SEO DANIŞMANI

SEO Danışmanlığı hakkında Türkiye'nin en kapsamlı içeriğini okumaya hazır mısın?

SEO Danışmanları bir web sitesinin dijital dünyada görünür olması için SEO stratejileri büyük önem taşıyor. Bu da beraberinde SEO danışmanı ismi verilen mesleği günümüzün öne çıkan mesleklerinden biri haline getiriyor. Yazımızın devamında SEO danışmanı kavramıyla ilgili tüm ayrıntıları ele alacağız. Bu doğrultuda SEO danışmanı nedir? tam olarak ne yapar, bir web sitesinin gelişimi için SEO danışmanı şart mıdır gibi tüm soruların cevabını yazımızda bulacaksınız.

SEO danışmanlığının günümüzün yükselen mesleklerinden biri olmasının iyi bir sebebi var. Pek çok insan internet dünyasında her köşenin çoktan kapılmış olduğunu düşünebilir. Ama tam aksine günümüzde internet hızlı büyüme dönemlerinden birini geçiriyor. Geçmişte yalnızca bilgisayarların internete bağlanabildiği düşünülürse bugün internet erişimi çok daha geniş bir alana sahip. Bu da beraberinde internet dünyasında birbirinden farklı pek çok içeriğin yer almasını getiriyor. Buna paralel olarak da Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda olmak geçmiştekinden çok daha önemli.

SEO Danışmanı

Bu nedenle arama motoru optimizasyonunun her türden işletme ve marka için bir gereklilik haline geldiğini söyleyebiliriz. Bu anlamda iç hacminizin büyük ya da küçük ölçekli olması hiç fark etmiyor. Kullanıcıların taleplerini karşılamada her geçen gün daha gelişmiş bir rol oynayan arama motorları tüketim alışkanlıklarımızdan bakış açımıza kadar her noktada etkisini artıyor. İşte SEO danışmanı da tam olarak bu noktada devreye giriyor. Gelin SEO danışmanı kavramını anlamaya çalışarak konuya daha yakından bakmaya başlayalım.

SEO Danışmanı Nedir?

Tipik olarak bir danışman belli bir konunun uzmanı anlamına gelir. Dolayısıyla işletmeler ya da bireyler kişinin bu uzmanlığından faydalanarak kendilerini o alanda geliştirmeye çalışır. Söz konusu SEO stratejileri olduğunda da durum pek de farklı değildir. Bir SEO danışmanı arama motoru optimizasyonu konusunda geniş bir uzmanlığa sahiptir. Bu sayede daha yüksek arama sonucu sıralamaları ve daha fazla ziyaretçi trafiği gibi konularda web site sahiplerine yardımcı olurlar. Böylelikle site sahipleri kazançlarını artırırken SEO danışmanı da danışmanlığının karşılığında gelir elde eder.

Bir internet sitesinin Google gibi arama motorlarında öne çıkması için SEO stratejilerinden yararlanmak gerekir. Bu anlamda SEO çalışmalarını bir internet sitesini arama motorları için daha ideal bir hale getirmek şeklinde özetleyebiliriz. Arama motorları, kullanıcılara gösterdikleri aramaların daha verimli olabilmesi için belli algoritmalar kullanır. Bu algoritmalar, ilgi düzeyi gibi noktalara odaklandığı kadar kullanıcı deneyimini de esas alır. Dolayısıyla bir sitenin arama motoru açısından ele alınması sitenin hedef kitlesine yönelik içeriklerle zenginleştirilmesinin yanı sıra performans bakımından da geliştirilmesini kapsar. İşte saydığımız tüm bu noktalar ve daha fazlasında sizi yönlendirecek bir uzmana ihtiyaç duyuyorsanız aradığınız kişi SEO danışmanıdır.

SEO Danışmanı Ne Yapar?

Öncelikle arama motoru optimizasyonunun dışarıdan basit gözükse de karmaşık bir çalışmalar bütünü olduğunu söylemek gerekir. Çünkü bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını etkileyen 200’den fazla faktör vardır. Buna ek olarak arama motorları kullandıkları algoritmaları sürekli güncelleyerek geliştirir. Dolayısıyla bir SEO danışmanı durmaksızın yeni gelişmeleri takip ederek buna uygun yeni stratejiler geliştirmelidir.

Bu doğrultuda SEO danışmanının görevi müşterisinin internet dünyasındaki pozisyonunu sürekli iyileştirmeye çalışmaktır. Bunun için de birçok faktörü göz önüne alarak sürekli yeni uygulamalar gerçekleştirir. Başarılı olan uygulamaları sürdürürken başarısız olan denemelerde sorunun nerede olduğunu anlamaya çalışır. Böylelikle internet sitesinin tüm araçları etkili bir biçimde kullandığından emin olmak için analizler gerçekleştirir.

Sonuç olarak bir SEO çalışmasının çok fazla detay içeren uzun vadeli bir program olduğunu vurgulamak gerekir. Orta vadede de etkili sonuçlar almak mümkün olsa da kalıcı bir SEO stratejisi kendisini uzun vadede belli eder. Bu anlamda SEO danışmanı desteğinin tek seferlik ve kısa süreli bir hizmet olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Aksine dijital dünya göründüğünden çok daha karmaşık algoritmalara dayalı bir biçimde işlemektedir. Temel olarak bir SEO danışmanının çalışmalarını site içi ve site dışı stratejiler olarak ikiye ayırmak mümkündür. Şimdi bu stratejilerde odaklanılan noktalardan bazılarına değinerek bir SEO danışmanının işini detaylandırmayı deneyeceğiz.

Site içi SEO Danışmanlığı

On-Page SEO adı verilen SEO stratejileri isminden de anlaşılacağı üzere site içerisinde yapılacak uygulamaları kapsar. Pek çok insan SEO çalışmalarının site dışıyla ilgili bir proje olduğunu düşünmeye eğilimlidir. Elbette SEO çalışmalarında site dışı çalışmalar da önemli bir rol oynar. Ancak site içi performansınızın optimize edilmesi SEO çalışmalarının en azından başlangıçta en efektif bölümüdür. Siteniz zengin ve kullanıcılara hitap eden içeriklere sahip değilse ve performans sorunlarından muzdaripse site dışı bağlantılarla elde edeceğiniz ziyaretçileri kısa sürede kaybedersiniz.

Temel olarak site içi SEO danışmanlığı web sitenize kullanıcı ve arama motoru dostu bir yapı kazandırmaya odaklanır. Nitekim yukarıda da belirttiğimiz gibi arama motorları sıralama açısından kullanıcı deneyimine büyük önem verir. Kullanıcı deneyimini yukarı taşımak için gerçekleştirebilecek için pek çok çalışmadan bahsedilebilir. Biz burada bir SEO danışmanının site içi SEO projesinde ele alacağı temel noktalara değineceğiz. Nitekim sadece temel noktaların bile gerçekten uzun bir liste olduğunu hemen fark edeceksiniz:

SEO Danışmanlığı

1. Başlık Etiketleri

Bir başlık etiketi Google ve diğer arama motoruna içeriğinizin neyle ilgili olduğunu gösterebilir. Bu tanıma bakarak başlık etiketi oluşturmanın oldukça kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak iyi bir başlık etiketi oluşturmak için detaylı bir anahtar kelime araştırması ve sektörel inceleme yapmak gerekir. Bu tür bir çalışmanın ardından kullanılacak bir başlık etiketi SEO açısından harikalar yaratabilir.

2. Açıklama Etiketleri

Açıklama etiketleri hakkında söyleyebileceklerimiz de başlık etiketleriyle son derece benzerdir. Site içi SEO çalışmalarında önemli bir role sahip olan açıklama etiketleri tıpkı başlık etiketlerinde olduğu gibi detaylı bir analiz sonrasında seçilmelidir. Ayrıca açıklama etiketlerinin ziyaretçileri yanlış yönlendirmemesi de büyük önem taşır. Profesyonel bir SEO danışmanının sitenizi ele alırken ilk bakacağı noktalardan biri açıklama etiketleridir.

3. Meta Etiketler

Meta etiketler işlevsel olarak başlık ve açıklama etiketleriyle paralel bir biçimde çalışır. Web sitelerinin bilgi ekleri olarak tanımlayabileceğimiz meta etiketler kullanıcıya site hakkında bilgi verir. Açıklama ve başlık etiketlerinin dışında pek çok meta etiket daha vardır. Bir SEO danışmanı tüm meta etiketleri doğru bir biçimde yapılandırarak arama motorları için optimize eder.

4. İçerik Kalitesi

Herhangi bir web sitesi için en önemli nokta sundukları içeriklerin kalitesidir. Kaliteli içerikler yüksek arama sonucu sıralamalarının yanı sıra üst düzey kullanıcı memnuniyetini de beraberinde getirir. Bir web sitesinin temel fonksiyonunun bilgi sağlamak olduğunu gözden kaçırmamalısınız. Nitekim arama motorları da bunu göz önünde tutarak algoritmalarını geliştirir. Profesyonel bir SEO danışmanlığı hizmetinde içerikleriniz kullanıcılara hitap etmeleri bakımından yeniden ele alınır.

5. Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu bir içeriğin kullanıcıya ulaşmasında önemli rol oynayan faktörlerden biridir. Ancak burada ince bir çizgi olduğunu da belirtmek gerekir. Eğer çok fazla anahtar kelime kullanırsanız siteniz spam olarak işaretlenebilir. Bu da arama sonuçlarındaki sıralamanızın oldukça gerilere düşmesi anlamına gelir. Ama yeterince anahtar kelime kullanmadığınızda da arama motorları içeriğinizin hedeflediğiniz konuyla ilgisini algılayamayabilir. İşte bu noktada profesyonel bir destek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

6. Anlamsal Indeksleme

Google’ın son yıllarda daha da gelişen özelliklerinden biri anlamsal indekslemedir. Örneğin hayvanlar alemiyle ilgili bir içerik kaleme aldığınızı düşünelim. Blogunuzda bu içeriği okuyan bir kullanıcı içerikte kuşlar, köpekler, kediler gibi hayvan türlerini bulmayı bekler. Dolayısıyla anahtar kelime kullanımının yanı sıra içeriğinizin doğru sınıflandırılması için anlamsal indekslemeye dikkat etmeniz gerekir. Bir SEO danışmanlığı hizmetinde anahtar kelimelere ek olarak anlamsal indekslemeye uygun kelimelerin de analizi gerçekleştirilir.

7. Site Yapısı

Site yapısı başlığının aslında kendi başına ayrı bir konu olduğunu ifade etmeliyiz. Çünkü içeriğinde site içi linklendirme, sayfa hiyerarşisi, kolay taranabilirlik gibi pek çok başlık yer alır. Burada sadece şunu ifade etmekle yetineceğiniz. Bir SEO danışmanı site yapınızın arama motoru dostu bir kimlik kazanması için çaba gösterir. Bunun için de birçok teknik detayın gözden geçirilmesi gereklidir.

8. Başlıklar

Bir içerikte yer alan başlık ve alt başlıkların SEO stratejinize uygun bir biçimde kullanılması gerekir. Başlık ve alt başlıklar sayfanın neyle ilgili olduğunu arama motoruna söyleyen önemli faktörlerdendir. Ayrıca HTML etiketleri de buna uygun olarak düzenlenmelidir. Benzer bir biçimde içeriğe eklediğiniz görseller de arama motorları için metinler üzerinden anlamlandırılacak unsurlardır. Dolayısıyla kullanacağınız görsellerin isimlerini de başlıklarla uyumlu hale getirmek içeriklerinizi güçlendirir.

9. Site Performansı

Günümüzde internet hızının ulaştığı seviye gerçekten hayranlık uyandırıcıdır. Ancak özellikle site sahipleri için bunun ufak bir dezavantajı da beraberinde getirdiğini söyleyebiliriz. Bu da kullanıcıların çok daha sabırsız ve acımasız hareket etmesidir. Geçmişte site performansınızda ufak problemler olması sitenize ziyaretçi kaybettirmeyebilirdi. Ama bugün en ufak bir performans sorunu ciddi kayıplar doğurabilecek potansiyele sahiptir.

10. Mobil Uyumluluk

Yazımızın başlarında da söylediğimiz gibi günümüzde internet erişimi yalnızca bilgisayarlara özgü değildir. Aksine bilgisayar kullanıcılarına kıyasla mobil kullanıcıların sayısı çok daha fazladır. Ancak sitelerin bilgisayar ekranındaki görünümüyle mobil cihazlardaki görünümü farklıdır. Bu da kullanıcı deneyimi açısından problemler meydana getirir. Bu nedenle sitenizin responsive bir tasarıma sahip olması büyük önem taşır. Nitekim Google, mobil uyumluluğa sahip sitelerin arama sonuçları açısından bir adım önde olduğunu pek çok defa resmi ağızlardan ifade etmiştir.

SEO Danışmanlığı Nedir?

Site Dışı SEO Danışmanlığı

Site içi SEO çalışmalarıyla sitenizi sağlam bir temel üzerine kurduktan sonra site dışı SEO çalışmaları çok daha efektif sonuçlar almanıza yardımcı olur. Bu anlamda site dışı stratejileri yeni ziyaretçi kazanma fırsatları olarak değerlendirebilirsiniz. Site içi çalışmalarsa daha çok içeriklerinizin gerçek potansiyelini ortaya çıkarmaya çalışır. Bu doğrultuda site dışı SEO danışmanlığı daha çok farklı platformda dış bağlantılar elde etmek üzerine kuruludur. Ancak profesyonel bir destek almadan dikkatsiz bir biçimde hareket etmek önceki tüm çalışmalarınızın boşa gitmesine sebep olabilir. Gelin şimdi adım adım site dışı SEO danışmanlığı kapsamında neler yapılabileceğine göz atalım:

1. Link Oluşturma

Site dışı SEO çalışmalarının en önemli bölümlerinden biri site dışı linkler oluşturmaktır. Ancak burada farklı bağlantılar farklı artı ve eksilere sahip olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Kötü link  oluşturma stratejileri sitenizin sıralama sonuçlarında ciddi anlamda cezalandırılmasına sebep olabilir. Öyle ki bu türden negatif etkileri ortadan tamamen kaldırmanız gerçekten uzun sürebilir.

2. Sosyal Medya

Günümüzde insanların büyük çoğunluğu web sitelerinde vakit geçirmek yerine sosyal medya platformlarını kullanır. Bu da gerek sitenizin gerekse de markanızın görünürlüğünü artırmak için sosyal medya platformlarından yararlanmanız anlamına gelir. Sitenizin siz ve diğer kullanıcılar tarafından sosyal medyada paylaşılması en etkili SEO uygulamalarından biridir. Nitekim içerikleriniz sosyal medyada sıklıkla paylaşılır hale geldiğinde Google, sitenizin alanında ünlü bir marka olduğunu düşünecektir.

3. Video İçerikler

Pek çok SEO danışmanına göre video içerikler internet dünyasının asıl geleceğidir. Bu anlamda internet içeriklerinin hem bireysel hem de pazarlama alanında metinlerden videolara kaydığını görmek mümkündür. Ayrıca bu noktada YouTube’un dünyada en çok ziyaret edilen ikinci site olduğunu da hatırlatmak gerekir. Nitekim birincisi de Google’dır. Bu açıdan YouTube yalnızca bir video paylaşım platformu değil aynı zamanda en yaygın ikinci arama motorudur. Markanızın bu arama motorundan faydalanmaması önemli bir dezavantaj kabul edilebilir.

SEO Danışmanlığında Püf Noktalar

Arama motoru optimizasyonu söz konusu olduğunda yukarıda saydığımız yapılması gereken temel uygulamaların yanı sıra bir de yapılmaması gerekenler vardır. Öyle ki bunlar çoğu zaman yapmanız gerekenlerden çok daha önemli bir noktadadır. Sitenizin çevrimiçi dünyadaki başarısı için bu tür uygulamalardan kaçınmanız şarttır. Profesyonel bir SEO danışmanı sizi yapmanız gerekenler hakkında doğru yönlendireceği gibi yapmamanız gerekenler noktasında da uyarır. Biz de yazımızı bu noktalardan bazılarını hatırlatarak tamamlamak istedik.

SEO Danışmanlık

Kalitesiz İçerik

İntihal, kopyala yapıştır ve spin içeriklerinizin kalitesini düşürecek organik olmayan yöntemlerdir. Nitekim Google gibi arama motorları bunları kolaylıkla fark edecek algoritmalar barındırır. Bu da sitenizin sıralamasının düşmesini beraberinde getirir.

Kalitesiz Bağlantılar

Bunu link oluşturma başlığında da olabildiğince söylemiştik. Dış bağlantılarda önemli olan nicelikten çok niteliktir. Sanılanın aksine çok sayıda düşük kaliteli dış bağlantı sitenize fayda değil zarar getirir.Bunu link oluşturma başlığında da olabildiğince söylemiştik. Dış bağlantılarda önemli olan nicelikten çok niteliktir. Sanılanın aksine çok sayıda düşük kaliteli dış bağlantı sitenize fayda değil zarar getirir.

Spam Bağlantılar

Kullanıcıların, sitenizin her noktasında spam bağlantılarla karşılaşması kullanıcı deneyimine büyük zarar verir. SEO çalışmalarında unutmamanız gereken bir ilke olarak şunu söyleyebiliriz: Daha az çoğu zaman daha büyük etki yaratır.

Aşırı Optimizasyon

Daha az yapmanız gereken bir diğer faktör de optimizasyondur. Hiçbir kullanıcı her tarafında anahtar kelimeler bulunan düşük cümlelerle dolu bir içeriği okumak istemez. Aynı şekilde ilgisiz site içi bağlantılar da kullanıcı deneyimini düşürecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta nicelik değil her zaman nitelik olmalıdır.

Organik olmayan bağlantılar

Herhangi bir düşük puanlı siteden çok sayıda bağlantı almanız Google’ın site puanınızı düşürmesine sebep olabilir. Nitekim pek çok SEO danışmanlığı veren ajans kolay yoldan çözüm sunmak için bu tür hilelere başvurur. Ancak organik olmayan yöntemler sıralamanızı yalnızca kısa süreliğine yükseltir.

Bağlantı çeşitliliği

Gerek site içi gerekse de site dışı bağlantılarınız tek bir noktaya odaklanmamalıdır. İçeriklerinizin hizmetlerinizle ilgili farklı kategorilerle bağlantılar kurabilmesi gerekir. Buna ek olarak site dışı bağlantılarda da aynı siteden gelen çok sayıda bağlantı bir noktadan sonra faydasız ve gereksizdir.

Seo Danışmanlık Fiyatları?

Seo danışmanlığı fiyatları, sitenin kapasitesine, anahtar kelime zorluğuna ve bulunduğu konuma bağlıdır. Genelleme yapmak gerekir ise SEO Danışmanlık ücreti orta ölçekli bir web sitesi için minimum 1000 TL’den başlamaktadır.

Danışmanlıkta SEO FD Yeri

SEO FD ekibi olarak aramıza kattığımız müşterilerimize haftalık olarak raporlama yapıyor, sürekli olarak iletişim halinde oluyoruz. 4 Yıldır sektörde bulunmamızın avantajı olarak, çok farklı kategorilerde onlarca web sitesine SEO çalışması ve Dijital Pazarlama hizmeti verdik, vermeye devam ediyoruz. SEO yapmak, sanat işidir. Bir sanatçıda kolay yetişmiyor. Kısacası SEO yapmak başta tecrübe ve teknik gerektiren bir iştir. İşletme sahipleri işlerinin yoğunluğundan veya seo konusunda tecrübesi olmadığından dolayı SEO Danışmanlığı hizmeti alması gerekmektedir. Doğru ve profesyonel çalışmalar sonucunda yapılacak olan SEO çalışmaları işletme sahiplerine doğrudan katkı sağlayacaktır. Yukarıda ki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz. Sitenizi ücretsiz analiz ediyoruz. Seo danışmanınız olmak için sabırsızlanıyoruz.

SEO Blog

İyi bir SEO Danışmanı olmak istiyorsanız mutlaka SEO blogumuzda yer alan içeriklerimize göz atın.

SEO FD 360° Digital Solution

SEO FD 2016 yılından bu yana SEO alanında hizmet veriyor. Alanında uzman kadrosuyla web sitenizi Google’da yükseltelim.