Hreflang Nedir?

Hreflang Nedir?

Hreflang nedir?, web sitenizdeki dil ve bölgesel hedeflerinizi belirten bir HTML Meta kodudur. Hreflang etiketi ile web sitenizin arama motorlarında daha yukarılarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Hreflang etiketi uluslararası SEO çalışmaları kapsamında oldukça önemli olan bir faktördür. Eğer web sitenizde birden fazla dil desteği sağlıyorsanız, Hreflang etiketini kullanmanız gerekiyor. Ancak, Hreflang etiketini doğru bir şekilde kullanmanız oldukça önemli.

SEO çalışmalarının en önemli adımlarından biri olan Hreflang etiketine Google büyük önem vermektedir. Eğer çoklu dil desteği sunan bir web sitesine sahipseniz, Hreflang etiketi kullanmanız gerekiyor. Aksi halde, Google web sitenizin tamamını Türkçe olarak görerek içeriklerinizi yinelenen içerik olarak tanımlıyor.

Hreflang Etiketi Nasıl Kullanılır?

Hreflang etiketini doğru bir şekilde kullanmanız gerekiyor. Aksi halde web sitenizdeki içerikler Türkçe olarak görülmeye devam edecektir. Hreflang etiketini kullanmak için öncelikle hangi alanlarda kullanıldığını öğrenmeniz gerek. Hreflang etiketleri şu alanlarda kullanılmaktadır:

 • HTML Kodu
 • http başlığı
 • XML haritası

Hreflang etiketini yukarıdaki alanlarda kullanabilirsiniz. Örnek olarak, Türkçe olarak yayın yapan bir web siteniz olduğunu varsayalım. Web sitenizin Almanca olarak da destek vermesini istiyorsanız, aşağıdaki kodu HTML bölümüne yapıştırabilirsiniz:

<link rel=”alternate” href=”https://siteniz.com” hreflang=”de”

Diğer dillerde destek vermek istiyorsanız, dillerin kısaltmalarını bilmeniz gerekiyor. Bu kısaltmalardan bazıları ise şöyledir:

 • İngilizce için en
 • Rusça için ru
 • Portekizce için pt
 • İtalyanca için it
 • Fransızca için fr

Hreflang etiketini HTML bölümüne ekledikten sonra kodun çalışıp çalışmadığını öğrenmek için Google Search Console’u kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken ise Search Console’a giriş yapıp Arama Trafiği / Uluslararası Hedefleme bölümüne girmek olacaktır.

Hreflang Etiketini Kullanırken Yapılan Hatalar

Hreflang etiketini kullanırken yapılan en yaygın hatalardan birisi dil kısaltmalarını yanlış kullanmaktır. Bunun dışında ise, etiketi kullanırken rel=”alternate”hreflang=”x” kodunu eklemeyi unutmamalısınız. Bu kodun amacı ise arama motorlarına kullandığınız dili referans göstermektir.

Hreflang etiketini kullanırken yapılan yaygın hatalardan bir diğeri de ülke kodu ve dil kodunun farklı olmasıdır. Bu noktada, aynı bölgede yaşayan fakat farklı dil kullanan kullanıcıları hedefliyorsanız, bu iki kodu birlikte kullanmanız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse, birbirinden ayrı üç ülkedeki İngilizce konuşan kullanıcıları hedef aldığınız varsayalım. Bu durumda hem bölge hem de il kodunu kullanmanız gerekiyor. Hreflang etiketini kullanırken dikkat etmeniz gereken diğer noktalar ise şunlardır:

 • Ülke kodları ve dil kodlarının yanlış olması
 • Kodları belirtirken önce dil sonra ülkeyi belirtecek şekilde ayarlamalısınız.
 • Eğer bir sayfada Canonical etiketi farklı bir sayfayı işaret ediyorsa, bu noktada Hreflang etiketini bu sayfa için kullanmamanız gerekir.
 • Sayfaların birbirleri ile olan bağlantılarını doğru bir şekilde yapılandırmanız gerek.

Hreflang Etiketini Ne Zaman Kullanmalıyım?

Hreflang etiketini kullanmanızı gerektiren birkaç farklı durum bulunur. Bu durumlar arasında ana içeriğinizin tek bir dilde yer alması bulunmaktadır. Buna ek olarak, içeriklerinizi oluşturduğunuz dilin farklı diller ile olan versiyonlarını kullanmak isteyebilirsiniz . Ayrıca, web site içeriğinizin var olan dilden farklı bir dile çeviri yaptığınız sayfalarda kullanabilirsiniz.

Hreflang Etiketi Neden Önemli?

Global anlamda yükselmek istiyorsanız, Hreflang etiketi size büyük katkılar sağlayacaktır. Web sitenizde farklı dillere çevrilmiş içerikler, farklı kitlelere hitap etme fırsatı doğuracaktır. Bu sayede, bölgeleri ve sınırları aşarak geniş kitlelere hitap hedebilirsiniz. Ayrıca, web sitenizde Hreflang etiketi kullanmak SEO açısından da oldukça önemlidir.

SEO konusunda arama motorları web sitenizdeki çevrilmiş içeriği kopya olarak görebilirler. Bu durum SEO performansınızı olumsuz etkileyecektir. Hreflang etiketini kullanmak içeriğin yinelenen bir içerik olmadığını arama motorlarına belirtir. Hreflang etiketi, içeriklerinizin doğru sürümlerinin kullanıcılara ulaşmasını sağlar. Bu noktada örnek vermek gerekirse, web sitenizde İspanyolca bir içeriğin olduğunu düşünelim. Bu içerik, web sitenize İspanya’dan giriş bir kullanıcıya İspanyolca gözükürken, İngiltere’den giriş yapan bir kullanıcı için İngilizce olarak gözükecektir.

WordPress’te Hreflang Etiketi Nasıl Eklenir?

WordPress tabanlı bir web sitesine sahipseniz, Hreflang etiketi eklemek için bazı eklentiler kullanabilirsiniz. Bu eklentiler arasında ise Polylang gibi eklentiler yer alır. Eğer bu eklentiye sahipseniz, tek yapmanız gereken eklentiyi aktif hale getirmek olacaktır. Web sitenizde WPML kullanıyorsanız siteniz için doğru olan Hreflang etiketleri sitenizin header bölümünde yer alacaktır. Bu durumu kontrol etmek isterseniz, WPML > Languages > SEO Options kısmına giderek kontrol edebilirsiniz.

WordPress için Çeviri Eklentileri

Web siteniz için kullanabileceğiniz çeviri eklentileri, siteniz için oldukça yararlı olacaktır. Bu noktada birçok kullanıcı otomatik çevirmeye güvenmektedir. Ancak, bu eklentiler otomatik çevirmeden çok daha faydalı bir şekilde sitenize katkı sağlayacaktır.

Yaygın dil çevirme eklentileri arasında Polylang, WPML, Weglot ve Bablic eklentileri yer almaktadır. Bu eklentiler web sitenizdeki ziyaretçilere doğru çeviriler sağlayarak kullanıcıların web sitenizi bilinçli bir şekilde ziyaret etmesini sağlar. Web sitenize çeviri eklentisi kurmadan önce eklentinin sitenizin açılma hızını düşürmediğinden emin olun. Aksi halde sitenizin hızı düşebilir ve SEO olarak olumsuz etkilenebilirsiniz. Hreflang Nedir? bu içeriğimizle açıklamış olduk.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *