SEO FD
360° Digital Solution

SEO Uzmanı

Bünyemizde barındırdığımız SEO uzmanlarımız ile birlikte sizi arama motorlarında yükseltiyor, marka bilinirliğinizi arttırıyoruz. Hemen iletişime geçerek ücretsiz site analizi yaptırabilirsiniz.

seo uzmanı

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Bir endüstri olarak son yılların öne çıkan kavramları arasında bulunan SEO, yeni meslek uzmanlıklarını da beraberinde getiriyor. Nitekim bu mesleklerin başında da SEO uzmanının geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki nasıl SEO uzmanı olunur? Yazımızın devamında bu sorunun cevabını bulmaya çalışacağız. Eğer SEO uzmanı olmak gibi bir planınız varsa ve henüz yolun başlarındaysanız yazımızı inceleyerek konu hakkında oldukça geniş bilgi edinebilirsiniz.

SEO Uzmanı Nasıl Olunur?
SEO Uzmanı Nedir?

SEO Uzmanı Nedir?

İnternet kullanımının yükselmesiyle beraber hayatımıza giren kavramlardan biri de SEO. Bu anlamda pek çok insan tam olarak nasıl işlediği hakkında bilgi sahibi olmasa da SEO kavramını bir yerlerden duymuştur. En basit şekliyle SEO, web sitenizin arama motoru sonuçlarında daha yüksek bir sıralamaya sahip olması için yapılan çalışmalardır. Böylelikle web siteniz daha fazla ziyaretçi trafiği alarak markanızın daha fazla insanla etkileşime geçmesi sağlanmış olur. Bunun sonucunda daha fazla satış imkanı yakalayabileceğiniz gibi marka bilinirliğinizin artması da önemli hedefler arasında yer alır.

Günümüzün içerik pazarlamacılığı göz önüne alındığında SEO stratejilerinin en önemli ve en karmaşık parçayı oluşturduğunu söyleyebiliriz. Öyle ki çok ufak bir SEO bilgisi bile pazarlama performansınız üzerinde ciddi anlamda olumlu etkiler ortaya çıkarabilir. Bunun temel sebebi, internet etkinliklerinin yüzde 90’dan daha fazlasının arama motorları üzerinden başlamasıdır. Ayrıca kullanıcıların yüzde 70’ten fazlası da ilk sayfada yer alan sonuçlardan fazlasını incelemekle zaman kaybetmez. Bu nedenle bir işletmenin görünürlüğü doğrudan doğruya SEO çalışmalarına bağlıdır.

Tüm bunlara bakarak dijital dünyada SEO becerilerine sahip insanlara talep olmasının son derece doğal olduğunu söyleyemeliyiz. Peki bu SEO becerilerini öğrenmek için ne yapmak gerekiyor? Sizler için yazımızda nasıl SEO uzmanı olabileceğinize dair bazı önemli noktaları belirlemeye çalıştık. Bu doğrultuda öğrenmeniz gereken temel yapılardan bir SEO uzmanının çalışma hayatına kadar çeşitli alanlara bakış atacağız. Gelin şimdi “Nasıl SEO uzmanı olunur?” sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.

Neden SEO Uzmanı Olmalısınız?

SEO uzmanlığı gibi bir kariyere yönelmeden önce bu sorunun cevabı üzerinde düşünmeniz faydalı olabilir. Sektörü incelediğinizde pek çok SEO uzmanının geçmişte içerik yazarlığı ya da web sitesi geliştiriciliği gibi farklı alanlarda hizmet sunduğunu görebilirsiniz. Bu anlamda SEO uzmanlığını kariyerinizde yukarıya doğru atılmış bir adım olarak değerlendirebilirsiniz. Ancak meselenin yalnızca bundan ibaret olmadığını vurgulamak gerekir. SEO uzmanı becerileri edinmek yazarlık ya da geliştiricilik gibi alanlarda çalışıyorsanız bu alandaki işlerinizin de çok daha efektif sonuçlar yaratmasına yardımcı olur. Bu anlamda SEO becelerinin size sağlayacağı bazı kazanımlardan bahsedebiliriz:

SEO becerileri görünürlüğünüzü artırmanıza yardımcı olur. Günümüzde pek çok işletme, dijital görünürlüklerini iyileştirmek için SEO desteğine başvuruyor. Nitekim ufak bir aramayla bu türden hizmetler sunan çok sayıda insanla karşılaşabilirsiniz. Bu noktada SEO becerileri edinmek yaptığınız iş dolayısıyla öne çıkmanız için son derece pratik araçları kullanmayı öğrenmeniz anlamına gelir. Böylelikle rekabet etmeniz gereken pek çok kişinin önüne geçebilirsiniz.

Uzmanlık edinmenin müşterilerin güvenini kazanmada anahtar olduğunu vurgulamak gerekir. Arama sonucu sıralamasını yükseltmek isteyen hiçbir işletme SEO uzmanı pozisyonunda yalnızca yüzeysel bir bilgiye sahip birini istihdam etmek istemez. Bu açıdan dijital dünyanın nasıl işlediğini biliyor olmanız size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

SEO uzmanlığı, bir SEO danışmanı olarak kendi işinizin başına geçmenize olanak tanıyabilir. Bir SEO uzmanı olarak becerilerinizi geliştirdiğiniz oranda iş bulma potansiyeline sahip olursunuz. Bu doğrultuda zamanla ilgilenmeniz gereken müşterilerin sayısı kendi SEO danışmanlık hizmetlerinizi kuracak kadar genişleyebilir. Böylelikle kendi ekibinizle çalışmaya başlayarak çok daha geniş bir hizmet ağı oluşturabilirsiniz.

SEO Uzmanı Olmanın Temelleri

Elbette SEO uzmanlığı, dijital dünyayla ilgili ya da ilgisiz pek çok diğer uzmanlık gibi öğrenmeniz gereken pek çok kavram içerir. Ancak SEO söz konusu olduğunda bunların büyük bir çoğunluğunu çalışmalarınız sırasında kavrayacağınızı vurgulamak gerekir. Yine de işin başlangıcında öğrenmeniz gereken bazı temel kavramların olduğunu da inkar edemeyiz. Bu doğrultuda SEO uzmanı olmak için atacağınız ilk adımlarda şu noktalara odaklanmanızı önerebiliriz.

SEO Kavramının Temellerini Öğrenerek İşe Başlayın

SEO uzmanı olmak, arama motorlarının çalışma şeklini anlamaktır. Bu anlamda uzmanlığınız daha çok bir web sitesinin arama sonucu sıralamasındaki yerini belirleyen faktörleri anlamak üzerine olacaktır. Ayrıca bununla beraber bu sıralama üzerinde nasıl etki edebileceğinizi bilmek de madalyonun diğer yüzüdür. Bu açıdan SEO kavramının temelde arama motoru algoritmalarına göre şekillendiğini gözden kaçırmamalısınız.

Şimdi yukarıda söylediklerimizi açmaya çalışalım. Bir web sitesinin arama sonucu sıralamasını nasıl optimize edebiliriz? Öncelikle içeriğe odaklanmak gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. İnternet kullanıcıları bulmak istedikleri bilgiler ya da hizmetlerle ilgili Google gibi arama motorlarında aramalar gerçekleştirir. Bu aramalar esnasında istedikleri sonuçlara ulaşmak için kullandıkları bazı kelime grupları söz konusudur. İşte bu kelime gruplarına anahtar kelime diyoruz. Anahtar kelimeler bir web sitesinde yer alan içerikleri hedef kitlesiyle buluşturmak için kilit noktalardan biridir.

Arama motorları, kullanıcının arama çubuğuna yazdığı anahtar kelimelere göre ona birtakım sonuçlar gösterir. Dolayısıyla bir web sitesinde yer alan içeriklerin bu tür bir aramada gözükmesi için aramayla uyumlu olması gerekir. Nitekim arama sonuç sıralamasının temel olarak nasıl oluştuğunu da bu şekilde açıklamak mümkündür. Ancak elbette başka etki yaratan faktörler olduğunu da unutmamak gerekir. Gelin şimdi ilk adımı atarak anahtar kelimeleri nasıl belirleyebileceğinize incelemeye çalışalım.

Etkili Anahtar Kelimeler Belirleyin: Anahtar Kelime Araştırması

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bir SEO uzmanının işi herhangi bir internet kullanıcısının arama çubuğuna kelimeler yazmasıyla başlar. Bu açıdan SEO uzmanının kendi sektörüyle alakalı anahtar kelimeleri tespit edebilmesi son derece önemlidir. Çünkü web sitenizde yer alacak içerikler, hedef kitlenizin aramaları ve dolayısıyla anahtar kelimeleriyle uyumlu olmalıdır. Buna ek olarak ayrıca ziyaretçi trafiği yaratabilmenizi sağlayacak anahtar kelimeler belirlemeniz de gereklidir. Anahtar kelime araştırma aşamasında şu noktalara dikkat etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz:

Anahtar kelimeleri görüntülenme sayısı ve tıklanma oranı gibi sayısal verileri doğru bir biçimde ele alarak belirlemelisiniz
Belirlediğiniz anahtar kelimeleri kullanıcı amaçlarıyla bağlantılı bir şekilde inceleyin.
Anahtar kelimeleri kullanacağınız içeriklerin bağlamsal açıdan uygun olmasına titizlik gösterin. Google ve diğer arama motorları yalnızca anahtar kelimeler içeren ve bilgi vermeyen içeriklere karşı son derece acımasızdır.

İçerik Üreticiliği Hakkında Bilgi Edinin

Eğer SEO uzmanlığı yolunda adım atan örneğin bir metin yazarıysanız bu adım sizin için çok daha kolay olabilir. Ancak anahtar kelime başlığında da sıklıkla yinelediğimiz gibi SEO stratejilerinin büyük çoğunluğu uygun içeriğin üretilmesine dayanır. Nitekim internette gerçekleştirilen kullanıcı aramalarının nedeni de belli içeriklere ulaşmaktır. Buna bağlı olarak bağlamsal açıdan uygun ve doğru anahtar kelimeleri barındıran içerikleri nasıl üreteceğiniz büyük önem teşkil eder. Geçmişte kullanılan anahtar kelime ya da linklerle doldurma gibi teknikler bugün black hat teknikler olarak isimlendiriliyor. Yani bu gibi organik olmayan yöntemleri denediğiniz takdirde Google, hedefinizin aksine sıralamanızı oldukça gerilere düşürebilir.

HTML ve CSS Hakkında Bilgi Sahibi Olun

Her ne kadar doğrudan kodlama yapmayacak olsanız bile HTML ve CSS hakkında bilgi sahibi olmanız SEO becerilerinize önemli katkılar sağlar. Çünkü arama motoru botlarının web siteleri dizine eklemekte en çok yararlandığı kodlama dilleri bunlardır. Bir noktada sıralama sonucunu optimize etmek için çalıştığınız sitenin çeşitli performans sorunlarıyla karşılaştığını göreceksiniz. Bu tür kodlamaya dayalı problemler sitenin sıralamasını aşağı çekecek faktörler arasında yer alır. Eğer HTML ve CSS hakkında bilgi sahibiyseniz bu tür durumlarda sorunu tespit etmeniz çok daha kolay olur. Daha çok teknik SEO olarak isimlendirilen bu alan, SEO stratejilerinin önemli bir parçasını oluşturur.

SEO Becerilerinizi Geliştirmek İçin Çalışın

Etkili bir SEO çalışmasının yalnızca anahtar kelime ve içerik üretiminden ibaret olmadığını daha önce söylemiştik. Elbette konunun temelleri bunlara dayanıyor. Ancak son derece kaliteli içerikler üretseniz dahi farklı bileşenler nedeniyle web sitenizin sıralamanın gerilerinde kalması muhtemeldir. Bu doğrultuda kendinizi geliştirmek için çabalamanız gereken bazı SEO bileşenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Teknik SEO
Yukarıda da belirttiğimiz gibi teknik SEO, web sitesinde karşınıza çıkacak problemler, hız artırma, mobil uyumluluk gibi konularla ilişkilidir.
On-Page SEO
Web sitenizde yer alan anahtar kelimeler, meta etiketler, URL adresleri, resim etiketleri ve buna benzer kavramlar on-page SEO başlığı altında ele alınır. Kullanıcı dostu bir web sitesi meydana getirmek için bu alanda uzmanlaşmanız gerekir.
Off-Page SEO
On-page SEO’nun aksine burada, ziyaretçi trafiği çekebilmek için diğer sitelerden nasıl yararlanabileceğiniz ilgili stratejiler söz konusudur.

Arama Motoru Algoritmaları Hakkında Bilgilerinizi Güncel Tutun

SEO kavramını belirleyen esas faktör arama motorlarının kullandıkları algoritmalardır. Bir web sitesinin arama sonuçlarında öne çıkması için arama motorunun belirlediği kriterlere göre yapılandırılmış olması gerekir. Ancak Google gibi arama motorları, kullanıcılarının deneyimini iyileştirmek için sıklıkla algoritmalarında güncellemeler gerçekleştirir. Bu anlamda iyi bir SEO uzmanının bu türden güncellemeleri takip etmesi son derece önemlidir. Her güncellemeyle gerekli değişiklikleri hızlı bir biçimde yapmalı, hemen aksiyon almalısınız. Arama motoru güncellemelerini takip edebileceğiniz sitelerin bazıları şunlardır:

Search Engine Roundtable
Search Engine Land
Google Blog
Google Search Blog
Google Webmasters Blog

Gerçekçi Analizler İçin Analiz Araçlarından Yararlanın

SEO performansınızı takip edebilmeniz için gerçekçi analizler yapmak büyük önem taşır. Bu anlamda anahtar kelimelerden sayfa görüntülenmelerinize kadar çeşitli kategorilerde sürekli doğru verilere sahip olmalısınız. Bu açıdan Google Analytics’in yürütmekte olduğunuz pek çok SEO stratejisini incelemeniz açısından uygun bir platform sunduğunu söyleyebiliriz. Gerek sayfa gerekse de ziyaretçi trafiği üzerinden incelemeler yapmanıza imkan veren araç sayesinde çalışmalarınızın sonuçlarını gerçek zamanlı takip edebilirsiniz. Ancak SEO söz konusu olduğunda sabırlı olmanız gerektiğini de gözden kaçırmamalısınız.

SEO Uzmanı Ne Yapar?

Peki, gelelim bir SEO uzmanının gündelik çalışma hayatına. Varsayalım ki yukarıda listelediğimiz tüm adımlarda ve hatta daha fazlasında beceriler elde ederek gerçek bir SEO uzmanına dönüştünüz. Nihayetinde sizi nasıl bir çalışma hayatı bekliyor? Gelin son olarak bu sorunun cevabını arayalım.

H Kullanımı
Bir SEO uzmanının iş hayatının son derece yorucu ve yoğun olması muhtemeldir. Çünkü ikişer cümleyle özetlediğimiz tüm bu proje aşamaları aslında son derece detaylı bir biçimde gerçekleştirilen süreçlerdir. Dolayısıyla SEO uzmanının işin her noktasında durumu yakından takip ediyor ve doğru analizlerle gerekli müdahaleleri yapıyor konumda bulunması gerekir.
Meta Etiketler
Öncelikle SEO uzmanlarının gündelik iş rutinlerinin büyük bir çoğunluğu aksiyon almaktan çok durumu tespit etmekle ilgilidir. Bu anlamda bir SEO uzmanı, müşterisi olan web sitelerinin performanslarını sürekli takip eder.
Backlink
Sıfırdan başlanan projelendirmelerin neredeyse bu yazıdaki temel noktalara bağlı kalarak ilerlediğini söyleyebiliriz. Yani önce anahtar kelime araştırmaları, sonrasında bunlara uygun içerikler oluşturmak şeklinde ilerleyen bir süreçten bahsedilebilir. Ayrıca başlangıçta yapılan önemli işlemlerden biri de sitenin arama motorlarına kaydının yapılmasıdır.

Sık Sorulan Sorular

Bizimle iletişime geçmeden önce bizlere sorulan sık sorulan sorulara göz atabilirsiniz.

SEO Uzmanı bir web sitesini 0'dan tüm SEO işlemleri yapması gerekirken, var olan bir web sitesinin de hatalarını düzeltmelidir.

SEO Fiyatlarımız kesinlikle sabit değildir. SEO bir kalıp olmadığından dolayı sektörün ve sitenin büyüklüğüne göre fiyat teklifimiz değişmektedir.

SEO uzmanları bir web sitesini bünyesine kattığı zamandan, çalışma sonuna kadar özverili şekilde çalışması gerekmektedir. Bu nedenle çalışma saatleri ve referansları olan ajanslarla çalışmanızı öneriyoruz.

24 Saat içerisinde geri dönülecektir

İletişim Formu