Google AdSense Nedir?

Google AdSense Nedir?

Bir web sitenin trafiğinin yoğunluğundan para kazanmanın pek çok yolu olabilir. Google AdSense Nedir? Bu yolların çoğu, ziyaretçiler için sunulan ürün ve hizmetlerin reklamlarından geçer. Web sitesi üzerinden para kazanmaya yardımcı olacak pek çok reklam programı da bulunur. Reklam programları içinde en kullanışlı ve popüler olanı ise Google AdSense’tir.

Google AdSense, 2003 yılında Google tarafından başlatılan bir uygulamadır. İnternet üzerindeki en çok bilinen reklamcılık programı olduğu söylenebilir. Web sitesi yöneticilerine ve sahiplerine, sitenin aldığı trafik üzerinden para kazandırmanın en iyi fırsatıdır. Peki, Google AdSense nedir, nasıl para kazandırır? Bu soruların cevaplarını sizler için yanıtlamaya çalıştık.

AdSense Nedir?

AdSense, dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google tarafından geliştirilen bir servistir. Bu servis sayesinde web sitenin sahiplerinin para kazanma imkanı oluşmaktadır. Bir web sitesinin gelir kanalları içinde en yüksek oranı reklamlar sağlamaktadır. Bu durumda reklamların dikkatli bir şekilde düzenlenmesi büyük önem taşır. Reklam kanalındaki yüksek payda ise AdSense üzerinde bulunmaktadır.

Google AdSense, web sitelerinde ya da Youtube platformunda Google reklamlarının yayınlanmasını sağlar. Bu şekilde gelir elde etmenin en etkili yolu uygulanmış olur. Google, reklam veren firmaları tek bir çatı altında toplar. Sonrasında reklam almak isteyen web sitelerine ya da Youtube kanalı sahiplerine yönlendirir.

Google AdSense Nasıl Çalışır?

Web sitesi sahiplerinin Google AdSense hakkında merak ettikleri konulardan biri de çalışma prensibidir. Bu servisi kullanmak için gereken süreç iki temel adımdan oluşur. İlk olarak bir AdSense hesabı oluşturmak gerekir. Sonrasında web sitenize reklam alın ve reklamların aldığı tıklamalara göre gelir elde edin.

AdSense hesabı almak almak için başvuru yapmanız ve onay almanız gerekir. Daha sonra hesabınızı açıp “Reklamlarım” sekmesi üzerinden işlemlere başlayabilirsiniz. “Reklamlarım” sayfasında daha önce almış olduğunuz reklamların listesine ulaşabilirsiniz. Eğer yeni bir reklam almak istiyorsanız; “Yeni Reklam” seçeneğinden reklamınıza bir isim vermelisiniz. Sonrasında sayfanıza uygun olan reklam boyutunu seçebilirsiniz. Boyutu seçtikten sonra reklamın türünü, yani metin ya da görselden oluşup oluşmayacağını belirlemelisiniz. Seçeceğiniz reklam türünü dil, görsel ya  da metin açısından değerlendirebilir, sitenize uygun olanı alabilirsiniz. Aynı zamanda reklamları, sitenize göre sınıflandırabilirsiniz.

Tüm bunların yanında, sitenize uygun reklam seçeneği bulamayabilirsiniz. Böyle durumlarda ne yapılması gerektiğine dair yönlendirme alabilirsiniz. Reklam için ayrılan alanı tek bir renkle doldurabilir ya da boş alan göstermeyi seçebilirsiniz. Gerekli alanlar doldurulduktan sonra bir kod gönderilecektir. Bu kodu, sitenize yerleştirmek için kopyalamanız ve sonrasında ilgili alana yapıştırmanız gerekmektedir.

Google AdSense ile Nasıl Para Kazanılır?

Google AdSense sayesinde iyi bir şekilde gelir elde etmek için dikkatli bir plan hazırlamak gerekir. Sistemin belirli kuralları bulunmaktadır ve bu kurallara uyulmazsa, cezai yaptırımlarla karşılaşılabilir. Bunun yanında AdSense üzerinden geliri en üst düzeye çıkarmak için bazı noktalara dikkat etmek önemlidir:

 • Her şeyden önce Google kurallarını dikkatli bir şekilde okuyun ve bunlara uyun.
 • Reklamların tıklanma sayısını arttırmak için kendi reklamlarınıza tıklamayın ya da başkalarından tıklamalarını istemeyin. Tıklamaları arttırmak için herhangi bir program kullanmak da kurallara aykırıdır.
 • İçeriklerde kusursuz ve ilgi çekici olmaya çalışın. Web sitenizde kaliteli içerik bulunması, kaliteli trafik sağlayarak para kazandıracaktır.
 • Dürüst organik trafik oluşturan pazarlama tekniklerini kullanın. SEO çalışmaları ve içerik geliştirme, site için ücretsiz trafik çekmeye yardımcı olacaktır.
 • Daha fazla gelir sağlayan reklam türlerini ve yerleşimlerini tercih edin. Başlangıçta standart boyutları seçin, sonrasında tıklanma durumlarına göre değerlendirme yapın.
 • Bir sayfa için 3 standart reklam yerleşimine izin verilir. Gelir elde etmek için reklam yerleşimini en üst düzeye çıkarın. Aynı zamanda, ekranın üst kısmında reklam olmasına özen gösterin.
 • İçeriklerin içine reklamları dahil edin. Bu sayede içeriği okuyan ziyaretçilerin reklamlara tıklama olasılığı artar.
 • Sonuçları dikkatli bir şekilde takip edin. Verilerin analizini yapın ve buna göre iyileştirme planları hazırlayın.
 • Son olarak Google’dan gönderilen e-postaları okuyun. Google tarafından gönderilen e-postaların içeriğinde, sitenizle ilgili önemli geliştirmeler olabilir.

Google AdSense Ne Kadar Kazandırır?

Google AdSense üzerinden para kazanma planlarınız varsa, internet reklamcılığı için Google Adwords’ten yararlanabilirsiniz. Google Adwords üzerinden tıklama başına ne kadar yüksek teklif verilirse, AdSense ile bu reklamlar görünür kılınabilir. Böylece reklamların tıklanma sayısı ve dolaylı olarak kazanılan para miktarı da artar.

AdSense sayesinde kazanılan gelir miktarı hakkında tahmini bir hesap yapmak mümkündür. İlk olarak belirli kriterlerin düşünülmesi gerekir. Bu aşamada, web sitesinin bir gün içinde aldığı ziyaretçilerin sayısı önemlidir. Bir örnekle açıklamak gerekirse; ortalama 1000 kişinin ziyaret ettiği bir site, günlük 10 liraya yakın gelir elde edebilir. Ziyaret eden kişi sayısı arttığında, kazanılan paranın miktarı da artacaktır.

Tüm bunların yanında, AdSense ile gelir elde edebilmek için bir yol daha vardır. Bu yol, İngilizce site açmaktır. İngilizce üretilen içerikler üzerinden günde 15 dolara yakın gelir elde etmek mümkündür.

AdSense reklamları ile kazanılan parayı, ana sayfa üzerinden günlük, haftalık ya da aylık olarak görebilirsiniz. Ana sayfanın sağ üst kısmında yer alan “Ödeme Görüntüleri” sekmesi üzerinden gelir durumunuzu inceleyebilirsiniz. Bu sayfa ile gelir ve gider tablosuna ulaşabilirsiniz.

Google AdSense Avantajları

Google AdSense programının bu kadar popüler olmasının tek nedeni kullanışlı ve pratik olması değildir. Aynı zamanda, web sitesi sahiplerine büyük avantajlar da sunmaktadır. İşte öne çıkan AdSense avantajları şöyle sıralanabilir:

 • Programa katılım tamamen ücretsizdir.
 • Uygunluk prosedürleri kolaydır, katı kural ve şartları yoktur. Bu nedenle, her türlü web sitesi için uygundur.
 • Sitenin stiline ve amacına yönelik, farklı reklam seçenekleri bulunur.
 • Google aylık olarak doğrudan ödeme yapar. Ödemelerin miktarında ve zamanında sorun yaşanmaz.
 • Birden çok web sitesinin kontrolü için tek bir AdSense hesabının olması yeterlidir.
 • Mobil cihazlarda ve RSS beslemelerinde de reklam yayınlama seçenekleri vardır.
 • Blog ve YouTube hesaplarına kolayca eklenebilir. Ancak YouTube üzerinden videolara eklemek için en az 1.000 aboneye ve 4.000 saatlik izlenme süresine sahip olma şartı bulunur.

Google AdSense Dezavantajları

AdSense pek çok açıdan avantaj sunan bir servistir ve önemli ölçüde gelir elde etme imkanı sunar. Bu nedenle, web sitesi yöneticileri ya da sahiplerinin en çok merak ettiği programların başında gelir. Bununla birlikte, AdSense’in de bazı dezavantajları vardır. Bu dezavantajlar şu şekilde açıklanabilir:

 • Kuralları ihlal etmeniz halinde Google, hesabınızı anında feshedebilir. Üstelik yeniden hesap açmanız da zorlaşacaktır. Bu nedenle, belirlenen kurallara dikkatli bir şekilde uymak gerekir.
 • Tüm online gelir türlerinde olduğu gibi para kazanmak için yoğun bir trafiğe ihtiyacınız var. Trafik almayan sitelerin gelir elde etme şansı daha azdır.
 • Ödemeler sadece bir sonraki ayın sonunda gerçekleşir.
 • Reklama tıklayan ziyaretçiler, sitenizden ayrılırlar. Bu da kendi ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi sunma fırsatını kaybetmenize neden olur.

Google Adsense nedir? başlığını açıklayan en iyi içeriği okuduğunuza göre halen aklınızda soru işareti kaldıysa yorum olarak bizlere sorabilirsiniz.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *