SEO FD
360° Digital Solution

SEO Danışmanı

SEO Danışmanı sizleri başarıya ulaştıracak yolda beraber yürüyebileceğiniz bir ekip arkadaşıdır. Danışmanlığımızı alacağınız sürece, sizlere sunacağımız hizmetleri inceleyip, partnerlik süreci hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

seo danışmanı

SEO Danışmanlığı

SEO Danışmanları bir web sitesinin dijital dünyada görünür olması için SEO stratejileri büyük önem taşıyor. Bu da beraberinde SEO danışmanı ismi verilen mesleği günümüzün öne çıkan mesleklerinden biri haline getiriyor. Yazımızın devamında SEO danışmanı kavramıyla ilgili tüm ayrıntıları ele alacağız. Bu doğrultuda SEO danışmanı nedir? tam olarak ne yapar, bir web sitesinin gelişimi için SEO danışmanı şart mıdır gibi tüm soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

SEO danışmanlığının günümüzün yükselen mesleklerinden biri olmasının iyi bir sebebi var. Pek çok insan internet dünyasında her köşenin çoktan kapılmış olduğunu düşünebilir. Ama tam aksine günümüzde internet hızlı büyüme dönemlerinden birini geçiriyor. Geçmişte yalnızca bilgisayarların internete bağlanabildiği düşünülürse bugün internet erişimi çok daha geniş bir alana sahip.

Bu da beraberinde internet dünyasında birbirinden farklı pek çok içeriğin yer almasını getiriyor. Buna paralel olarak da Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda olmak geçmiştekinden çok daha önemli.

SEO Danışmanlığı
SEO Danışmanı Nedir?

SEO Danışmanı Nedir?

Tipik olarak bir danışman belli bir konunun uzmanı anlamına gelir. Dolayısıyla işletmeler ya da bireyler kişinin bu uzmanlığından faydalanarak kendilerini o alanda geliştirmeye çalışır. Söz konusu SEO stratejileri olduğunda da durum pek de farklı değildir. Bir SEO danışmanı arama motoru optimizasyonu konusunda geniş bir uzmanlığa sahiptir. Bu sayede daha yüksek arama sonucu sıralamaları ve daha fazla ziyaretçi trafiği gibi konularda web site sahiplerine yardımcı olurlar. Böylelikle site sahipleri kazançlarını artırırken SEO danışmanı da danışmanlığının karşılığında gelir elde eder.

Bir internet sitesinin Google gibi arama motorlarında öne çıkması için SEO stratejilerinden yararlanmak gerekir. Bu anlamda SEO çalışmalarını bir internet sitesini arama motorları için daha ideal bir hale getirmek şeklinde özetleyebiliriz. Arama motorları, kullanıcılara gösterdikleri aramaların daha verimli olabilmesi için belli algoritmalar kullanır. Bu algoritmalar, ilgi düzeyi gibi noktalara odaklandığı kadar kullanıcı deneyimini de esas alır. Dolayısıyla bir sitenin arama motoru açısından ele alınması sitenin hedef kitlesine yönelik içeriklerle zenginleştirilmesinin yanı sıra performans bakımından da geliştirilmesini kapsar. İşte saydığımız tüm bu noktalar ve daha fazlasında sizi yönlendirecek bir uzmana ihtiyaç duyuyorsanız aradığınız kişi SEO danışmanıdır.

SEO Danışmanı Ne Yapar?

Öncelikle arama motoru optimizasyonunun dışarıdan basit gözükse de karmaşık bir çalışmalar bütünü olduğunu söylemek gerekir. Çünkü bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını etkileyen 200’den fazla faktör vardır. Buna ek olarak arama motorları kullandıkları algoritmaları sürekli güncelleyerek geliştirir. Dolayısıyla bir SEO danışmanı durmaksızın yeni gelişmeleri takip ederek buna uygun yeni stratejiler geliştirmelidir.

Bu doğrultuda SEO danışmanının görevi müşterisinin internet dünyasındaki pozisyonunu sürekli iyileştirmeye çalışmaktır. Bunun için de birçok faktörü göz önüne alarak sürekli yeni uygulamalar gerçekleştirir. Başarılı olan uygulamaları sürdürürken başarısız olan denemelerde sorunun nerede olduğunu anlamaya çalışır. Böylelikle internet sitesinin tüm araçları etkili bir biçimde kullandığından emin olmak için analizler gerçekleştirir.

Sonuç olarak bir SEO çalışmasının çok fazla detay içeren uzun vadeli bir program olduğunu vurgulamak gerekir. Orta vadede de etkili sonuçlar almak mümkün olsa da kalıcı bir SEO stratejisi kendisini uzun vadede belli eder. Bu anlamda SEO danışmanı desteğinin tek seferlik ve kısa süreli bir hizmet olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Aksine dijital dünya göründüğünden çok daha karmaşık algoritmalara dayalı bir biçimde işlemektedir. Temel olarak bir SEO danışmanının çalışmalarını site içi ve site dışı stratejiler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Şimdi bu stratejilerde odaklanılan noktalardan bazılarına değinerek bir SEO danışmanının işini detaylandırmayı deneyeceğiz.

On-Page SEO adı verilen SEO stratejileri isminden de anlaşılacağı üzere site içerisinde yapılacak uygulamaları kapsar. Pek çok insan SEO çalışmalarının site dışıyla ilgili bir proje olduğunu düşünmeye eğilimlidir. Elbette SEO çalışmalarında site dışı çalışmalar da önemli bir rol oynar. Ancak site içi performansınızın optimize edilmesi SEO çalışmalarının en azından başlangıçta en efektif bölümüdür. Siteniz zengin ve kullanıcılara hitap eden içeriklere sahip değilse ve performans sorunlarından muzdaripse site dışı bağlantılarla elde edeceğiniz ziyaretçileri kısa sürede kaybedersiniz.

Temel olarak site içi SEO danışmanlığı web sitenize kullanıcı ve arama motoru dostu bir yapı kazandırmaya odaklanır. Nitekim yukarıda da belirttiğimiz gibi arama motorları sıralama açısından kullanıcı deneyimine büyük önem verir. Kullanıcı deneyimini yukarı taşımak için gerçekleştirebilecek için pek çok çalışmadan bahsedilebilir. Biz burada bir SEO danışmanının site içi SEO projesinde ele alacağı temel noktalara değineceğiz. Nitekim sadece temel noktaların bile gerçekten uzun bir liste olduğunu hemen fark edeceksiniz:

  1. Başlık Etiketleri

Bir başlık etiketi Google ve diğer arama motoruna içeriğinizin neyle ilgili olduğunu gösterebilir. Bu tanıma bakarak başlık etiketi oluşturmanın oldukça kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak iyi bir başlık etiketi oluşturmak için detaylı bir anahtar kelime araştırması ve sektörel inceleme yapmak gerekir. Bu tür bir çalışmanın ardından kullanılacak bir başlık etiketi SEO açısından harikalar yaratabilir.

  1. Açıklama Etiketleri

Açıklama etiketleri hakkında söyleyebileceklerimiz de başlık etiketleriyle son derece benzerdir. Site içi SEO çalışmalarında önemli bir role sahip olan açıklama etiketleri tıpkı başlık etiketlerinde olduğu gibi detaylı bir analiz sonrasında seçilmelidir. Ayrıca açıklama etiketlerinin ziyaretçileri yanlış yönlendirmemesi de büyük önem taşır. Profesyonel bir SEO danışmanının sitenizi ele alırken ilk bakacağı noktalardan biri açıklama etiketleridir.

  1. Meta Etiketler

Meta etiketler işlevsel olarak başlık ve açıklama etiketleriyle paralel bir biçimde çalışır. Web sitelerinin bilgi ekleri olarak tanımlayabileceğimiz meta etiketler kullanıcıya site hakkında bilgi verir. Açıklama ve başlık etiketlerinin dışında pek çok meta etiket daha vardır. Bir SEO danışmanı tüm meta etiketleri doğru bir biçimde yapılandırarak arama motorları için optimize eder.

  1. İçerik Kalitesi

Herhangi bir web sitesi için en önemli nokta sundukları içeriklerin kalitesidir. Kaliteli içerikler yüksek arama sonucu sıralamalarının yanı sıra üst düzey kullanıcı memnuniyetini de beraberinde getirir. Bir web sitesinin temel fonksiyonunun bilgi sağlamak olduğunu gözden kaçırmamalısınız. Nitekim arama motorları da bunu göz önünde tutarak algoritmalarını geliştirir. Profesyonel bir SEO danışmanlığı hizmetinde içerikleriniz kullanıcılara hitap etmeleri bakımından yeniden ele alınır.

  1. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu bir içeriğin kullanıcıya ulaşmasında önemli rol oynayan faktörlerden biridir. Ancak burada ince bir çizgi olduğunu da belirtmek gerekir. Eğer çok fazla anahtar kelime kullanırsanız siteniz spam olarak işaretlenebilir. Bu da arama sonuçlarındaki sıralamanızın oldukça gerilere düşmesi anlamına gelir. Ama yeterince anahtar kelime kullanmadığınızda da arama motorları içeriğinizin hedeflediğiniz konuyla ilgisini algılayamayabilir. İşte bu noktada profesyonel bir destek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

  1. Anlamsal Indeksleme

Google’ın son yıllarda daha da gelişen özelliklerinden biri anlamsal indekslemedir. Örneğin hayvanlar alemiyle ilgili bir içerik kaleme aldığınızı düşünelim. Blogunuzda bu içeriği okuyan bir kullanıcı içerikte kuşlar, köpekler, kediler gibi hayvan türlerini bulmayı bekler. Dolayısıyla anahtar kelime kullanımının yanı sıra içeriğinizin doğru sınıflandırılması için anlamsal indekslemeye dikkat etmeniz gerekir. Bir SEO danışmanlığı hizmetinde anahtar kelimelere ek olarak anlamsal indekslemeye uygun kelimelerin de analizi gerçekleştirilir.

  1. Site Yapısı

Site yapısı başlığının aslında kendi başına ayrı bir konu olduğunu ifade etmeliyiz. Çünkü içeriğinde site içi linklendirme, sayfa hiyerarşisi, kolay taranabilirlik gibi pek çok başlık yer alır. Burada sadece şunu ifade etmekle yetineceğiniz. Bir SEO danışmanı site yapınızın arama motoru dostu bir kimlik kazanması için çaba gösterir. Bunun için de birçok teknik detayın gözden geçirilmesi gereklidir.

  1. Başlıklar

Bir içerikte yer alan başlık ve alt başlıkların SEO stratejinize uygun bir biçimde kullanılması gerekir. Başlık ve alt başlıklar sayfanın neyle ilgili olduğunu arama motoruna söyleyen önemli faktörlerdendir. Ayrıca HTML etiketleri de buna uygun olarak düzenlenmelidir. Benzer bir biçimde içeriğe eklediğiniz görseller de arama motorları için metinler üzerinden anlamlandırılacak unsurlardır. Dolayısıyla kullanacağınız görsellerin isimlerini de başlıklarla uyumlu hale getirmek içeriklerinizi güçlendirir.

  1. Site Performansı

Günümüzde internet hızının ulaştığı seviye gerçekten hayranlık uyandırıcıdır. Ancak özellikle site sahipleri için bunun ufak bir dezavantajı da beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Bu da kullanıcıların çok daha sabırsız ve acımasız hareket etmesidir. Geçmişte site performansınızda ufak problemler olması sitenize ziyaretçi kaybettirmeyebilirdi. Ama bugün en ufak bir performans sorunu ciddi kayıplar doğurabilecek potansiyele sahiptir.

  1. Mobil Uyumluluk

Yazımızın başlarında da söylediğimiz gibi günümüzde internet erişimi yalnızca bilgisayarlara özgü değildir. Aksine bilgisayar kullanıcılarına kıyasla mobil kullanıcıların sayısı çok daha fazladır. Ancak sitelerin bilgisayar ekranındaki görünümüyle mobil cihazlardaki görünümü farklıdır. Bu da kullanıcı deneyimi açısından problemler meydana getirir. Bu nedenle sitenizin responsive bir tasarıma sahip olması büyük önem taşır. Nitekim Google, mobil uyumluluğa sahip sitelerin arama sonuçları açısından bir adım önde olduğunu pek çok defa resmi ağızlardan ifade etmiştir.

Site içi SEO çalışmalarıyla sitenizi sağlam bir temel üzerine kurduktan sonra site dışı SEO çalışmaları çok daha efektif sonuçlar almanıza yardımcı olur. Bu anlamda site dışı stratejileri yeni ziyaretçi kazanma fırsatları olarak değerlendirebilirsiniz.

Site içi çalışmalarsa daha çok içeriklerinizin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışır. Bu doğrultuda site dışı SEO danışmanlığı daha çok farklı platformda dış bağlantılar elde etmek üzerine kuruludur. Ancak profesyonel bir destek almadan dikkatsiz bir biçimde hareket etmek önceki tüm çalışmalarınızın boşa gitmesine sebep olabilir. Gelin şimdi adım adım site dışı SEO danışmanlığı kapsamında neler yapılabileceğine göz atalım:

1. Link Oluşturma

Site dışı SEO çalışmalarının en önemli bölümlerinden biri site dışı linkler oluşturmaktır. Ancak burada farklı bağlantılar farklı artı ve eksilere sahip olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Kötü link  oluşturma stratejileri sitenizin sıralama sonuçlarında ciddi anlamda cezalandırılmasına sebep olabilir. Öyle ki bu türden negatif etkileri ortadan tamamen kaldırmanız gerçekten uzun sürebilir.

2. Sosyal Medya

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu web sitelerinde vakit geçirmek yerine sosyal medya platformlarını kullanır. Bu da gerek sitenizin gerekse de markanızın görünürlüğünü artırmak için sosyal medya platformlarından yararlanmanız anlamına gelir. Sitenizin siz ve diğer kullanıcılar tarafından sosyal medyada paylaşılması en etkili SEO uygulamalarından biridir. Nitekim içerikleriniz sosyal medyada sıklıkla paylaşılır hale geldiğinde Google, sitenizin alanında ünlü bir marka olduğunu düşünecektir.

3. Video İçerikler

Pek çok SEO danışmanına göre video içerikler internet dünyasının asıl geleceğidir. Bu anlamda internet içeriklerinin hem bireysel hem de pazarlama alanında metinlerden videolara kaydığını görmek mümkündür. Ayrıca bu noktada YouTube’un dünyada en çok ziyaret edilen ikinci site olduğunu da hatırlatmak gerekir. Nitekim birincisi de Google’dır. Bu açıdan YouTube yalnızca bir video paylaşım platformu değil aynı zamanda en yaygın ikinci arama motorudur. Markanızın bu arama motorundan faydalanmaması önemli bir dezavantaj kabul edilebilir.

SEO Danışmanlığında Püf Noktalar

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda yukarıda saydığımız yapılması gereken temel uygulamaların yanı sıra bir de yapılmaması gerekenler vardır. Öyle ki bunlar çoğu zaman yapmanız gerekenlerden çok daha önemli bir noktadadır. Sitenizin çevrimiçi dünyadaki başarısı için bu tür uygulamalardan kaçınmanız şarttır. Profesyonel bir SEO danışmanı sizi yapmanız gerekenler hakkında doğru yönlendireceği gibi yapmamanız gerekenler noktasında da uyarır. Biz de yazımızı bu noktalardan bazılarını hatırlatarak tamamlamak istedik.

Danışmanlıkta SEOFD'nin Yeri

SEO FD ekibi olarak aramıza kattığımız müşterilerimize haftalık olarak raporlama yapıyor, sürekli olarak iletişim halinde oluyoruz. 4 Yıldır sektörde bulunmamızın avantajı olarak, çok farklı kategorilerde onlarca web sitesine SEO çalışması ve Dijital Pazarlama hizmeti verdik, vermeye devam ediyoruz. SEO yapmak, sanat işidir. Bir sanatçıda kolay yetişmiyor.

Kısacası SEO yapmak başta tecrübe ve teknik gerektiren bir iştir. İşletme sahipleri işlerinin yoğunluğundan veya SEO konusunda tecrübesi olmadığından dolayı SEO Danışmanlığı hizmeti alması gerekmektedir. Doğru ve profesyonel çalışmalar sonucunda yapılacak olan SEO çalışmaları işletme sahiplerine doğrudan katkı sağlayacaktır. Yukarıda ki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz. Sitenizi ücretsiz analiz ediyoruz. SEO danışmanınız olmak için sabırsızlanıyoruz.

danışmanlıkta seofd'nin yeri

Sık Sorulan Sorular

Bizimle iletişime geçmeden önce bizlere sorulan sık sorulan sorulara göz atabilirsiniz.

Seo danışmanlığı fiyatları, sitenin kapasitesine, anahtar kelime zorluğuna ve bulunduğu konuma bağlıdır. Genelleme yapmak gerekir ise SEO Danışmanlık ücreti orta ölçekli bir web sitesi için minimum 1000 TL’den başlamaktadır.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard.

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard.

24 Saat içerisinde geri dönülecektir

İletişim Formu