Whois Sorgulama - SEO FD

Ücretsiz Seo Araçları

Whois Sorgulama


Bir URL girinWhois Sorgulama aracı, istediğiniz internet sitesinin domaini (alan adı) hakkında bilgiler veren bir uygulamadır. Bu bilgiler arasında güncelleme tarihi, domain sahibinin adı, domain sahibinin adresi ve iletişim bilgileri vardır. İnternet üzerinde kayıtlı olan alan adları WHOIS’in veritabanı içerisinde yer almaktadır. WHOIS veritabanı herkese açık bir sistemdir, sitemiz içerisindeki araç üzerinden kolay bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz. 

WHOIS Sorgulama Aracı Ne İşe Yarar?

WHOIS Sorgulama aracı sayesinde istediğiniz sitenin domain bilgilerine ulaşabilirsiniz. WHOIS veritabanı İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) tarafından yönlendirilmektedir, sık sık güncellenmektedir. Bir web sitesi oluştururken alan adınıza erişim sağlamaları açısından domain bilgilerinizi ICANN’a kaydetmelisiniz.  

H2: WHOIS Sorgulama Aracı Nasıl Kullanılır?

WHOIS Sorgulama Aracı nasıl kullanılır, site içerisinde birkaç dakikanızı almayacak işlem adımları üzerinden kullanım sağlanır. İstediğiniz domainin verilerine yalnızca bir tıkla ulaşabilirsiniz. Ücretsiz olarak erişim sağlayabileceğiniz araç için kullanım konusunda bir kısıt ile karşı karşıya kalmayacaksınız. Yapmanız gerekenler şunlardır;

  1. Site içerisinde yer alan SEO Araçları bölümüne geliniz, WHOIS Sorgulama aracını bulunuz.
  2. İlgili alana sitenizin URL bağlantısını yapıştırınız ve WHOIS verilerini alın.
  3. WHOIS veritabanına erişim sağlayarak domainin bilgilerini rapor şeklinde kullanıcıya sunar.

WHOIS veritabanı herkese açıktır fakat elde edilen bilgilerin pazarlama ya da spam amaçlı kullanılması ICANN tarafından yasaklanmıştır.


SEO Hizmeti