı görüntüleyebilmek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
  1. cPanel üzerinden yönetim panelinize giriş yapmalısınız.
  2. Dosya yöneticisi simgesine tıklayınız.
  3. Karşınıza çıkacak alanda bulunan Gizli Dosyaları Göster seçeneğine tıklayınız.
  4. Doküman dizinine çift tıklayarak, public_html klasörü içerisinde görüntüleyebilirsiniz.

Htaccess Dosyası ile Dizinlere Erişim Engelleme

Kullanıcıların dizinlere erişim Htaccess dosyaları aracılığı ile kısıtlandırılabilir ya da izin verilebilemektedir. Bu sayede botlar, ağ örümcekleri ve istenmeyen alanlardan gelen trafiği sınırlama koyulabilmektedir.
Belirli bir IP adresinden gelen erişimi kısıtlamak için; deny from all allow from 192.168.1.10 # tek ip adresi allow from 192.168.1.0/24 # ip bloğu Bir dosyaya olan erişimi kısıtlama için ise; <Files gizlidosya.html> Order allow,deny Deny from all </Files>

Htaccess Dosyası ile Site Hızlandırma

Site hızı en önemli teknik SEO faktörleri arasında yer almaktadır. Web sitesinin içinde yer alan içeriklerin kalitesi, sitenin teması vb. konular ne kadar iyi olursa olsun, sitenin yavaşsa kullanıcıların gözünde bunların pek bir önemi kalmamaktadır. Site hızınız az olması site trafiğinizi olumsuz etkileyebilir, sonucunda da tarama bütçenizi tükenebilmektedir. Bu durumda SERP sonuçlarında aşağı sıralarda yer almanıza neden olmaktadır. Htaccess yapılandırma dosyalarını kullanarak site hızınızı önemli ölçüde değiştirebilmeniz mümkündür.

GZIP Sıkıştırma

Sitenizi hızlandırmak için içeriğinde bulunan görüntü ve dosya boyutlarını küçültmeniz büyük oranda fayda sağlayacaktır. Uygulayacağınız GZIP sıkıştırma işlemi siteniz az veriyi daha hızlı bir şekilde aktarabilmektedir.
Aşağıdaki kodu kullanarak GZIP sıkıştırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. ##### Enable gzip compression for resources <ifModule mod_gzip.c> mod_gzip_on Yes mod_gzip_dechunk Yes mod_gzip_item_include file .(html?|txt|css|js|php)$ mod_gzip_item_include handler ^cgi-script$ mod_gzip_item_include mime ^text/.* mod_gzip_item_include mime ^application/x-javascript.* mod_gzip_item_exclude mime ^image/.* mod_gzip_item_exclude rspheader ^Content-Encoding:.*gzip.* </ifModule> GZIP sıkıştırma her sunucuda hatasız olarak çalışmaz. Bu gibi bir durumla karşılaşmanız halinde deflate kullanmayı tercih edebilirsiniz. ##### Compress resources AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain AddOutputFilterByType DEFLATE text/html AddOutputFilterByType DEFLATE text/xml AddOutputFilterByType DEFLATE text/css AddOutputFilterByType DEFLATE application/xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/xhtml+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/rss+xml AddOutputFilterByType DEFLATE application/javascript AddOutputFilterByType DEFLATE application/x-javascript

Htaccess Dosyası ile Hata Sayfaları Oluşturma

Web sitesi içerisinde bazı sayfalar ve kaynaklar zaman içerisinde kaybolabilmektedir. Bu böyle durumlarda kullanıcıları doğru bir şekilde yönlendirebilmek adına hata sayfaları oluşturmak en temiz yollardan birisidir. Hata sayfaları oluşturmak için Htaccess dosyasına aşağıdaki kodları ekleyebilirsiniz.
ErrorDocument 401 /error/custom401.php ErrorDocument 403 /error/custom403.php ErrorDocument 404 /error/custom404.php ErrorDocument 500 /error/custom500.php ErrorDocument 502 /error/custom502.php ErrorDocument 503 /error/custom503.php ErrorDocument 504 /error/custom504.php
Tabi bu kodlar zaman zaman sitelerin anatomisine göre değişebilir. Bu içeriğimizde de Htaccess nedir? en ince ayrıntısına kadar öğrendik.
Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *