EAT SEO Nedir?

EAT SEO Nedir?

Google gibi büyük arama motorlarının web sitelerini sıralarken göz önünde bulundurduğu birçok faktör vardır. Bu faktörlerden en önemlileri arasında ise uzmanlık, otoriterlik ve güvenilirlik yer alıyor. Bu üç faktörün İngilizce karşılıkları olan expertise, authoritativeness ve trustworthiness ise bize EAT kavramını veriyor. EAT SEO bir web sitesinin ne kadar kaliteli olduğunu ortaya çıkaran bir faktör olarak karşımıza çıkıyor. SEO ile ilgilenen pek çok kişi ise “EAT SEO nedir” gibi araştırmalar yapmakta. Bu yazıda EAT SEO ile ilgili aradığınız tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Birçok SEO uzmanı EAT’ın web site sıralamaları için doğrudan bir sıralama faktörünü olduğunu düşünüyor. Google ise bunu arama kalitesi değerlendirici belgesinde açık bir şekilde belirtiyor. EAT’ın asıl amacı Google’ın bir web sitesinden ne istediğini tam olarak anlamasını sağlaması. Bu sayede web sitesi sahipleri de bu yönergelere göre sitenin kalitesini arttırıyor. Sonuç olarak ortaya hem Google’ın istediği kalitede bir web sitesi çıkıyor hem de sitenin sıralaması arama motoru sonuçlarında üst sıralarda yer alıyor.

Expertise “Uzmanlık” Nedir?

EAT’ın en önemli konularından biri olan uzmanlık, bir konu hakkında yüksek düzeyde bilgiye sahip olmak anlamına gelir. Google’ın nezdinde uzmanlık içerik düzeyinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle, Google bir içerik hakkında uzman kişilerin bu içeriklerin yazmasını ister. Örnek vermek gerekirse, diyet hakkında bir içerik için sağlık ile ilgili bir belgeye sahip olan bir kişinin bu içeriği yazması gerekir.

Web sitenizin uzmanlığını arttırmak için öncelikle kitlenizin ihtiyaçlarını tam olarak anlamanız gerekiyor. Bunu yapmanın en etkili yolu ise anahtar kelime araştırması yapmak ve güçlü bir anahtar kelime stratejisi geliştirmek olacaktır. Bu stratejiyi gerçekleştirirken uzun bir zaman harcadığınızı düşünebilirsiniz, ancak kullanıcıların ihtiyaçlarını tam olarak anlamak onlara hitap etme açısından değerli olacaktır.

Otorite “Authoritetiveness” Nedir?

Otorite ise yer aldığınız sektördeki insanlara karşı olan etkinizi kapsar. Web sitenizin güvenliğinin arttırılması için belirli bir düzeyde bir itibara sahip olması gerekir. Çünkü kullanıcılar bir bilginin iyisini işin ehlinden almak isteyecektir. Kullanıcılar bir sorgu gerçekleştirdiğinde, en itibarlı web sitelerine yönelir. Google ise bu siteleri sıralamalarında en yüksek noktalara taşır.

Otoriteyi arttırmanın en etkili yollarından birisi link inşasıdır. SEO için oldukça önemli olan link inşası, backlinkler için de oldukça iyi bir stratejidir. Web sitenize backlink verebilecek diğer web sitelerini bulabilirseniz, markanız güvenilir kaynaklardan tavsiye edilmiş olacaktır. Bu da arama motorları için oldukça önemli bir faktördür. Ayrıca link inşası ve backlinkler söz konusu olan konuda uzman olduğunuzu da gösterecektir.

Otoriteyi etkilemenin önemli yollarından birisi de sosyal medya platformlarını kullanmak olacaktır. İçeriklerinizi sosyal medya hesaplarınızdan paylaşmak daha geniş bir kitle ile etkileşime geçmek anlamına gelecektir. Bu da marka tanınırlığınızı arttıracak ve markanızı gelişimi açısından harika sonuçlar verecektir.

Güvenilirlik “Trustworthiness” Nedir?

Bir web sitesinin sahip olması gereken en önemli faktörlerden birisi güvenilir olmasıdır. Çünkü, Google, kullanıcılarının bir sahtekarlığa maruz kalmasını istemez. Güvenilir ve itibarlı olan web siteleri, büyük arama motorlarında kendisine üst sırada yer bulacaktır.

Güvenilirlik konusu birden fazla faktöre göre sıralanabilir. Özellikle de finansal işlemlerin gerçekleştirildiği e-ticaret siteleri bu noktada çok daha önemlidir. Ayrıca bir içeriğin kalitesi de güvenilirlik konusuna dahildir. Sağlık ile ilgili olan bir içerik, SEO hakkında konulara girmemelidir.

Güvenilirliğinizi arttırmak için sitenizin alan adının güvenilir olduğundan emin olun. Özellikle de bir e-ticaret sitesine sahipseniz bu en önemli konuların başında geliyor. Güvenilirliğinizi arttıracak bir diğer önemli konu ise takipçilerinizin içeriklerinize değerlendirmeler yapması. Diğer kullanıcılara yapılacak tavsiyeler, sitenizin güvenilirliğini arttıracak en önemli unsurların başında geliyor.

EAT SEO Neden Önemli?

EAT, arama motorlarında yer alan tüm sorgular için önemlidir. Ancak bu durum web sitesine göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin, bebek fotoğrafları arayan bir kullanıcı için EAT önemli bir faktör sayılmaz. Ancak doğal afet gibi önemli bir konuda yapılması gerekenler adlı bir konuda EAT oldukça önemli bir faktördür. Google’ın bu noktadaki asıl amacı ise hayatla ilgili önemli konularda uzmanların içerik üretmelerini sağlamak.

Güvenilir olarak adlandırılmayan web sitelerindeki kişilerin yazdıkları içerikler Google tarafından güvenilir olmayan içerikler olarak sınıflandırılır. Google ise bu içerikleri üst sıralara koymaktan kaçınır. Peki bir web sitesi için EAT SEO nasıl iyileştirilir?

EAT SEO Nasıl İyileştirilir?

Web sitenizin EAT skorunu yükseltmek için yapmanız gereken birkaç faktör bulunuyor. Bu faktörler arasında şunlar yer alıyor:

  • SEO uzmanı ile iletişime geçmek
  • Bağlantılara sahip olmak
  • İçeriklerinizi güncel tutmak
  • İçeriklerinizi desteklemek
  • İçerikleriniz ile ilgili değerlendirmeler almak

EAT skorunuzu arttırmanın en güvenli ve kesin yolu bir SEO uzmanı ile iletişime geçmek olacaktır. SEO uzmanı ile iletişime geçtiğinizde hem zaman olarak hem de maddi olarak bir tasarruf etmiş olacaksınız.

EAT skorunuzu arttırmanın bir diğer yolu ise sayfanızın tanıtılmasını sağlayacak bağlantılar elde etmek. Özellikle de güvenilir sayfalardan alacağınız reklamlar, sponsorluklar güvenilirliğinize önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

İçeriklerinizi güncel tutmak ve web sitenizin düzenli aralıklar ile güncellenmesi EAT skorunuzu arttıracak bir diğer önemli faktördür. Bunun nedeni ise her değişiklikte içeriklerinizin güncellenmesidir.

İçeriklerinizi güncel bilgiler ile desteklemek ve insanların güvenini kazanmak EAT skorunuzu arttıracak bir diğer detaydır.

İçeriklerinize geri dönüt olarak alacağınız değerlendirmeler, tavsiyeler diğer kullanıcıların da size inanmasını sağlayacak ve güvenilirliğiniz artacaktır.

YMYL Nedir?

EAT SEO hakkında araştırma yapan pek çok kullanıcının karşılaştığı bir kavram olan YMYL, Your Money or Your Life olarak karşımıza çıkar. Google’ın sayfaları sınıflandırmak için kullandığı bu tabir, mali durumunuzu, sağlığınızı, güvenliğinizi ya da mutluluğunuzu etkileyen sayfaları gösterir.

Önerilen Paylaşımlar
Bir yorum yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *