Google My Business Nedir?

Google My Business Nedir?

Google sıralamasında görünürlük elde etmek isteyen işletmeler, bir “Google My Business” hesabına sahip olmalıdır. Türkçeye “Benim İşletmem” olarak çevrilen Google My Business, İşletmeler için ücretsiz olarak sunulur. Aynı zamanda diğer Google hizmetleriyle senkronize şekilde çalışmanıza olanak tanır. Peki, “Google My Business nedir?” İçeriğimizde konuyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Google My Business Ne Demek?

Google My Business, işletmelere birçok kolaylık sağlayan Google hizmetlerinden biridir. İşletmenizin görüntülenme raporları, çalışma saatleri, kullanıcı yorumları ve daha fazla detayı görüntüleyebilirsiniz. Haritalar ve arama sonuçları şeklinde farklı servislerle ortak çalışır. Kullanıcılar ve işletmenin eklediği bilgileri, listeler ve raporlar.

Google My Business oluşturmak, Google haritalara yer eklemek demektir. Bu, her işletmenin yapabileceği bir şeydir. Tek yapmanız gereken işletme adını, konumunu ve kategorisini girmektir. Bunun kopya olmadığı anlaşıldıktan sonra onaylanır ve işletme profiliniz oluşur. Daha sonrasında ziyaretçiler; yorum yapabilir, soru sorabilir ve fotoğraf yükleyebilir. Bu demektir ki,  Google My Business dışında işletmeleriniz Google’da var olabilir ve herhangi bir müdahalede bulunamazsınız.

İşletmeniz için Google My Business oluşturduğunuz zaman işletme profilinize erişebilirsiniz. Artık istediğiniz şekilde işletmenizi yönetebilirsiniz. Düzenlemeleri yapabilir, kendinize uygun şekilde özelleştirebilirsiniz. Bunların hepsini, hiçbir ücret ödemeden yapacağınızı da söylemeliyiz. Birçok açıdan avantajlı olacağınız Google My Business’i, Google Ads ve Google Analytics gibi araçlarla entegre şekilde kullanabilirsiniz. Sadece çevrimiçi işletmenizin olması yeterlidir.

Neden Google My Business Hesabına İhtiyacınız Var?

İşletmeniz için Google My Business hesabı açtığınızda, kullanıcılarınız yol tarifi gibi birçok bilgiye erişebilir. Yorumlar sayesinde hakkınızda neler düşünüldüğünü öğrenebilirsiniz. Bunlar, Google My Business hesabının size temel olarak sağlayacağı faydalardır. Daha pek çok fazla avantaja sahip olduğunuzu bilmelisiniz:

 • İşletmenizi araştıran kullanıcılar, herhangi bir satın alma işleminden önce bilgi edinebilir. İşletmeyle iletişim kurup hizmetlerinizden faydalanabilir.
 • Google My Business hesabı oluşturulan işletmenizle rakiplerinize göre daha profesyonel bir imaj yaratırsınız. Kullanıcılara sağlayacağınız güven açısından bu önemli bir konudur.
 • İşletmenizin adresi, iletişim, e-posta gibi bilgilerinin var olması nedeniyle potansiyel müşterileriniz, Google Haritalar ve aramalardan işletmenizi kolayca bulur.
 • Ziyaretçilerinizin yaptığı yorumları görmeniz, sizin açınızdan önemli bir avantajdır. Böylece olumlu ve olumsuz deneyimlere göre kendinizi geliştirebilirsiniz.
 • Fotoğraflar yükleyerek daha fazla tanınır hale gelebilirsiniz. Unutmayın ki, fotoğrafları olan işletmeler, %42 daha fazla aranmaktadır.

Yaya trafiği veya web trafiği fark etmeksizin Google My Business, yerel bölgenizde sizin sattığınız ürün ve hizmetleri arayan kişilerin önüne çıkar. Bu özellikler, yapmış olduğunuz SEO çalışmalarınızı da geliştirir. İnsanlar, çevresindeki işletmeleri, Google Haritalar’da, aradığında yerel işletmelerin görünme olasılığını arttırmaktadır.

Saydığımız tüm bu avantajlara sahip olmak için yapmanız gereken tek işlem hesabınızı oluşturmaktır. Şimdi, Google My Business hesabınızı nasıl oluşturacağınız konusunda size detaylı bilgiyi vereceğiz.

Google My Business Nasıl Kurulur?

İşletmenizin tanınması için Google My Business hesabınızı birkaç adımda oluşturabilirsiniz. Özellikle işletmenize yakın yerlerde olan kullanıcıların sizi tercih etmesi açısından hesaba sahip olmanız çok önemlidir. Bu konuyla ilgili olarak ayrıntılı şekilde Google My Business hesabınızı nasıl oluşturacağınızı anlatalım. Sıraladığımız aşamaları izleyerek siz de işletmenizin görünürlüğünü arttırabilirsiniz.

Google My Business Yöneticisinde Oturum Açın

Önceliğiniz, Google hesabınızla oturum açmaktır. Hali hazırda Google hesabınızla giriş yaptıysanız, direkt Google My Business yöneticisine girersiniz. Eğer ki giremezseniz Google hesabınızla sisteme giriş yapın. Bunun yanında işletmenize özel yeni bir Google hesabı oluşturabilirsiniz. Daha sonra Google My Business üzerinden oturumunuzu açabilirsiniz.

İşletmenizi Ekleyin

İkinci aşama, işletmenizin adını girmektir. Açılı menüde göremezseniz, “İşletmenizi Google’a ekleyin” sekmesini tıklayın. İşletmenize uygun olan kategoriyi ekleyin ve ilerleyin.

Konumunuzu Girin

İşletmenizin fiziksel bir yeri varsa sıradaki aşama “evet” butonuna tıklamaktır. Arkasından işletme adresinizi ekleyin ve konum işaretlemesini harita üzerinden gerçekleştirin. İşletmeniz, fiziksel bir yerde faaliyet göstermiyorsa, sadece teslimat sunuyorsa bunu belirtin. Hizmet bölgelerinizi girin ve ileriye tıklayın. İşletme adresiniz olmasa da Google sizden bulunduğunuz bölgeyi ister.

İletişim Bilgilerinizi Ekleyin

Potansiyel müşterilerinizin size ulaşması için telefon numarası ve mail adresinizi girin. Telefonla iletişim seçeneğiniz bulunmuyorsa, numara yazmanıza gerek yoktur. Ardından ileriye tıklayarak işlemlerinize devam edin.

İşletmenizi Doğrulayın

Vermiş olduğunuz bilgiler, yalnızca işletmenizi doğrulamak içindir. Bu nedenle herhangi bir yerde paylaşılmaz. Adresinizi girdikten sonra ileri seçeneğine tıklayın. İşlemlerin ardından e-posta gönderilir. Mail’e girdiğiniz zaman işletmenizi doğrulamak için bir kod gönderilir. Karşınıza çıkan ekrana kodu girin. Arkasından “İşletmeyi Doğrula” veya sadece “Doğrula” seçeneğine basın. Onayladığınız işlemi artık ekranınızda görebilirsiniz.

Profilinizi Özelleştirin

Son aşama ise profilinizi işletmenize uygun bir şekilde özelleştirmelisiniz. Çalışma saatlerinizi, mesajlaşma yollarını, açıklamalarınız ve işletme fotoğraflarınızı girin. Her aşama tamamlandığında “Devam” seçeneğine tıklayın. Kendinizi artık işletme profilinizde bulacaksınız. Burada dilediğiniz gibi hesabınızı yönetebilirsiniz. Google reklam kampanyalarınızı oluşturabilirsiniz.

Analizler Yapın

İşletmeniz için Google My Business hesabınızı oluşturduktan sonra analiz yapmalısınız. Haftalık, aylık, üç ayda bir gibi yapılan analizlerle müşterilerinizin markanızı nasıl bulduğunu görebilirsiniz. Ek olarak işletmenizin Google Haritalar ve Aramalar bölümünde nasıl bir performansı olduğunu inceleyebilirsiniz. Detaylarla ilgili karşılaştırmalı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Şimdi Google My Business ile SEO ve Yerel SEO arasındaki bağlantıdan bahsedelim.

Google My Business ve SEO

Google My Business ile öne çıkmak için SEO çalışmalarına özen göstermelisiniz. Özellikle sizinle aynı bölgede hizmet veren işletmelerin önüne geçmeniz açısından oldukça önemlidir. Bunu yapabilmek için Google My Business hesabınızı optimize etmeniz gerekir. Web sitenizde bulunan içerikleri kullanabilir, sosyal medyalarınız paylaştıklarınızı yayınlar sekmesine ekleyebilirsiniz. Müşterilerinizin yaptığı yorumlara cevap vererek ön plana çıkabilirsiniz.

Peki, Google My Business’ın SEO’ya nasıl bir etkisi vardır? Aşağıdaki maddelerde konuyla ilgili bilgi alabilirsiniz:

 • Google’a doğru bilgi verdiğinizde, sıralamanız o denli iyileşir. İşletmenizle ilgili neler yaptığınızı belirtmek gibi çalışmalarınız, Google’ın sizi daha iyi anlamasını sağlar.
 • Anahtar kelimelerden yararlanma alanınız vardır. Bir sonraki ürününüz, etkinliğinizle ilgili olarak SEO dostu anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.
 • Doğru çalışmalarınızı yaptığınızda, müşterilerinizin işletmenize tıklama olasılığı yüksektir. Ne kadar çok tıklama alırsanız, sıralamada o kadar olumlu sonuç elde edebilirsiniz.

Google arama motorunda daha fazla görünür olmak için optimizasyon çalışmalarını yapmalısınız. İçeriğimize bu çalışmaları, nasıl yapacağınızı anlatarak devam edeceğiz.

Google My Business Nasıl Optimize Edilir?

İşletmeniz için açtığınız Google My Business hesabınızdan en iyi şekilde yararlanmak ister misiniz? Öyleyse, aşağıdaki maddeleri okuyarak Google My Business hesabınızı optimize edebilirsiniz:

 • İşletme profilinize düzenli olarak gönderiler yüklemelisiniz. Bu, müşterilerinizin güncel bilgilere ulaşmasını sağlar. Ayrıca gönderileriniz, SEO çalışmalarınıza olumlu etkide bulunur. Düzenli ve ilgi çekici paylaşımlar yapmak, işletmenizin büyümesi açısından önemlidir.
 • Gönderdiğiniz içeriklerin kalitesine önem verin. Özellikle video ve fotoğraflarınız, yüksek çözünürlükte olmalıdır.
 • Metin gönderilerinizin karakter sayısına dikkat edin. 1500 karaktere kadar yazı başlıkları oluşturabilirsiniz. Ancak genellikle 150-300 karakter arasında metinler girilmektedir.
 • Organik görüntülenmeyi arttırmak için SEO’ya uygun anahtar kelimeleri tercih edin. Bunların işletmeniz, ürün veya hizmetinizle ilgili olması gerekmektedir.
 • Yukarıdakileri yaptıktan sonra yaygın olarak görülen hatalardan kaçınmalısınız. Özellikle başlığa numara eklemek, en sık karşılaşılan hatalardır.

Google My Business ile doğru çalışmalarınızı yaptığınız zaman hedeflerinize ulaşmaya bir adım daha atarsınız. Ücretsiz sağlanan bu hizmeti, sadece analiz etmeli ve çeşitli çalışmaları gerçekleştirmelisiniz. Zamanla dilediğiniz sonuçlara ulaşmanız için etkili olacaktır.

Google My Business ile Reklam Verme

SEO’ya uygun olarak Google My Business hesabınızda çalışmalarınızı yaptınız. Artık isterseniz, reklam verebilirsiniz. Bu işlemler oldukça kolaydır. Söylediğimiz gibi Google My Business, Google Ads ile entegre edilebilir. “Bir Reklam Oluştur” sekmesine tıkladıktan hemen sonra Ads sayfasına yönlendirilirsiniz. Ardından konum bazlı reklamlar vererek rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.

Google My Business hesabı oluşturduğunuz zaman işletmeniz için birçok artı sağlayabilirsiniz. Önemli olan çalışmalarınızı doğru şekilde yapmaktır. Kurulumdan sonra istediğiniz gibi hesabınızı düzenleyebilirsiniz. Yeni fotoğraflar gönderebilir, adres değişikliği yapabilirsiniz. Dilerseniz, ilerleyen zamanda hesaba ihtiyacınız olmazsa silebilirsiniz. Google’ın size sağladığı bu eşsiz hizmetle, potansiyel müşterilerinize ulaşabilir, mevcut kitlenize karşı güven oluşturabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *