Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager nedir? web sitenizdeki pazarlama etiketlerini yönetmenizi ve yerleştirmenizi sağlayan ücretsiz bir Google hizmetidir. Web sitenizde yer alan tüm etiketleri tek bir yerde toplayarak etiket yönetimini sade bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlamaktadır. Google Etiket Yöneticisi’ni Google Analytics ile entegre bir şekilde kullanabilirsiniz.

Google Tag Manager Nedir?

Aracın çalışma prensibinden kısaca söz etmek gerekirse: Google Tag Manager web siteniz üzerinden aldığı verileri Google Analytics ile paylaşır. Aracın bu anlamda Google Analytics ve web siteniz arasında köprü görevi gördüğünden söz edebiliriz. Bu sayede ziyaretçi dönüşümlerini etkin ve doğru bir şekilde analiz edebilmeniz mümkün hale gelir.

Google Tag Manager Nasıl Kurulur?

Google Tag Manager’ı herhangi bir kısıt olmaksızın birkaç dakikalık kısa işlem adımları üzerinden kolayca kurabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:
 1. Mevcut Google hesabınız üzerinden Google Tag Manager’da oturum açın.
 2. İlgili web sayfasının adresini ekleyin.
 3. Kod parçacığı kullanmak istediğiniz her sayfada <body> etiketini kullanın.
 4. Profiliniz içerisinde yeni bir etiket grubu oluşturun ve Google Analytics hesabınızı bağlayın.
 5. Etiket grubunda dilediğiniz ayarlamayı yaptıktan sonra grubu yayına alabilirsiniz.
WordPress tabanlı bir web sitesine sahipseniz Inser Headers and Footers isimli eklentiden yararlanarak Google Tag Manager kodunu direkt olarak sitenize ekleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:
 1. WordPress admin paneline giriş yapın.
 2. Eklentiler ->Yeni Ekle seçiniz. En sağ üstte yer alan Eklentilerde Ara kısmına Insert Headers and Footer yazın.
 3. Eklentiyi yükleyerek ardından etkinleştirebilirsiniz.
 4. Google Tag Manager üzerinden oluşturduğunuz kod snippet’ini eklentini header kısmına yapıştırabilirsiniz.

Google Tag Manager Nasıl Kullanılır?

Google Tag Manager, dijital pazarlama alanında tercih edilmesi gereken efektif araçlardan biridir. Çünkü aracın kullanımı oldukça kolay ve pratiktir. Araç, internet kullanımına ortalama seviyede hakim olan bir pazarlamacının, web uzmanına ihtiyaç duymadan sorunsuz bir şekilde kullanabileceği bir arayüze sahiptir. Etiketler, tetikleyiciler ve değişkenler hakkında bir miktar teknik bilgiye sahip olmanız gerekebilir fakat bu konu gözünüzü korkutmasın. Google Tag Manager’ın bölümleri olarak nitelendirdiğimiz bu kısımlar nedir, ne işe yarar? Etiketler: JavaScript parçacıkları veya izleme pikselleri olarak nitelendirilebilir. Etiketlerin temel görevi, Google Tag Manager’a ne yapması gerektiğini söylemek şeklinde basitleştirilebilir. Tetikleyiciler: Adından da anlaşılacağı üzere oluşturulan etiketin tetikleyicisidir. Google Tag Manager’a bir etiketi ne zaman ve nasıl tetikleyeceğini bildren parametreler olarak nitelendirilebilir. Değişkenler: Etiket ve tetikleyicinin çalışması için ihtiyaç duyduğu ek bilgiler olarak düşünülebilir.

Google Tag Manager ve Google Analytics Arasındaki Farklar Nelerdir?

Google’ın ücretsiz hizmetleri arasında yer alan Google Tag Manager ve Google Analytics ile web sitenizdeki ziyaretçi trafiğini kontrol edebilir, dönüşümü analiz edebilirsiniz.
 • Google Tag Manager ile sitenizi izleyebileceğiniz kodları tek bir alanda toplayabilir, sitenize ekleyebilirsiniz.
 • Google Tag Manager ile web sitenizdeki verileri Google Analytics’e yönlendirebilirsiniz.
 • GTM ile raporlama ya da analiz yapabilmeniz mümkün değildir. Fakat Google Analytics ile bu açığı kapatabilirsiniz. Dönüşüm raporları, kullanıcının sayfada geçirdiği süre, etkileşim süreleri, e-ticaret satışları vb. alanlarda analiz gerçekleştirebilirsiniz.
 • Google Analytics ile tüm dönüşüm izleme hedefleri veya filtreleri yönetebilirsiniz.
Google Tag Manager kısacası web sitenize gelen ziyaretçileri izleyebileceğiniz, böylelikle web sitenizi düzenleyebileceğiz bir Google aracıdır.
Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *